Recydywa wykroczeniowa stwarza problemy
02 lut 2023
Recydywa wykroczeniowa polega na tym, że kiedy kierowca powtórnie popełni określone wykroczenie drogowe, zostanie ukarany mandatem o podwójnej wysokości. Jest to możliwe tylko w przypadku wykroczeń popełnionych po 17 września 2022 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Mimo to zdarzało się, że podwójnie karani byli kierowcy, którzy pierwsze wykroczenie popełnili przed tą datą. Ile było przypadków niewłaściwego stosowania przepisów?
Zatrzymanie prawa jazdy niezdogne z konstytucją - co dla kierowców oznacza wyrok TK?
13 gru 2022
Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność przepisów umożliwiających funkcjonariuszom policji zabieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na terenie zabudowanym oraz za przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów. 13 grudnia wydał wyrok o ich niezgodności z Konstytucją RP. To jednak wcale nie oznacza, że zatrzymanie prawa jazdy za to wykroczenie przestanie funkcjonować. Zatem co znaczy dla kierowców?
Zmiany w taryfikatorze mandatów od 17 września 2022 r.
15 wrz 2022
Aktualizacja taryfikatora zostanie wprowadzona w życie 17 września. W nowym, jeszcze bardziej zaostrzonym prawie, wyszczególniono ponad 20 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych.
Utrata prawa jazdy już za dwukrotne użycie telefonu w czasie jazdy?
05 wrz 2022
Nowy taryfikator punktów karnych zacznie obowiązywać jeszcze we wrześniu 2022 r. Przewiduje on szereg wykroczeń, za które będzie można nałożyć już nie 10, ale nawet 15 pkt. karnych. Przykładowo zatem prawo jazdy będzie można stracić za dwukrotne naruszenie zakazu używania telefonu w czasie jazdy.
Mandaty i kary za jazdę rowerem po alkoholu w 2022 r.
21 mar 2022
Jaki mandat można dostać za jazdę rowerem po alkoholu w 2022 r.? Kiedy rowerzysta naraża się na karę?
Kary i mandaty dla kierowców w 2022 r.
25 sty 2022
Początek roku to zwykle dla kierowców trudny czas – ustawodawca ma zwyczaj wprowadzania w tym czasie zmian istotnych dla kierujących pojazdami. Ten rok jest rokiem wyjątkowym pod tym względem i nie wiąże się to tylko z pierwszą od 26 lat podwyżką stawek mandatów, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r. To także zmiany w zakresie zasad rejestracji pojazdów, wyższe kary za brak ubezpieczenia OC jak również zmiany zasad określania stawki tego ubezpieczenia. Jakie kary czekają kierowców w 2022 r.?
Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego
28 lip 2021
Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.
Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?
07 cze 2021
Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.
Jazda pod wpływem alkoholu – złagodzenie odpowiedzialności
29 mar 2021
Jazda pod wpływem alkoholu z możliwością złagodzenia odpowiedzialności? Wymiar kary może się zmieniać m.in. w zależności od stopnia zawartości alkoholu w organizmie kierowcy.
Pierwszeństwo pieszego przed przejściem 2020 – co z planowanymi zmianami?
02 lip 2020
Zmiany przepisów dotyczące m.in. pierwszeństwa pieszego przed przejściem miały wejść w życie 1 lipca 2020 r. Tak się jednak nie stało. Z powodu poważnych opóźnień nie wiadomo kiedy planowana nowelizacja zacznie obowiązywać.
Nie można odebrać samochodu nietrzeźwemu kierowcy - SN
21 paź 2019
Sąd Najwyższy orzekł, że nie można odebrać samochodu nietrzeźwemu kierowcy. Nie ma podstaw prawnych do orzeczenia przepadku auta na rzecz państwa.
Najważniejsze zmiany w prawie drogowym na przełomie 2018 i 2019 r.
31 sty 2019
Od 1 stycznia 2019 poszerzono krąg podmiotów uprawnionych do kontroli pojazdów. To jednak nie jedyna z najważniejszych zmian w prawie drogowym w ostatnim czasie.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 r.?
11 gru 2018
Kary za jazdę pod wpływem alkoholu w 2019 r. będą równie surowe jak dotychczas. Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu popełnia wykroczenie lub przestępstwo, za które w najlepszym wypadku zapłaci grzywnę, w najgorszym – trafi do aresztu lub więzienia i niemal w każdej sytuacji dostanie zakaz prowadzenia pojazdów.
Rośnie liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków
15 lis 2018
Biuro Ruchu Drogowego opublikowało dane, z których wynika że w latach 2014-2017 znacząco wzrosła liczba kierowców prowadzących pod wpływem narkotyków. Do najczęściej wykrywanych substancji należy marihuana, amfetamina oraz benzodiazepina czyli składnik leków uspokajających. Niepojące jest również przyzwolenie pasażerów na prowadzenie samochodu przez odurzonego kierowcę.
Jak sprawdzić punkty karne przez internet?
05 lis 2018
Ilość punktów karnych, które masz ,,na koncie'' możesz łatwo sprawdzić przez Internet. Aby jednak móc skorzystać z tej funkcjonalności potrzebujesz Profilu Zaufanego. Jak sprawdzić punkty karne przez Internet?
Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2019 r.
09 paź 2018
Chyba każdy kierowca instynktownie czuje, że przewożenie dziecka w samochodzie przy zabezpieczeniu go wyłącznie pasami jest niewystarczające. Ci, którzy tak uważają mają rację – takie zachowanie jest lekkomyślne i karane mandatem. W celu odpowiedniego zabezpieczenia dziecka w trakcie podróży należy skorzystać z fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego. Jakie dziecko ma obowiązek jazdy w foteliku bezpieczeństwa i kiedy ten obowiązek ustaje?
Mandaty dla rowerzystów – 2019 r.
20 wrz 2018
Rowerzyści, choć czasami o tym zapominają, również podlegają przepisom Kodeksu drogowego. Za łamanie przepisów rowerzystom grożą wysokie mandaty. Za jakie przewinienia rowerzyści mogą zostać ukarani?
Kiedy można prowadzić pojazd z alkoblokadą?
04 wrz 2018
Osoby, które utraciły prawo jazdy za jazdę na ,,podwójnym gazie'' mogą ubiegać się o zwrot uprawnień. Sąd może zgodzić się na to by wnioskodawca mógł prowadzić pojazdy wyposażone w alkoblokadę. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na zbyt rzadkie stosowanie tego przepisu i wnioskuje do Ministra Sprawiedliwości o rozpowszechnienie wiedzy o tej możliwości.
Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków
24 sie 2018
Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?
Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe
08 sie 2018
Wysokie temperatury sprawiają, że częstym widokiem na ulicach są zaparkowane samochody z włączoną klimatyzacją. Kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie stanowi naruszenie przepisów Kodeksu drogowego, które może zostać ukarane mandatem nawet do 300 zł.
Jaka kara grozi za samowolne ustawienie, zniszczenie lub przesunięcie znaku drogowego?
30 lip 2018
Nieuzasadnione ustawianie, usuwanie, niszczenie, uszkadzanie, włączanie czy wyłączanie znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego to wykroczenie, którego sprawca może bardzo pożałować. Zgodnie z art. 85. k.w. takie zachowanie podlega karze grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia wolności albo aresztu do 30 dni.
Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce
19 lip 2018
Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?
Czy można jeździć na rolkach po drodze rowerowej?
27 kwi 2018
Sezon dla rolkarzy zaczął się na dobre, jednak w dalszym ciągu Prawo drogowe budzi pewne wątpliwości co do statusu rolkarzy w ruchu drogowym. Podstawowym pytaniem jakie zadają sobie rolkarze jest pytanie: czy można legalnie jeździć na rolkach po drodze rowerowej? Niestety odpowiedź jest negatywna, a jazda na rolkach po ścieżce rowerowej może skończyć się mandatem.
Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC - ważne zmiany dla kierowców
17 kwi 2018
W dniu 17 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu drogowego. Nowe przepisy sprawią, że kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi pożądane dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy?
22 lut 2018
Dla niektórych osób kierowanie samochodem jest sposobem na życie. Istnieje wiele zawodów, których sednem jest kierowanie, począwszy od zawodowych kierowców tirów, kończąc na listonoszach. Utrata uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym dla takich osób jest prawdziwą tragedią. Zazwyczaj cofnięcie uprawnień jest poprzedzone zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy przez policję. Czy zastanawiałeś się kiedyś w jakich sytuacjach policjant może zatrzymać tobie prawo jazdy?
Co grozi za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu?
19 lut 2018
Kary za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu są o wiele bardziej liberalne niż parę lat temu. W 2018 r. pijany rowerzysta nie trafi do więzienia ani nie zabiorą mu prawa jazdy. Osobie jadącej rowerem pod wpływem alkoholu grozi mandat, a w skrajnych przypadkach grzywna, areszt oraz zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne.
Czy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy? SN wyjaśnił
14 lut 2018
Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu nie można ukarać zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych - tak brzmi stanowisko Sądu Najwyższego. Stanowisko SN wynika z uwzględnienia kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich.
Aktualny taryfikator punktów karnych na 2018 r.
22 gru 2017
Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2018 r. Jak uniknąć punktów karnych? Jak redukować punkty karne? Zobacz nasz aktualny taryfikator punktów karych na 2018 r.
Aktualny taryfikator mandatów na 2018 r.
22 gru 2017
Poniżej przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe w 2018 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w 2018 r.
Straż graniczna będzie mogła zatrzymać dowód rejestracyjny
31 paź 2017
Na etapie uzgodnień międzyresortowych znajduje się obecnie projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniający rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego. Nowością jest przyznanie strażnikom granicznym możliwości zatrzymania dowodu rejestracyjnego w trakcie kontroli drogowej.
SO: Prywatne blokady są nielegalne
12 paź 2017
Tylko uprawniony organ państwowy może zakładać blokady na koła – tak orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Zakładanie blokad na koła to ograniczenie prawa własności i prawo do zastosowania tego środka ma wyłącznie państwo. Oznacza to, że prywatne blokady na koła są nielegalne.
Opłata parkingowa może zostać pobrana tylko za parkowanie w wyznaczonych miejscach
25 wrz 2017
Opłatę parkingową pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania, jednak czy na całej powierzchni tej strefy? WSA w Gliwicach odpowiada – nie, opłatę parkingową pobiera się tylko za postój w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Za postój w miejscach innych niż w wyznaczone opłata parkingowa nie może zostać pobrana.
Parkowanie na miejscu dla inwalidów
22 wrz 2017
Czy parkowanie na miejscu dla inwalidów jest zakazane także na obszarze prywatnym jeśli właściciel terenu wyraził na to zgodę? Czy takiego właściciela można ukarać?
Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą
06 wrz 2017
W dniu 6 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do nowych przepisów Kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Premier określa w nim szczegółowe zasady dokonywania płatności w tym m.in. to jakie potwierdzenie dokonania przelewu kierowca powinien uzyskać.
Nowe fotoradary na polskich drogach
08 sie 2017
Na polskich drogach ma pojawić się więcej fotoradarów. W ramach programu unijnego zostanie zakupionych ponad 600 urządzeń do pomiaru prędkości, a także zostaną zmodyfikowane stare. Nowe policyjne fotoradary będą od teraz także rejestrować obraz.
Jak przewozić rower komunikacją miejską?
31 lip 2017
W większości polskich miast, w tym w Warszawie, istnieje możliwość przewożenia roweru komunikacją miejską. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy to robić to w szczególnych okolicznościach i w odpowiedni sposób.
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym – 2018 r.
31 lip 2017
Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym z reguły kończy się mandatem w wysokości nawet do 500 zł. Jeżeli kierowca przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, zostanie odebrane mu prawo jazdy na okres 3 miesięcy.
Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa?
31 lip 2017
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa obejmuje nie tylko kierującego pojazdem ale także wszystkich pasażerów. Ustawa Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) wyodrębnia jednak pewną grupę osób, która nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa.
Jak przewozić dziecko w samochodzie w 2018 r.
31 lip 2017
To czy dziecko należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa uzależnione jest od jego wzrostu a nie od wieku. Co do zasady dziecko mierzące poniżej 150 cm należy przewozić w foteliku, nawet do momentu osiągnięcia pełnoletności, jeżeli do tego czasu nie przekroczy 150 cm wzrostu.
Ucieczka z miejsca wypadku w 2018 r.
27 lip 2017
Ucieczka z miejsca wypadku nie jest samodzielnym przestępstwem ale stanowi podstawę do nadzwyczajnego zaostrzenia kary. Konsekwencją ucieczki z miejsca wypadku może być nie tylko utrata prawa jazdy ale także długoletnie więzienie. Należy jednak zaznaczyć, że nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest ucieczką.
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego
27 lip 2017
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić gdy funkcjonariusz stwierdzi lub ma uzasadnione przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się za pokwitowaniem.
Mandaty dla rowerzystów – 2018 r.
27 lip 2017
Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) dotyczą nie tylko użytkowników pojazdów mechanicznych lecz także m.in. rowerzystów. Za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego rowerzyści mogą otrzymać mandat ale nie punkty karne. Sprawdź za co rowerzysta może otrzymać mandat.
Gaśnica samochodowa - obowiązujące przepisy prawne
27 lip 2017
Gaśnica samochodowa jest jednym z przedmiotów, który każdy kierowca musi mieć w samochodzie podczas jazdy. Czy jest jednak obowiązek aby gaśnica w aucie była ważna ? Odpowiedź brzmi - nie.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu – 2018 r.
27 lip 2017
Polskie ustawodawstwo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu we krwi – stan po użyciu alkoholu oraz stan nietrzeźwości. Jazda pod wpływem może być wykroczeniem, za które grozi kara aresztu lub grzywny, albo przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności.
Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018 r.
26 lip 2017
Od 1 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona surowsze kary dla kierowców, którzy popełnili najgroźniejsze przestępstwa drogowe. Ustawodawca wprowadza także nowe przestępstwo -ucieczkę przed pościgiem policyjnym.
Jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego?
26 lip 2017
Policjant nakładając mandat drogowy na kierowcę powinien pouczyć go o możliwości nieprzyjęcia tego mandatu. Ukarany może, w ciągu siedmiu dni złożyć wniosek do sądu o uchylenie mandatu. Jak zatem skutecznie odwołać się od mandatu?
Redukcja punktów karnych w 2018 r.
26 lip 2017
4 czerwca 2018 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące możliwości zredukowania liczby punktów karnych otrzymanych przez kierowcę. Kierowca, który przekroczy liczbę 24 punktów karnych nie straci automatycznie uprawnień lecz zostanie skierowany na specjalne szkolenie.
Zaostrzenie kar dla kierowców - marzec 2017 r.
24 mar 2017
Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym, m.in. podniesienie dolnej granicy więzienia za spowodowanie wypadku z 9 miesięcy do 2 lat - przewiduje nowelizacja Kodeksu karnego, którą przyjął 23 marca 2017 r. Sejm.
Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.
31 sty 2017
Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.
Mandat za niewłaściwe parkowanie
31 sty 2017
Za niewłaściwe zaparkowanie pojazdu możemy zastać ukarani mandatem. Warto zatem wiedzieć, co według prawa oznacza niepoprawne parkowanie i na jakie koszty może narazić się osoba nieprzestrzegająca zasad ruchu drogowego