| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kiedy można stracić prawo jazdy?

Kiedy można stracić prawo jazdy?

Za większość wykroczeń drogowych ustawodawca przewidział mandat i punkty karne. Podczas, gdy kolejne mandaty uszczuplają nasz budżet, to przekroczenie limitu punktów karnych wiązać się będzie z utratą prawa jazdy. Kiedy tak się stanie?

Kierowca doświadczony a początkujący

Zasadniczą różnicą między kierowcą początkującym (określanym mianem „młodego kierowcy”) a doświadczonym jest nie tylko liczba godzin spędzonych za kierownicą samochodu. To także konsekwencje łamania przepisów drogowych. Zarówno jeden, jak i drugi za swoje przewinienia zostanie ukarany mandatem i punktami karnymi, jednak sytuacja młodego kierowcy przedstawia się zdecydowanie mniej korzystnie, niż kierowcy bardziej doświadczonego:

1) limit punktów karnych wynosi dla niego 20 (a nie 24, jak w przypadku doświadczonych kierowców);

2) młody kierowca nie może zredukować liczny posiadanych punktów karnych poprzez udanie się na szkolenie;

3) po przekroczeniu limitu punktów karnych, prawo jazdy zostaje automatycznie cofnięte.

Zobacz również: Jak uzyskać prawo jazdy?

Kiedy utracimy prawo jazdy?

Decyzję o cofnięciu prawa jazdy wydaje starosta również w przypadku:

• stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (w tym również negatywny wynik badania psychologicznego, na które kierowany jest kierowca po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych);

• utraty przez kierowcę kwalifikacji, co stwierdza się na podstawie wyniku egzaminu państwowego;

• niepoddania się: kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, badaniu lekarskiemu (na który kierowana jest m.in. osoba, która prowadziła pojazd w stanie nietrzeźwości) lub badaniu psychologicznemu.

Cofnięte prawo jazdy może zostać przywrócone. W tym celu należy złożyć wniosek o przywrócenie prawa jazdy, a ponadto przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza uprawnionego do badań kierowców, zaświadczenia o pozytywnym wyniku z egzaminu sprawdzającego kwalifikacje (jeżeli była taka konieczność) oraz dowód osobisty.

Orzeczenie sądu

Inną możliwością utraty prawa jazdy przez kierowcę jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów wydany przez sąd. Z orzeczeniem zakazu wiąże się bezpośrednio obowiązek zwrotu prawa jazdy.

Po pierwsze, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów, jeżeli osoba uczestnicząca w ruchu została skazana za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (warto podkreślić w tym miejscu, że sąd w takiej sytuacji może, ale nie musi orzec takiego środka).

Prawo jazdy zostanie odebrane kierowcy, jeżeli popełniając przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Jeśli w wyniku takiego zdarzenia osoba poniosła śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, kierowca zostanie pozbawiony prawa jazdy na zawsze.

Utrata prawo jazdy po zmianach

Po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami, kwestia utraty prawa jazdy będzie się kształtować nieco inaczej.

Główną zmianą w tym zakresie jest brak możliwości zredukowania liczby punktów karnych. Osoba, która uzyska 24 punkty nie straci prawa jazdy, ale zostanie wysłana na kurs reedukacyjny. Udział w nim wyzeruje konto punktów karnych, ale sam kierowca będzie poddany szczególnemu nadzorowi. Jeżeli w ciągu jednego roku z kolejnych 5 lat przekroczy limit 24 punktów karnych, prawo jazdy zostanie mu odebrane.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK