REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zniknie możliwość redukcji punktów karnych?

Marta Wrzosek
1 stycznia 2013 roku zniknie możliwość redukcji punktów karnych.
1 stycznia 2013 roku zniknie możliwość redukcji punktów karnych.

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie, kierowca, który zgromadził pewną liczbę punktów karnych ma możliwość zredukowania ich jednorazowo o 6. Za dwa lata zostanie pozbawiony takiej możliwości. Czy uzyska coś w zamian?

Redukcja punktów karnych

Obecnie, w dość prosty sposób możemy zmniejszyć liczbę zgromadzonych przez nas punktów karnych. Raz na pół roku kierowca może wziąć udział w szkoleniu organizowanym jest przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

REKLAMA

Szkolenie to koszt około 300-350 zł. Pozwala na zredukowanie liczby punktów karnych o 6. Warto jednak podkreślić, że na takie szkolenie nie może udać się młody kierowca, tj. osoba, która posiada prawo jazdy krócej niż 1 rok. Oczywiście, w szkoleniu nie może wziąć udziału kierowca, który przekroczył już granicę 24 punktów karnych.

Zobacz również: Będzie można jeździć bez dokumentów?

Program szkolenia

Zgodnie z treścią rozporządzenia określającego program szkolenia, jego celem jest uświadomienie skutków naruszania przepisów ruchu drogowego.
Szczegółowy program szkolenia zawiera:

• przyczyny wypadków drogowych (90 minut, prowadzone przez policjanta ruchu drogowego);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• prawne i społeczne skutki wypadków drogowych (45 minut, prowadzone przez policjanta ruchu drogowego);

• psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowy (łącznie 135 minut, prowadzone przez psychologa).

Jak widać, w ciągu zaledwie paru godzin, możemy zmniejszyć liczbę punktów karnych i, być może, uchronić się tym samym przed zdawaniem egzaminu na prawo jazdy po raz kolejny, co jest konsekwencją przekroczenia granicy 24 punktów. Rok 2013 przyniesie jednak duże zmiany.

Zobacz również: Punkty karne 2013

1 stycznia 2013 roku

Wraz z tą datą zniknie możliwość redukcji punktów karnych. Osobie, która uzyska 24 punkty nie zostanie odebrane prawo jazdy (tzn. nie zostanie automatycznie skierowana na egzamin), ale zostanie wysłana na kurs reedukacyjny. 

Koszt takiego kursu wynosić będzie maksymalnie 500 zł i trwać ma kilkanaście godzin. Kurs prowadzony będzie w formie wykładów oraz zajęć warsztatowych. Obejmować ma przede wszystkim przedstawienie:

  • skutków wypadków drogowych;
  • czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
  • psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym.

Udział w takim kursie wyzeruje, co prawda, konto punktów karnych, ale sam kierowca będzie poddany szczególnemu nadzorowi. Jeżeli w ciągu 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs ponownie zgromadzi 24 punkty karne, będzie musiał ubiegać się o prawo jazdy od nowa.

Zobacz również serwis: Komunikacja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA