| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński

Jak ubiegać się o zasiłek macierzyński

Osoby, które chcą uzyskać zasiłek macierzyński, muszą spełnić określone wymagania, jakie przewidują przepisy. Po spełnieniu warunków przysługiwania zasiłku, możemy wnioskować o jego przyznanie i wypłatę. W zależności od tego, z jakiego tytułu i w jakich okolicznościach wnioskujemy o zasiłek, musimy przedłożyć płatnikowi zasiłku stosowne dokumenty, które będą podstawą do wypłaty świadczenia. 

Do kogo wnioskujemy o zasiłek

Do oddziału ZUS właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek, składasz wniosek jeżeli:

  • ubiegasz się o zasiłek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy przy prowadzeniu działalności,
  • ubiegasz się o zasiłek jako osoba duchowna,
  • wój płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych.

Natomiast do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania składasz wniosek, jeżeli ubiegasz się o zasiłek po ustaniu tytułu do ubezpieczenia.

299,00 złEmerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury pomostowe. Komentarz.

Twój płatnik składek (np. pracodawca w stosunku do pracownika, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy) zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, występujesz bezpośrednio do niego o zasiłek macierzyński.

Sytuacja ta może więc dotyczyć następujących osób ubezpieczonych: pracowników, członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółka rolniczego, osób wykonujących pracę nakładczą, osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania lub osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz osób z nimi współpracujących.

Jak dokumentować prawo do zasiłku

Wnioskując o zasiłek macierzyński do płatnika składek, musisz udokumentować przewidywaną lub faktyczną datę urodzenia dziecka. Składasz więc zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – przy zasiłku za okres przed porodem lub skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – przy zasiłku za okres od dnia porodu. Ponadto składasz oświadczenie o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka.

Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, każdorazowo do jego wypłaty niezbędne jest przede wszystkim zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3. Potrzebne jest też zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku pracowników, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.

Ponadto, oprócz dokumentów wymienionych wyżej, przedkładasz płatnikowi zasiłku dokumenty, które będą dowodzić prawa do zasiłku z danego tytułu.

Celem przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka, składasz:

avatar

2011-02-07 21:40 Zgłoś

Mam pytanie jestem juz prawie 3 tygodnie po porodzie pierwszego dziecka.Umowe o prace mialam do dnia porodu,czyli do 20.01.2011r.czy teraz nalezy mi sie maciezynski i ile mam czasu na zlozenie dokumentow i jakie dokumentu musze dostarczyc do Zuzu.

avatar

2010-02-23 09:05 Zgłoś

do Magdy: dokumenty powinien do zusu wysłac pracodawca, o dodatkowe 2 tygodnie zasiłku macierzyńskiego powinnaś zwrócic się do zus, do emimat1: tak jak MAgda, jeśli w trakcie macierzyńskiego podstawowego kończy Ci się umowa, to o dodatkowy macierzyński występujesz z wnioskiem do zusu

avatar

2010-02-21 14:48 Zgłoś

Witam! Mam pytanie :) Jak starac sie o dodatkowy urlop macierzynski, tzw. fakultataywny? Urlop macierzynski konczy mi sie 9 marca b.r., a zasilek macierzynski wypalaca mi od 1 grudnia ZUS (zaklad nie przedluzyl mi umowy o prace) Czy powinnam napisac do ZUS podanie z prosba o przedluzenie urlopu o te dwa tygodnie?? Czy potrzebne sa do tego jakies dokumenty z zakladu pracy?? BARDZO PROSZE O PORADE, TO DLA MNIE WAZNE!!! pozdrawiam :)

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem Infor.pl »