REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszt bonu energetycznego wyniesie 20 zł? To prawie 6,7% wartości bonu w jego najbardziej popularnej wersji

Koszt bonu energetycznego wyniesie 20 zł? To prawie 10% wartości bonu w jego najbardziej popularnej wersji
Koszt bonu energetycznego wyniesie 20 zł? To prawie 10% wartości bonu w jego najbardziej popularnej wersji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy chcą 20 zł za rozpatrzenie ….. 1 wniosku o bon energetyczny. Podstawowa wartość bonu to 300 zł.

Źródło tej informacji? Wypłata z budżetu na rzecz gminy powinna zostać określona kwotowo na poziomie co najmniej 20 zł za rozpatrzenie jednego wniosku w sprawie bonu energetycznego – wynika z opinii przestawionej przez Związek Powiatów Polskich.

REKLAMA

Samorządowcy o bonie energetycznym

W uwagach ZPP do projektu ustawy o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw wskazano, że dotacja celowa powinna zostać ustalona w kwocie odpowiadającej rzeczywistym wydatkom. Zdaniem przedstawicieli powiatów zaproponowana w projekcie stawka w wysokości 2 proc. kwoty z wypłaconych bonów energetycznych w większości przypadków nie pokryje realnych kosztów ponoszonych przez samorządy.

„Najniższy zwrot za wypłatę bonu będzie wynosić zaledwie 6 zł. Najwyższy, a więc najrzadziej przyznawany – 24 zł. Obecną obsługę czynności administracyjnych określa się na co najmniej kilkanaście złotych. Dlatego wypłata z budżetu na rzecz gminy powinna zostać określona kwotowo na poziomie co najmniej 20 zł od rozpatrzenia jednego wniosku (pozytywna weryfikacja lub wydawanie decyzji negatywnych lub reformacyjnych przewidzianych w ustawie)” – wskazano w opinii.

ZPP zwraca też uwagą, że proponowane regulacje nakładają na gminy kolejne obowiązki związane z weryfikacją wniosku i sprawozdawczością, co prowadzi do generowania kosztów po stronie administracji samorządowej. 

„Rozpatrywanie wniosku jest oparte w dużej mierze na sposobie rozpatrywania wniosków o dodatek węglowy i dodatku osłonowego, który już sam w sobie miał być rozwiązaniem doraźnym. Tymczasem znowu gminy i miasta mają przeprowadzić „jednorazową” akcję wsparcia” – zaznaczono w uwagach do projektu. „Związek Powiatów Polskich zwraca uwagę, że po raz kolejny Państwo tworzy procedurę administracyjną, którą chce przeprowadzać rękoma samorządów. Nie wydaje się jednak ona konieczna, gdyby państwo we własnym zakresie utrzymywało w ryzach ceny energii” – dodano.

Zdaniem ZPP kwestia utrzymania cen energii powinna być rozwiązana systemowo dla wszystkich obywateli, bez wprowadzania doraźnych rozwiązań jakim jest bon energetyczny. Według powiatów, środki zaangażowane w bony można przeznaczyć na generalne utrzymywanie cen, a nie tylko wspomaganie części społeczeństwa. Takie rozwiązanie pozwoliłoby m.in. jednostkom i instytucjom publicznym na lepsze planowanie wydatków.

Mimo uwag zgłoszonych do projektu, ZPP poparło rozwiązania przedłużające ustalenie cen maksymalnych energii dla tzw. podmiotów wrażliwych do końca 2024 r.

Zgodnie z projektem cena maksymalna prądu w drugiej połowie 2024 r. ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców. Projektowa ustawa przewiduje, że bon energetyczny będzie miał wartość 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, dla gospodarstwa 2-3 osobowego – 400 zł, dla 4-5 osobowego – 500 zł, a dla sześcio- i więcej osobowego – 600 zł. Świadczenie to otrzymają osoby, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

źródło SS PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA