| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Zasiłek opiekuńczy po zwolnieniu lekarskim

Zasiłek opiekuńczy po zwolnieniu lekarskim

Chorowałam przez 182 dni. Od razu po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego dostarczyłam pracodawcy zwolnienia z tytułu opieki nad moim chorym synkiem. W związku z tym mam pytanie, czy będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy?  

Przysługuje Pani zasiłek opiekuńczy na chorego synka, mimo że wykorzystała Pani 182 dni zwolnienia lekarskiego w związku z własną chorobą. Dzieje się tak ponieważ, okres zasiłkowy w związku z chorobą pracownika i zasiłek opiekuńczy na chore dziecko to dwa różne rodzaje niezdolności do pracy.

Obowiązuje ograniczenie 182 dni w związku z własną chorobą. Okres zasiłkowy dla pracownika liczy się tylko w związku z chorobą tego pracownika, a nie zwolnieniem na dziecko. Do okresu zasiłkowego pracownika nie wlicza się Pani zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Dlatego po 182 dniach zwolnienia w związku z własną chorobą pracownikowi, przysługuje Pani zasiłek opiekuńczy na syna.

Zasiłek będzie wypłacany na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego na chore dziecko oraz na podstawie wniosku o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna: art. 8, art. 18 ust. 1, art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK