| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek opiekuńczy > Zasiłek opiekuńczy po zwolnieniu lekarskim

Zasiłek opiekuńczy po zwolnieniu lekarskim

Chorowałam przez 182 dni. Od razu po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego dostarczyłam pracodawcy zwolnienia z tytułu opieki nad moim chorym synkiem. W związku z tym mam pytanie, czy będzie mi przysługiwał zasiłek opiekuńczy?  

Przysługuje Pani zasiłek opiekuńczy na chorego synka, mimo że wykorzystała Pani 182 dni zwolnienia lekarskiego w związku z własną chorobą. Dzieje się tak ponieważ, okres zasiłkowy w związku z chorobą pracownika i zasiłek opiekuńczy na chore dziecko to dwa różne rodzaje niezdolności do pracy.

Obowiązuje ograniczenie 182 dni w związku z własną chorobą. Okres zasiłkowy dla pracownika liczy się tylko w związku z chorobą tego pracownika, a nie zwolnieniem na dziecko. Do okresu zasiłkowego pracownika nie wlicza się Pani zasiłku opiekuńczego na chore dziecko. Dlatego po 182 dniach zwolnienia w związku z własną chorobą pracownikowi, przysługuje Pani zasiłek opiekuńczy na syna.

Zasiłek będzie wypłacany na podstawie zwolnienia lekarskiego wystawionego na chore dziecko oraz na podstawie wniosku o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna: art. 8, art. 18 ust. 1, art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »