REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1989 nr 48 poz. 266

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 29 lipca 1989 r.

w sprawie udzielania zwolnień od pracy pracownikom powołanym do pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji związkowej.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 1985 r. Nr 54, poz. 277, z 1988 r. Nr 11, poz. 84 i z 1989 r. Nr 20, poz. 105) oraz art. 175 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Zakładowa organizacja związkowa może wystąpić do kierownika zakładu pracy z wnioskiem o udzielenie pracownikowi pełniącemu funkcję z wyboru w tej: organizacji zwolnienia od pracy zawodowej na czas trwania kadencji, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia od zakładu pracy albo na zasadach urlopu bezpłatnego.

2. We wniosku, o którym mowa w ust. 1, zakładowa organizacja związkowa może wystąpić o udzielenie pracownikowi zwolnienia od pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy.

§ 2.

Kierownik zakładu pracy jest obowiązany udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy na zasadach określonych przepisami niniejszego rozporządzenia w terminie, w jednej z form tego zwolnienia i w wymiarze, o których mowa w § 1, zgodnie z wnioskiem zakładowej organizacji związkowej.

§ 3.

1. Zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługuje, jeżeli zakładowa organizacja związkowa zrzesza:

1) od 200 do 500 osób - 1 pracownikowi, z uwzględnieniem ust. 2,

2) ponad 500 do 1000 osób - 2 pracownikom,

3) ponad 1000 do 2000 osób - 3 pracownikom,

4) ponad 2000 osób dodatkowo - 1 pracownikowi na każde rozpoczęte 1000 osób, z tym że jeżeli zwolnienie jest udzielane w niepełnym wymiarze czasu pracy, przysługuje ono odpowiednio większej liczbie pracowników.

2. W zakładowych organizacjach związkowych, powstałych po dniu 10 kwietnia 1989 r., minimalna liczba zrzeszonych osób, uprawniona do delegowania jednego pracownika, wynosi 150.

§ 4.

Zwolnienie od pracy na zasadach urlopu bezpłatnego przysługuje wskazanej we wniosku zakładowej organizacji związkowej, liczbie pracowników pełniących funkcje z wyboru, bez względu na liczbę osób zrzeszonych w tej organizacji związkowej.

§ 5.

1. Za czas zwolnienia od pracy, udzielonego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia od zakładu pracy, pracownikowi przysługuje to wynagrodzenie w wysokości ustalonej według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, z wyłączeniem z podstawy obliczania tego wynagrodzenia dodatków za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, ulega ponownemu ustaleniu w razie dokonania w zakładzie pracy zmiany zasad wynagradzania albo regulacji płac ogółu pracowników lub grupy zawodowej, którymi pracownik byłby objęty, gdyby nie korzystał ze zwolnienia od pracy.

§ 6.

1. W okresie zwolnienia od pracy, udzielonego na zasadach urlopu bezpłatnego, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia od zakładu pracy, przewidzianego w umowie o pracę. Jednakże pracownik zachowuje w tym okresie prawo do świadczeń wynikających z tytułu zatrudnienia w zakładzie pracy, jeżeli przepisy rozporządzenia lub przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

2. Okres zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1, wlicza się pracownikowi do okresu pracy w zakresie wszelkich uprawnień związanych z pracą w zakładzie, który udzielił zwolnienia.

3. Wynagrodzenie za pracę pracownika po zakończeniu zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1, powinno być ustalone w wysokości nie niższej od wynagrodzenia otrzymywanego przez pracowników zatrudnionych w zakładzie na analogicznych stanowiskach pracy.

4. Zakład pracy wydając pracownikowi świadectwo pracy i opinię o pracy, w razie ustania stosunku pracy, nie wykazuje odrębnie okresu udzielonego pracownikowi zwolnienia od pracy, przewidzianego w ust. 1, w okresie jego zatrudnienia w tym zakładzie.

§ 7.

W okresie zwolnienia od pracy, bez względu na jego formę, pracownik może otrzymywać nagrody i premie z zysku, jeżeli tak stanowi obowiązujący w zakładzie regulamin przyznawania tych nagród i premii.

§ 8.

Pracownikowi korzystającemu ze zwolnienia od pracy, bez względu na jego formę, nie przysługują od zakładu pracy w okresie tego zwolnienia dodatkowe uprawnienia związane z wykonywaniem pracy w określonych warunkach, a także świadczenia przewidziane ze względu na szkodliwe dla zdrowia, szczególnie uciążliwe lub niebezpieczne warunki pracy na stanowisku pracy, na którym był on zatrudniony przed udzieleniem zwolnienia, z zastrzeżeniem odpowiedniego stosowania tej zasady do pracowników zwolnionych od pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, o których mowa w § 1 ust. 2.

§ 9.

Do pracowników korzystających w dniu wejścia w życie rozporządzenia, ze zwolnienia od pracy zawodowej do pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji związkowej, mają zastosowanie, do czasu wygaśnięcia ich mandatów, przepisy dotychczasowe, chyba że zakładowa organizacja związkowa wystąpi z wnioskiem o udzielenie tym pracownikom zwolnienia od pracy na zasadach określonych w rozporządzeniu.

§ 10.

Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1985 r. w sprawie udzielania zwolnień od pracy zawodowej pracownikom powołanym do pełnienia funkcji z wyboru w zakładowej organizacji związkowej (Dz. U. Nr 55, poz. 282), z zastrzeżeniem § 9.

§ 11.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: wz. I. Sekuła

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1989-08-04
  • Data wejścia w życie: 1989-08-04
  • Data obowiązywania: 1989-08-04
  • Z mocą od: 1989-08-04
  • Dokument traci ważność: 1991-07-25
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA