REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1991 nr 50 poz. 219

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 31 maja 1991 r.

w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych I i II stopnia w zakresie sztuki i dyscyplin artystycznych.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 37 ust. 6 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1

Warunki i tryb przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych I stopnia

§ 1.

1. Osoba ubiegająca się o przyznanie kwalifikacji I stopnia, zwana dalej „kandydatem”, wraz z wnioskiem o wszczęcie przewodu kwalifikacyjnego I stopnia, zwanego dalej „przewodem”, przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której będzie przeprowadzany przewód:

1) oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu magistra lub innego równorzędnego,

2) dokumentację dorobku artystycznego,

3) propozycję programu i zakres (temat) pracy kwalifikacyjnej,

4) informację o przebiegu i wynikach przewodu, jeżeli uprzednio kandydat ubiegał się o przyznanie kwalifikacji I stopnia.

2. Kandydat oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, może przedstawić również opinie o swych osiągnięciach.

§ 2.

Wszystkie czynności przewodu, z wyjątkiem egzaminów kwalifikacyjnych, przeprowadza rada jednostki organizacyjnej.

§ 3.

1. W toku przewodu rada jednostki organizacyjnej powołuje spośród osób posiadających tytuł naukowy, stopień naukowy doktora habilitowanego lub kwalifikacje II stopnia:

1) opiekuna artystycznego,

2) co najmniej dwóch recenzentów, w tym nie więcej niż jednego zatrudnionego w tej samej uczelni,

3) zespoły egzaminacyjne.

2. Wymóg, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy członków zespołu egzaminacyjnego z języka obcego nowożytnego.

§ 4.

1. Rada jednostki organizacyjnej, uwzględniając odpowiednio przepis art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o tytule naukowym i stopniach naukowych (Dz. U. Nr 65, poz. 386), zwanej dalej ustawą”, ustala szczegółowy zakres i termin egzaminów kwalifikacyjnych.

2. Egzaminy kwalifikacyjne składa się przed zespołem egzaminacyjnym przed przyjęciem pracy kwalifikacyjnej.

3. W przypadku niezadowalających wyników egzaminu rada jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na jego powtórzenie, nie wcześniej jednak niż po upływie trzech miesięcy i nie więcej niż jeden raz.

§ 5.

1. Pracę kwalifikacyjną składa się opiekunowi artystycznemu.

2. W przypadkach, o których mowa w art. 11 ust. 2 ustawy, praca powinna zawierać dokładny opis, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązania zagadnienia artystycznego stanowiącego jej podstawę.

3. Jeżeli praca kwalifikacyjna jest pracą zbiorową, należy uzyskać oświadczenia wszystkich współautorów pracy, określające ich indywidualny wkład.

§ 6.

1. Recenzja powinna zawierać ocenę pracy kwalifikacyjnej oraz posiadanego dorobku artystycznego. Opinia recenzenta powinna być uzasadniona.

2. Jeżeli praca kwalifikacyjna jest pracą zbiorową, recenzja powinna zawierać ocenę indywidualnego wkładu kandydata.

3. Recenzję należy przedstawić radzie jednostki organizacyjnej nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania pracy kwalifikacyjnej. Rada w uzasadnionych przypadkach może przedłużyć termin przedstawienia recenzji.

§ 7.

1. Rada jednostki organizacyjnej, po zapoznaniu się z pracą kwalifikacyjną, oceną opiekuna artystycznego oraz recenzentów, podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia pracy i dopuszczenia jej do publicznej obrony.

2. Nie przyjęta praca kwalifikacyjna nie może być podstawą do ubiegania się o przyznanie kwalifikacji I stopnia w innej radzie.

§ 8.

1. Obrona pracy kwalifikacyjnej odbywa się na publicznym posiedzeniu rady jednostki organizacyjnej, z udziałem opiekuna artystycznego i recenzentów. O dacie i miejscu obrony zawiadamia się inne rady uprawnione do przeprowadzania przewodu kwalifikacyjnego I stopnia w danej dziedzinie sztuki i dyscyplinie artystycznej oraz wywiesza się ogłoszenie w siedzibie jednostki co najmniej na 10 dni przed terminem obrony.

2. Obrona powinna stanowić dyskusję nad pracą kwalifikacyjną oraz całym dorobkiem kandydata. Powinna także wykazać znajomość problematyki artystycznej.

3. Jeżeli o przyznanie kwalifikacji I stopnia na podstawie pracy zbiorowej ubiega się w tej samej radzie jednostki organizacyjnej więcej niż jedna osoba, należy:

1) przeprowadzić obronę pracy kwalifikacyjnej równocześnie dla wszystkich kandydatów,

2) podejmować uchwały w sprawie wyniku poszczególnych czynności przewodu oddzielnie w stosunku do każdego kandydata.

§ 9.

Po zakończeniu obrony pracy kwalifikacyjnej rada jednostki organizacyjnej odbywa posiedzenie niejawne z udziałem opiekuna artystycznego i recenzentów, na którym podejmuje uchwałę w sprawie przyznania kwalifikacji I stopnia.

§ 10.

Osoba, której przyznano kwalifikacje I stopnia, otrzymuje zaświadczenie. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Rozdział 2

Warunki i tryb przeprowadzania przewodów II stopnia

§ 11.

1. Osoba ubiegająca się o przyznanie kwalifikacji II stopnia, zwana dalej „kandydatem”, lub jednostka zatrudniająca kandydata za jego zgodą wraz z wnioskiem o wszczęcie przewodu kwalifikacyjnego II stopnia, zwanego dalej „przewodem”, przedstawia kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której będzie przeprowadzany przewód:

1) oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu stwierdzającego uzyskanie stopnia naukowego doktora lub posiadanie kwalifikacji I stopnia,

2) autoreferat,

3) dokumentację dorobku artystycznego,

4) program i zakres (temat) pracy kwalifikacyjnej oraz temat wykładu kwalifikacyjnego,

5) informację o przebiegu i wynikach przewodu, jeżeli uprzednio kandydat ubiegał się o przyznanie kwalifikacji II stopnia.

2. Kandydat oprócz dokumentów, o których mowa w ust. 1, może przedstawić również opinię o swych osiągnięciach.

§ 12.

Do czynności przewodu stosuje się odpowiednio przepisy § 2, § 5 ust. 2 i 3 oraz § 6 ust. 2 i 3.

§ 13.

W uzasadnionych przypadkach rada jednostki organizacyjnej może podjąć uchwałę o zwolnieniu kandydata z obowiązku przedstawienia pracy kwalifikacyjnej i określić inną formę prezentacji dorobku, który będzie przedmiotem oceny.

§ 14.

Rada jednostki organizacyjnej powołuje spośród osób posiadających tytuł naukowy, stopień naukowy doktora habilitowanego lub kwalifikacje II stopnia co najmniej 3 recenzentów, w tym nie więcej niż jednego zatrudnionego w tej samej uczelni.

§ 15.

Recenzja powinna zawierać ocenę, czy dorobek artystyczny i praca kwalifikacyjna lub inna forma prezentacji dorobku stanowią twórczy wkład w rozwój danej dyscypliny artystycznej. Opinia recenzenta powinna być uzasadniona.

§ 16.

1. W przypadku podjęcia przez radę jednostki organizacyjnej uchwały o niedopuszczeniu kandydata do kolokwium kwalifikacyjnego, praca kwalifikacyjna lub inna forma prezentacji dorobku nie może stanowić podstawy do wszczęcia przewodu w innej radzie.

2. Kolokwium kwalifikacyjne powinno stanowić dyskusję nad pracą kwalifikacyjną lub inną formą prezentacji dorobku oraz całokształtem dorobku kandydata. Powinno także wykazać znajomość problematyki artystycznej oraz umiejętność samodzielnego rozwiązywania zagadnień artystycznych.

3. Kolokwium kwalifikacyjne odbywa się na posiedzeniu rady jednostki organizacyjnej z udziałem recenzentów.

4. W przypadku niezadowalających wyników kolokwium kwalifikacyjnego rada jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na jego powtórzenie, w terminie nie krótszym niż 6 miesięcy i nie więcej niż jeden raz.

§ 17.

1. Wykład kwalifikacyjny ma na celu wykazanie przez kandydata umiejętności zwięzłego i jasnego przedstawienia zagadnień artystycznych i dydaktyczno-metodycznych.

2. Rada jednostki organizacyjnej, biorąc pod uwagę ocenę pracy kwalifikacyjnej lub innej formy prezentacji dorobku i dorobku artystycznego kandydata oraz ocenę przebiegu kolokwium kwalifikacyjnego i wykładu kwalifikacyjnego, podejmuje uchwałę w sprawie przyznania kwalifikacji II stopnia.

3. Jeżeli o przyznanie kwalifikacji II stopnia ubiega się na podstawie zbiorowej pracy kwalifikacyjnej w tej samej radzie jednostki organizacyjnej więcej niż jedna osoba, należy:

1) przeprowadzić kolokwium kwalifikacyjne dla wszystkich kandydatów równocześnie,

2) wysłuchać wykładów kwalifikacyjnych na tym samym posiedzeniu rady,

3) podejmować uchwały w sprawie wyniku poszczególnych czynności przewodu oddzielnie dla każdego kandydata.

§ 18.

Osoba, której przyznano kwalifikacje II stopnia, otrzymuje, po uprawomocnieniu się uchwały o przyznaniu kwalifikacji II stopnia, zaświadczenie. Wzór zaświadczenia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Rozdział 3

Przepisy wspólne, przejściowe i końcowe

§ 19.

Jeżeli o przyznanie kwalifikacji I lub II stopnia ubiega się nauczyciel akademicki, ocenie podlega oprócz dorobku artystycznego, także dorobek dydaktyczny.

§ 20.

1. Opiekunowi artystycznemu przysługuje wynagrodzenie w wysokości i na zasadach przewidzianych dla promotora w przewodzie doktorskim.

2. Recenzent w przewodzie kwalifikacyjnym I i II stopnia otrzymuje odpowiednio wynagrodzenie w wysokości i na zasadach przewidzianych za opracowanie recenzji w przewodzie doktorskim lub habilitacyjnym.

§ 21.

Nie zakończone do dnia wejścia w życie rozporządzenia przewody kwalifikacyjne stwierdzające posiadanie kwalifikacji do zajmowania stanowiska adiunkta lub stanowiska docenta będą przeprowadzane w dalszym ciągu jako przewody kwalifikacyjne I lub II stopnia na podstawie niniejszego rozporządzenia. Przepis art. 42 ust. 1 ustawy stosuje się odpowiednio.

§ 22.

Nazwiska osób, którym przyznano kwalifikacje I lub II stopnia, ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Kultury i Sztuki.

§ 23.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1991 r.

Minister Edukacji Narodowej: R. Głębocki

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 31 maja 1991 r. (poz. 219)

Załącznik nr 1

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1991-06-13
  • Data wejścia w życie: 1991-06-13
  • Data obowiązywania: 1991-06-13
  • Z mocą od: 1991-04-01
  • Dokument traci ważność: 2003-05-01

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA