REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 1992 nr 71 poz. 353

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 18 września 1992 r.

w sprawie określenia rodzajów szkół i placówek, które są obowiązani prowadzić i nadzorować właściwi ministrowie, oraz obowiązków i uprawnień tych ministrów.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 29 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

§ 1.

1. Poza ministrami wymienionymi w art. 25 i 28 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) szkoły publiczne są obowiązani prowadzić i nadzorować:

1) szkoły zasadnicze i średnie zawodowe kształcące w zawodach podstawowych dla leśnictwa – Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa za pośrednictwem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych,

2) szkoły zasadnicze, średnie zawodowe i pomaturalne kształcące w zawodach podstawowych dla transportu kolejowego, żeglugi morskiej i śródlądowej oraz dla gospodarki morskiej, w tym przetwórstwa i rybołówstwa morskiego – Minister Transportu i Gospodarki Morskiej,

3) szkoły średnie zawodowe kształcące pracowników służb socjalnych – Minister Pracy i Polityki Socjalnej,

4) szkoły średnie zawodowe kształcące techników pożarnictwa – Minister Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej,

5) szkoły podstawowe (lub równorzędne) dla dorosłych, średnie ogólnokształcące, zasadnicze i średnie zawodowe dla osób przebywających w zakładach karnych – Minister Sprawiedliwości,

6) szkoły średnie zawodowe dla funkcjonariuszy Służby Więziennej – Minister Sprawiedliwości,

7) szkoły podstawowe i zasadnicze dla osób przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich – Minister Sprawiedliwości,

8) licea wojskowe – Minister Obrony Narodowej,

9) szkoły zasadnicze i średnie zawodowe, średnie ogólnokształcące, a także kursy przysposobienia zawodowego dla osób przebywających w zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów – Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.

2. W celu zapewnienia opieki wychowawczej nad uczniami szkół, o których mowa w ust. 1, przy szkołach mogą być prowadzone internaty lub inne placówki zbiorowego zakwaterowania dla uczniów pobierających naukę poza miejscem stałego zamieszkania, zwane dalej „placówkami”.

§ 2.
Szkoły i placówki, o których mowa w § 1, są finansowane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister prowadzący te szkoły i placówki.
§ 3.
1. Ministrowie, o których mowa w § 1, w szczególności:

1) w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej ustalają w zakresie przedmiotów zawodowych ramowe plany nauczania, minimum programowe przedmiotów obowiązkowych, zestaw dopuszczonych do użytku szkolnego programów i podręczników szkolnych oraz zalecanych środków dydaktycznych, a także mogą ustalać:

a) organizację roku szkolnego w prowadzonych szkołach i placówkach,

b) warunki przyjmowania uczniów do szkół i placówek,

c) warunki i tryb przyjmowania do szkół i placówek osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach,

2) zakładają szkoły i placówki w porozumieniu z właściwym kuratorem oświaty,

3) sprawują nadzór pedagogiczny, z wyjątkiem nadzoru nad nauczaniem przedmiotów ogólnokształcących,

4) organizują doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych,

5) realizują inne zadania określone w odrębnych przepisach dotyczących:

a) organów prowadzących szkoły,

b) organów nadzorujących szkoły,

c) zasad tworzenia sieci publicznych szkół ponadpodstawowych.

2. Zadania wymienione w ust. 1 pkt 3 i 4 w zakresie przedmiotów zawodowych ministrowie, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5 i 7–9, wykonują z udziałem właściwego kuratora oświaty lub właściwego ministra.

§ 4.
1. W przypadku gdy w jednym obiekcie zlokalizowane są szkoły prowadzone przez różne organy, jednemu z dyrektorów tych szkół może być powierzone wykonywanie zadań dyrektora w odniesieniu do szkół pozostałych, na wniosek organów prowadzących te szkoły.

2. Szczegółowe zasady współdziałania w przypadku, o którym mowa w ust. 1, określa porozumienie zawarte pomiędzy organami prowadzącymi szkoły.

3. Porozumienie, o którym mowa w ust. 2, powinno określać w szczególności:

1) zasady finansowania,

2) rozmiary kształcenia,

3) zasady tworzenia stanowisk kierowniczych,

4) udział w sprawowaniu nadzoru pedagogicznego,

5) udział w zapewnieniu kadr i warunków organizacyjnych do pełnej realizacji programów nauczania,

6) udział w doskonaleniu nauczycieli przedmiotów zawodowych,

7) czas obowiązywania porozumienia.

§ 5.
Ministrowie, o których mowa w § 1, do dnia 30 listopada 1992 r. w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej ustalą wykazy prowadzonych i nadzorowanych szkół (wraz z występującymi w nich zawodami) i placówek oraz przekażą je do wiadomości właściwym kuratorom oświaty.
§ 6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 1985 r. w sprawie prowadzenia i utrzymywania szkół oraz innych placówek poza systemem rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 206 i z 1990 r. Nr 4, poz. 23).
§ 7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: H. Suchocka

Metryka
  • Data ogłoszenia: 1992-09-24
  • Data wejścia w życie: 1992-09-24
  • Data obowiązywania: 1992-09-24
  • Z mocą od: 1992-09-24
  • Dokument traci ważność: 1999-04-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA