reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA

z dnia 11 września 2001 r.

w sprawie określenia listy gatunków roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz zakazów właściwych dla tych gatunków i odstępstw od tych zakazów

Na podstawie art. 27c ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 i Nr 100, poz. 1085) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ustala się listę gatunków roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową ścisłą, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 2.
Ustala się listę gatunków roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną gatunkową częściową, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.
1. W stosunku do rodzimych dziko występujących roślin objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową stosuje się zakazy określone w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody, zwanej dalej „ustawą”.

2. W stosunku do rodzimych dziko występujących roślin objętych ochroną gatunkową ścisłą stosuje się odstępstwa od zakazów określone w art. 27a ust. 2 pkt 1, 3 i 4 ustawy.

3. W stosunku do rodzimych dziko występujących roślin objętych ochroną gatunkową częściową stosuje się odstępstwa od zakazów określone w art. 27a ust. 2 ustawy.

§ 4.
[1] Rozporządzenie wychodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Środowiska: A. Tokarczuk

Załącznik 1. [LISTA GATUNKÓW ROŚLIN RODZIMYCH DZIKO WYSTĘPUJĄCYCH OBJĘTYCH OCHRONĄ GATUNKOWĄ ŚCISŁĄ*]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 11 września 2001 r. (poz. 1167)

Załącznik nr 1

LISTA GATUNKÓW ROŚLIN RODZIMYCH DZIKO WYSTĘPUJĄCYCH OBJĘTYCH OCHRONĄ GATUNKOWĄ ŚCISŁĄ*

ROŚLINY NASIENNE

SPERMATOPHYTA

ŻABIEŃCOWATE

ALISMATACEAE

kaldezja dziewięciornikowata

Caldesia parnassifolia

elisma wodna

Luronium natans

AMARYLKOWATE

AMARYLLIDACEAE

śnieżyczka przebiśnieg

Galanthus nivalis

śnieżyca wiosenna

Leucojum vernum

SELEROWATE (BALDASZKOWATE)

APIACEAE (UMBELLIFERAE)

selery (pęczyna) błotne

Apium repens

dzięgiel (arcydzięgiel) litwor

Angelica archangelica

mikołajek nadmorski

Eryngium maritimum

starodub łąkowy

Ostericum palustre (Angelica palustris)

TOINOWATE

APOCYNACEAE

barwinek pospolity

Vinca minor

OBRAZKOWATE

ARACEAE

obrazki alpejskie

Arum alpinum

obrazki plamiste

Arum maculatum

ARALIOWATE

ARALIACEAE

bluszcz pospolity

Hedera helix

ASTROWATE (ZŁOŻONE)

ASTERACEAE (COMPOSITAE)

arnika górska

Arnica montana

dziewięćsił bezłodygowy

Carlina acaulis

dziewięćsił popłocholistny

Carlina onopordifolia

ostrożeń pannoński

Cirsium pannonicum

chryzantema (złocień) Zawadzkiego

Dendranthema zawadzkii

omieg górski

Doronicum austriacum

szarotka alpejska

Leontopodium alpinum

języczka syberyjska

Ligularia sibirica

ożota zwyczajna

Linosyris vulgaris

wężymord stepowy

Scorzonera purpurea

BRZOZOWATE

BETULACEAE

brzoza niska

Betula humilis

brzoza karłowata

Betula nana

brzoza ojcowska

Betula x oycoviensis

 

KAPUSTOWATE (KRZYŻOWE)

BRASSICACEAE (CRUCIFERAE)

warzucha polska

Cochlearia polonica

pszonak pieniński

Erysimum pieninicum

DZWONKOWATE

CAMPANULACEAE

dzwonecznik wonny

Adenophora liliifolia

zerwa kulista

Phyteuma orbiculare

PRZEWIERTNIOWATE

CAPRIFOLIACEAE

zimoziół (linnea) północny

Linnaea borealis

wiciokrzew (suchokrzew) pomorski

Lonicera periclymenum

GOŹDZIKOWATE

CARYOPHYLLACEAE

goździk piaskowy

Dianthus arenarius

goździk kosmaty

Dianthus armeria

goździk skupiony

Dianthus compactus

goździk lodowcowy

Dianthus glacialis

goździk siny

Dianthus gratianopolitanus

goździk postrzępiony

Dianthus plumarius

goździk okazały

Dianthus speciosus

goździk pyszny

Dianthus superbus

łyszczec (gipsówka) wiechowaty

Gypsophila paniculata

lepnica litewska

Silene lithuanica

GRUBOSZOWATE

CRASSULACEAE

rojownik (rojnik) włochaty

Jovibarba hirta

rojownik (rojnik) pospolity

Jovibarba sobolifera

rojnik górski

Sempervivum montanum

ROSICZKOWATE

DROSERACEAE

aldrowanda pęcherzykowata

Aldrovanda vesiculosa

rosiczka długolistna

Drosera anglica

rosiczka pośrednia

Drosera intermedia

rosiczka okrągłolistna

Drosera rotundifolia

OLIWNIKOWATE (ROKITNIKOWATE)

ELAEAGNACEAE

rokitnik zwyczajny

Hippophaë rhamnoides

WRZOSOWATE

ERICACEAE

mącznica lekarska

Arctostaphylos uva-ursi

chamedafne północna

Chamaedaphne calyculata

wrzosiec bagienny

Erica tetralix

BOBOWATE (MOTYLKOWATE)

FABACEAE (PAPILIONACEAE)

szczodrzeniec zmienny

Chamaecytisus albus

groszek wschodniokarpacki

Lathyrus laevigatus

groszek szerokolistny

Lathyrus latifolius

ostrołódka kosmata

Oxytropis pilosa

GORYCZKOWATE

GENTIANACEAE

goryczka krótkołodygowa (g. Klusjusa)

Gentiana clusii

goryczka krzyżowa

Gentiana cruciata

goryczka przeźroczysta

Gentiana frigida

goryczka śniegowa

Gentiana nivalis

goryczka wąskolistna

Gentiana pneumonanthe

goryczka kropkowana

Gentiana punctata

goryczka wiosenna

Gentiana verna

goryczuszka (goryczka) gorzkawa

Gentianella amarella

goryczuszka (goryczka) bałtycka

Gentianella baltica

goryczuszka (goryczka) czeska

Gentianella bohemica

goryczuszka (goryczka) polna

Gentianella campestris

goryczuszka (goryczka) orzęsiona

Gentianella ciliata

 

goryczuszka (goryczka) Wettsteina

Gentianella germanica

goryczuszka (goryczka) wczesna

Gentianella lutescens

goryczuszka (goryczka) lodnikowa

Gentianella tenella

goryczuszka (goryczka) błotna

Gentianella uliginosa

niebielistka (swercja) trwała

Swertia perennis

KOSAĆCOWATE

IRIDACEAE

szafran spiski

Crocus scepusiensis

mieczyk dachówkowaty

Gladiolus imbricatus

mieczyk błotny

Gladiolus palustris

kosaciec bezlistny

Iris aphylla

kosaciec syberyjski

Iris sibirica

JASNOTOWATE (WARGOWE)

LAMIACEAE (LABIATAE)

pszczelnik wąskolistny

Dracocephalum ruyschiana

PŁYWACZOWATE

LENTIBULARIACEAE

tłustosz alpejski

Pinguicula alpina

tłustosz pospolity

Pinguicula vulgaris

LILIOWATE

LILIACEAE

pajęcznica liliowata

Anthericum liliago

zimowit jesienny

Colchicum autumnale

szachownica kostkowata

FritiIIaria meleagris

lilia złotogłów

Lilium martagon

szafirek miękkolistny

Muscari comosum

śniedek cienkolistny

Ornithogalum collinum

śniedek baldaszkowaty

Ornithogalum umbellatum

cebulica dwulistna (oszloch)

Scilla bifolia

liczydło górskie

Streptopus amplexifolius

kosatka kielichowa

Tofieldia całyculata

ciemiężyca (ciemierzyca) biała

Veratrum album

ciemiężyca (ciemierzyca) zielona

Veratrum lobelianum

ciemiężyca (ciemierzyca) czarna

Veratrum nigrum

LNOWATE

LINACEAE

len złocisty

Linum flavum

len włochaty

Linum hirsutum

LOBELIOWATE

LOBELIACEAE

lobelia jeziorna

Lobelia dortmanna

BOBRKOWATE

MENYANTHACEAE

grzybieńczyk wodny

Nymphoides peltata

WOSKOWNICOWATE

MYRICACEAE

woskownica europejska

Myrica gale

JEZIERZOWATE

NAJADACEAE

Jezierza giętka

Najas flexilis

GRZYBIENIOWATE

NYMPHAEACEAE

grążel żółty

Nuphar lutea

grążel drobny

Nuphar pumila

grzybienie białe

Nymphaea alba

grzybienie północne

Nymphaea candida

STORCZYKOWATE

ORCHIDACEAE

buławnik wielkokwiatowy

Cephalanthera damasonium

buławnik mieczolistny

Cephalanthera longifolia

buławnik czerwony

Cephalanthera rubra

potrostek alpejski

Chamorchis alpina

 

ozorka zielona

Coeloglossum viride

żłobik koralowy

Corallorhiza trifida

obuwik pospolity

Cypripedium calceolus

kukułka (storczyk) bałtycka

Dactylorhiza baltica

kukułka (storczyk) Fuchsa

Dactylorhiza fuchsii

kukułka (storczyk) krwista

Dactylorhiza incarnata

kukułka (storczyk) plamista

Dactylorhiza maculata

kukułka (storczyk) szerokolistna

Dactylorhiza majalis

kukułka (storczyk) Russowa

Dactylorhiza russowii

kukułka (storczyk) Ruthego

Dactylorhiza ruthei

kukułka (storczyk) bzowa

Dactylorhiza sambucina

kukułka (storczyk) Traunsteinera

Dactylorhiza traunsteineri

kruszczyk połabski

Epipactis albensis

kruszczyk rdzawoczerwóny

Epipactis atrorubens

kruszczyk szerokolistny

Epipactis helleborine

kruszczyk ostropłatkowy

Epipactis leptochila

kruszczyk drobnolistny

Epipactis microphylla

kruszczyk Muellera

Epipactis muelleri

kruszczyk błotny

Epipactis palustris

kruszczyk siny

Epipactis purpurata

storzan bezlistny

Epipogium aphyllum

tajęża jednostronna

Goodyera repens

gółka długoostrogowa

Gymnadenia conopsea

gółka wonna

Gymnadenia odoratissima

wątlik błotny

Hammarbya paludosa

miodokwiat krzyżowy

Herminium monorchis

gołek białawy

Leucorchis albida

lipiennik Loesela

Liparis loeselii

listera sercowata

Listera cordata

listera jajowata

Listera ovata

wyblin jednolistny

Malaxis monophyllos

gnieźnik leśny

Neottia nidus-avis

kukuczka kapturkowata

Neottianthe cucullata

dwulistnik muszy

Ophrys insectifera

storczyk cuchnący

Orchis coriophora

storczyk męski

Orchis mascula

storczyk kukawka

Orchis militaris

storczyk samczy

Orchis morio

storczyk blady

Orchis pallens

storczyk błotny

Orchis palustris

storczyk purpurowy

Orchis purpurea

storczyk drobnokwiatowy

Orchis ustulata

podkolan biały

Platanthera bifolia

podkolan zielonawy

Platanthera chlorantha

kręczynka jesienna

Spiranthes spiralis

storczyca kulista

Traunsteinera globosa

SOSNOWATE

PINACEAE

sosna limba (limba)

Pinus cembra

sosna kosa (kosodrzewina, kosodrzew)

Pinus mugo

sosna błotna

Pinus x rhaetica

GRUSZYCZKOWATE

PYROLACEAE

pomocnik baldaszkowy

Chimaphila umbellata

WIECHLINOWATE (TRAWY)

POACEAE (GRAMINEAE)

wiechlina (wyklina) granitowa

Poa granitica

ostnica piaskowa

Stipa borysthenica

ostnica włosowata

Stipa capillata

ostnica Jana

Stipa joannis

ostnica powabna

Stipa pulcherrima

 

WIELOSIŁOWATE

POLEMONIACEAE

wielosił błękitny

Polemonium caeruleum

PIERWIOSNKOWATE

PRIMULACEAE

zarzyczka górska

Cortusa matthioli

cyklamen purpurowy

Cyclamen purpurascens

mlecznik nadmorski

Glaux maritima

JASKROWATE

RANUNCULACEAE

tojad tauryjski

Aconitum bucovinense

tojad sudecki

Aconitum callibotryon

tojad wiechowaty

Aconitum degenii

tojad mocny

Aconitum firmum

tojad Gayera

Aconitum x gayeri

tojad kosmatoowockowy

Aconitum x hebegynum

tojad wschodniokarpacki

Aconitum lasiocarpum

tojad Lengyela

Aconitum x lengyelii

tojad lisi

Aconitum lycoctonum

tojad mołdawski

Aconitum moldavicum

tojad Pawłowskiego

Aconitum x pawlowskii

tojad dzióbaty

Aconitum variegatum

miłek wiosenny

Adonis vernalis

zawilec narcyzowy (z. narcyzowaty)

Anemone narcissifolia

zawilec wielkokwiatowy (z. leśny)

Anemone sylvestris

orlik pospolity

Aquilegia vulgaris

pluskwica europejska (p. cuchnąca)

Cimicifuga europaea

powojnik prosty

Clematis recta

sasanka alpejska

PulsatiIIa alba

sasanka otwarta

PulsatiIIa patens

sasanka łąkowa

PulsatiIIa pratensis

sasanka słowacka

PulsatiIIa slavica

sasanka wiosenna

PulsatiIIa vernalis

sasanka zwyczajna

PulsatiIIa vulgaris

pełnik europejski

Trollius europaeus

pełnik alpejski

Trollius altissimus

RÓŻOWATE

ROSACEAE

parzydło leśne

Aruncus sylvestris

wiśnia karłowata

Cerasus fruticosa

pięciornik śląski

PotentiIIa silesiaca

malina moroszka

Rubus chamaemorus

jarząb szwedzki

Sorbus intermedia

jarząb brekinia (brzęk)

Sorbus torminalis

MARZANOWATE

RUBIACEAE

przytulia krakowska

Galium cracoviense

WIERZBOWATE

SALICACEAE

wierzba lapońska

Salix lapponum

wierzba borówkolistna

Salix myrtilloides

SANDAŁOWCOWATE

SANTALACEAE

leniec bezpodkwiatkowy

Thesium ebracteatum

SKALNICOWATE

SAXIFRAGACEAE

skalnica torfowiskowa

Saxifraga hirculus

skalnica gronkowa

Saxifraga paniculata

TRĘDOWNIKOWATE

SCROPHULARIACEAE

lnica wonna

Linaria loeselii

lindernia mułowa

Lindernia procumbens

gnidosz królewski

Pedicularis sceptrum-carolinum

gnidosz sudecki

Pedicularis sudetica

gnidosz rozesłany

Pedicularis sylvatica

PSIANKOWATE

SOLANACEAE

pokrzyk wilcza jagoda

Atropa belladonna

lulecznica kraińska

Scopolia carniolica

KŁOKOCZKOWATE

STAPHYLEACEAE

kłokoczka południowa

Staphylea pinnata

WAWRZYNKOWATE

THYMELEACEAE

wawrzynek główkowy

Daphne cneorum

wawrzynek wilczełyko

Daphne mezereum

KOTEWKOWATE

TRAPACEAE

kotewka orzech wodny

Trapa natans

ZOSTEROWATE

ZOSTERACEAE

zostera morska

Zostera marina

PAPROTNIKI

PTERIDOPHYTA

SKRZYPOWATE

skrzyp olbrzymi

EQUISETACEAE

Equisetum telmateia

PORYBLINOWATE

poryblin kolczasty

poryblin jeziorny

ISOËTACEAE

Isoëtes echinospora

Isoëtes lacustris

WIDŁAKOWATE

widlicz (widłak) alpejski

widlicz (widłak) spłaszczony

widlicz (widłak) Isslera

widlicz (widłak) cyprysowy

widlicz (widłak) Zeillera

wroniec widlasty (widłak wroniec)

widłaczek (widłak) torfowy

widłak jałowcowaty

widłak goździsty

LYCOPODIACEAE

Diphasiastrum alpinum

Diphasiastrum complanatum Diphasiastrum issleri

Diphasiastrum tristachyum Diphasiastrum zeilleri

Huperzia selago

Lycopodiella inundata

Lycopodium annotinum

Lycopodium clavatum

NASIĘŹRZAŁOWATE

podejźrzon marunowy

podejźrzon rutolistny

podejźrzon pojedynczy

OPHIOGLOSSACEAE

Botrychium matricariifolium

Botrychium multifidum

Botrychium simplex

DŁUGOSZOWATE

długosz królewski

OSMUNDACEAE

Osmunda regalis

PAPROTKOWATE

podrzeń żebrowiec

pióropusznik strusi

języcznik zwyczajny

paprotka zwyczajna

POLYPODIACEAE

Blechnum spicant

Matteucia struthiopteris

Phyllitis scolopendrium

Polypodium vulgare

SALWINIOWATE

salwinia pływająca

SALVINIACEAE

Salvinia natans

 

MSZAKI

BRYOPHYTA

TĘPOSZOWATE

sierpowiec błyszczący

AMBLYSTEGIACEAE

Drepanocladus vernicosus

GRYMALDIOWATE

AYTONIACEAE

mannia skalna

Mannia triandra

BEZLISTOWATE

BUXBAUMIACEAE

bezlist okrywkowy

Buxbaumia viridis

WIDŁOZĘBOWATE

widłoząb zielony

DICRANACEAE

Dicranum viride

ZDROKOWATE

FONTINALACEAE

żaglik włoskowaty

Dichelyma capillaceum

ZGLISZCZYNOWATE

FUNARIACEAE

bezrąbek czworoboczny

Pyramidula tetragona

PARZĘCHLINOWATE

parzęchlin długoszczecinowy

MEESIACEAE

Meesia longiseta

SZURPKOWATE

ORTHOTRICHACEAE

szurpek Rogera

Orthotrichum rogeri

GRZYBY

FUNGI

WROŚNIAKOWATE

CORIOLACEAE

modrzewnik lekarski

żagwica listkowata

flagowiec olbrzymi

Agaricum officinale

Grifola frondosa

Meripilus giganteus

SOPLÓWKOWATE

HERICIACEAE

soplówka jodłowa

soplówka jeżowata

soplówka gałęzista

Hericium coralloides

Hericium erinaceum

Hericium ramosum

PURCHAWKOWATE

LYCOPERDACEAE

purchawica olbrzymia

Langermannia gigantea

SMARDZOWATE

MORCHELLACEAE

krążkówka żyłkowana

smardz stożkowaty

smardz wyniosły

smardz jadalny

smardz półwolny

naparstniczka czeska

naparstniczka stożkowata

Disciotis venosa

Morchella conica

Morchella elata

Morchella esculenta

Morchella gigas

Verpa bohemica

Verpa conica

SROMOTNIKOWATE

PHALLACEAE

mądziak psi

mądziak malinowy

sromotnik fiołkowy

sromotnik bezwstydny

Mutinus caninus

Mutinus ravenelii

Phallus hadriani

Phallus impudicus

ŻAGWIOWATE

POLYPORACEAE

żagiew okółkowa

Polyporus umbellatus

 

SZMACIAKOWATE

szmaciak gałęzisty

szmaciak krótkotrzonowy

SPARASSIDACEAE

Sparassis crispa

Sparassis laminosa

SZYSZKOWCOWATE

szyszkowiec łuskowaty

STROBILOMYCETACEAE

Strobilomyces strobilaceus

PODGRZYBKOWATE

podgrzybek pasożytniczy

XEROCOMACEAE

Xerocomus parasiticus

POROSTY

LICHENES

JASKRAWCOWATE

błyskotka - wszystkie gatunki

CALOPLACACEAE

Fulgensia spp.

CHROBOTKOWATE

chrobotka - wszystkie gatunki

CLADONIACEAE

CIadina spp.

CZASZNIKOWATE

czasznik modrozielony

ICMADOPHILACEAE

Icmadophila ericetorum

TARCZOWNICOWATE

tarczownicowate - wszystkie gatunki,

z wyjątkiem:

pustułki pęcherzykowatej

tarczownicy bruzdkowanej

płucnicy islandzkiej

PARMELIACEAE

sensu lato

Parmeliaceae spp.

Hypogymnia physodes

Parmelia sulcata

Cetraria islandica

PAWĘŻNICOWATE

pawężnicowate - wszystkie gatunki

PELTIGERACEAE

Peltigeraceae spp.

OBROSTNICOWATE

obrostnica - wszystkie gatunki

PHYSIACEAE

Anaptychia spp.

CHRUŚCIKOWATE

chruścik - wszystkie gatunki

STEREOCAULACEAE

Stereocaulon spp.

GRANICZNIKOWATE

granicznikowate - wszystkie gatunki

STICTACEAE

Stictaceae spp.

BRODACZKOWATE

brodaczkowate - wszystkie gatunki

USNEACEAE

Usneaceae spp.

 

* Gatunki roślin zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne, które wyróżniono następująco:

– wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,

– wielkimi literami, czcionką zwykłą wyróżniono nazwy RODZIN.

Nazwy łacińskie gatunków, rodzin i gromad wyróżniono dodatkowo czcionką pochyłą.

Załącznik 2. [LISTA GATUNKÓW ROŚLIN RODZIMYCH DZIKO WYSTĘPUJĄCYCH OBJĘTYCH OCHRONĄ GATUNKOWĄ CZĘŚCIOWĄ*]

Załącznik nr 2

LISTA GATUNKÓW ROŚLIN RODZIMYCH DZIKO WYSTĘPUJĄCYCH OBJĘTYCH OCHRONĄ GATUNKOWĄ CZĘŚCIOWĄ*

ROŚLINY NASIENNE

SPERMATOPHYTA

KOKORNAKOWATE

kopytnik pospolity

ARISTOLOCHIACEAE

Asarum europaeum

ASTROWATE (ZŁOŻONE)

aster gawędka

kocanki piaskowe

ASTERACEAE (COMPOSITAE)

Aster amellus

Helichrysum arenarium

PRZEWIERTNIOWATE

kalina koralowa

CAPRIFOLIACEAE

Viburnum opulus

GOŹDZIKOWATE

goździk kartuzek

goździk kropkowany

CARYOPHYLLACEAE

Dianthus carthusianorum

Dianthus deltoides

TURZYCOWATE

turzyca piaskowa

CYPERACEAE

Carex arenaria

WRZOSOWATE

bagno zwyczajne

ERICACEAE

Ledum palustre

BOBOWATE (MOTYLKOWATE)

wilżyna ciernista

FABACEAE (PAPILIONACEAE)

Ononis spinosa

GORYCZKOWATE

centuria pospolita (c. zwyczajna)

goryczka trojeściowa (g. trojeściowata)

GENTIANACEAE

Centaurium erythraea

Gentiana asclepiadea

JASNOTOWATE (WARGOWE)

miodownik melisowaty (m. wielkokwiatowy)

LAMIACEAE (LABIATAE)

Melittis melissophyllum

LILIOWATE

konwalia majowa

LILIACEAE

Convallaria majalis

BOBRKOWATE

bobrek trójlistkowy

MENYANTHACEAE

Menyanthes trifoliata

WIECHLINOWATE (TRAWY)

turówka leśna

turówka wonna

POACEAE (GRAMINEAE)

Hierochloë australis

Hierochloë odorata

PIERWIOSNKOWATE

pierwiosnek (pierwiosnka) wyniosły pierwiosnek (pierwiosnka) lekarski

PRIMULACEAE

Primula elatior

Primula veris

 

JASKROWATE

przylaszczka pospolita (przelaszczka trojanek)

RANUNCULACEAE

Hepatica nobilis

KRUSZYNOWATE

kruszyna pospolita

RHAMNACEAE

Frangula alnus

MARZANOWATE

przytulia (marzanka) wonna

RUBIACEAE

Galium odoratum

SKALNICOWATE

porzeczka czarna

SAXIFRAGACEAE

Ribes nigrum

TRĘDOWNIKOWATE

naparstnica zwyczajna

naparstnica purpurowa

SCROPHULARIACEAE

Digitalis grandiflora

Digitalis purpurea

CISOWATE

cis pospolity

TAXACEAE

Taxus baccata

MSZAKI

BRYOPHYTA

TĘPOSZOWATE

mokradłosz kończysty

sierpowiec odgięty

AMBLYSTEGIACEAE

Calliergon cuspidatum

Drepanocladus revolvens

MOCHWIANOWATE

mochwian błotny

AULACOMNIACEAE

Aulacomnium palustre

KRÓTKOSZOWATE

nibybrodawkowiec czysty

BRACHYTHECIACEAE

Pseudoscleropodium purum

DRABIKOWATE

drabik drzewkowaty

CLIMACIACEAE

Climacium dendroides

GAJNIKOWATE

gajnik lśniący

rokietnik pospolity

fałdownik nastroszony

fałdownik trzyrzędowy

HYLOCOMIACEAE

Hylocomium splendens

Pleurozium schreberi

Rhytidiadelphus squarrosus

Rhytidiadelphus thquetrus

ROKIETOWATE

piórosz pierzasty

HYPNACEAE

Ptilium crista-castrensis

BIELISTKOWATE (MODRZACZKOWATE)

bielistka (modrzaczek) sina

LEUCOBRYACEAE

Leucobryum glaucum

PŁONNIKOWATE

płonnik pospolity

płonnik cienki

POLYTRICHACEAE

Polytrichum commune

Polytrichum strictum

TORFOWCOWATE

torfowiec - wszystkie gatunki

SPHAGNACEAE

Sphagnum spp.

TUJOWCOWATE

tujowiec delikatny

tujowiec tamaryszkowaty

THUIDIACEAE

Thuidium delicatulum

Thuidium tamariscinum

GRZYBY

wszystkie gatunki wielkoowocnikowe, z wyjątkiem wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia

FUNGI

macromycetes

POROSTY

LICHENES

TARCZOWNICOWATE

płucnica islandzka

PARMELIACEAE sensu lato

Cetraria islandica

 

* Gatunki roślin zostały pogrupowane w wyższe jednostki systematyczne, które wyróżniono następująco:

– wielkimi literami, czcionką pogrubioną wyróżniono nazwy GROMAD,

– wielkimi literami, czcionką zwykłą wyróżniono nazwy RODZIN.

Nazwy łacińskie gatunków, rodzin i gromad wyróżniono dodatkowo czcionką pochyłą.

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 29 września 2001 r.

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama