| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE KRAJOWEJ RADY RADIOFONII l TELEWIZJI

z dnia 20 listopada 2001 r.

w sprawie szczegółowych zasad kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów, które mogą zagrażać fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi niepełnoletnich.

Na podstawie art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1114) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Audycje lub inne przekazy, które ze względu na zawarte w nich treści lub ich formę mogą zagrażać fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi niepełnoletnich, w szczególności zawierające:

1) sceny przemocy, zwłaszcza takie, w których przemoc jest sposobem rozwiązywania konfliktów lub celem samym w sobie, lub promujące stosowanie przemocy poprzez nieukazywanie negatywnych konsekwencji takich zachowań dla człowieka stosującego przemoc,

2) prezentowane w pozytywnym kontekście, sprzeczne z prawem lub moralnością normy grupowe, w tym sceny przedstawiające w sposób atrakcyjny postacie naruszające takie normy oraz treści upowszechniające metody i instruktaż działań przestępczych,

3) treści erotyczne prezentowane w oderwaniu od odpowiedzialności moralnej za zachowania związane z erotyczną sferą życia człowieka,

4) zachowania naruszające normy dobrego obyczaju, w tym zwroty, słowa lub gesty wulgarne,

nie mogą być rozpowszechniane między godziną 6 a godziną 23.

§ 2.
Nadawca jest obowiązany do uprzedzania odbiorców o charakterze audycji lub innego przekazu, a w szczególności takich, o których mowa w § 1, zarówno w zapowiedziach, jak i bezpośrednio przed ich rozpowszechnieniem. W treści informacji należy wskazać, jeżeli zachodzi takie niebezpieczeństwo, że audycja lub inny przekaz może mieć szkodliwy wpływ na fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój niepełnoletnich.
§ 3.
Zapowiedzi audycji lub innych przekazów, o których mowa w § 1, połączone z prezentacją ich treści, mogą być nadawane wyłącznie w czasie, w którym dozwolone jest rozpowszechnianie tych audycji lub przekazów.
§ 4.
1. Nadawca jest obowiązany do opracowania regulaminu wewnętrznego określającego zasady kwalifikowania do rozpowszechniania audycji lub innych przekazów, o których mowa w § 1, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.

2. Nadawca, który otrzymuje koncesję po dniu wejścia w życie rozporządzenia, jest obowiązany opracować regulamin w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania koncesji.

§ 5.
Traci moc rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 21 listopada 1994 r. w sprawie szczegółowych zasad rozpowszechniania przez radio i telewizję audycji, które mogą zagrażać psychicznemu, uczuciowemu lub fizycznemu rozwojowi dzieci i młodzieży (Dz. U. z 1995 r. Nr 20, poz. 108).
§ 6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: J. Braun

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »