REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2002 nr 12 poz. 111

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 22 stycznia 2002 r.

w sprawie szczegółowych warunków i sposobu postępowania przy użyciu broni palnej przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:

§ 1.
1. Funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, zwany dalej „funkcjonariuszem”, ma prawo użycia broni palnej w stosunku do osób tylko w przypadkach określonych w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.

2. Użycie broni palnej następuje przez oddanie strzału w kierunku osoby w celu jej obezwładnienia, po wyczerpaniu trybu postępowania określonego w § 3.

§ 2.
Przy podejmowaniu decyzji o użyciu broni palnej funkcjonariusze są obowiązani postępować ze szczególną rozwagą, traktując broń palną jako szczególny i ostateczny środek przymusu bezpośredniego.
§ 3.
1. Funkcjonariusz przed użyciem broni palnej jest obowiązany:

1) po uprzednim okrzyku „BOR” wezwać osobę do zachowania się zgodnego z prawem, a w szczególności do natychmiastowego porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, zaniechania ucieczki, odstąpienia od bezprawnych działań lub użycia przemocy,

2) w razie niepodporządkowania się wezwaniom określonym w pkt 1, zagrozić użyciem broni palnej, wzywając „STÓJ – BO STRZELAM”,

3) oddać strzał ostrzegawczy w górę, jeżeli wezwania określone w pkt 1 i 2 okażą się bezskuteczne.

2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy z zachowania osoby posiadającej broń lub niebezpieczne narzędzie wynika, że wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia ludzkiego.

§ 4.
Broni palnej nie używa się w stosunku do kobiet o widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat, starców oraz osób o widocznym kalectwie.
§ 5.
1. Jeżeli wskutek użycia broni palnej nastąpiło zranienie osoby, funkcjonariusz jest obowiązany, z zachowaniem bezpieczeństwa własnego i innych osób oraz bez zbędnej zwłoki, udzielić jej pierwszej pomocy przedmedycznej, a następnie spowodować udzielenie pomocy lekarskiej.

2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, oraz gdy w wyniku użycia broni palnej nastąpiła śmierć osoby lub szkoda w mieniu, funkcjonariusz jest obowiązany ponadto do:

1) zabezpieczenia śladów na miejscu zdarzenia i niedopuszczenia na to miejsce osób postronnych, gdy okoliczności zdarzenia oraz bezpieczeństwo osób chronionych na to pozwalają,

2) w miarę możliwości, ustalenia świadków zdarzenia.

3. Funkcjonariusz może odstąpić od obowiązku, o którym mowa w ust. 1, w przypadku gdy:

1) udzielenie pomocy może zagrozić bezpieczeństwu osób, obiektów lub urządzeń znajdujących się pod ochroną Biura Ochrony Rządu lub

2) zostanie zapewnione udzielenie pomocy przez inne właściwe podmioty, które są obowiązane do udzielenia pomocy zranionej osobie na podstawie odrębnych przepisów.

§ 6.
1. O każdym przypadku użycia broni palnej lub oddania strzału ostrzegawczego funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie powiadomić oficera operacyjnego Biura Ochrony Rządu oraz swojego przełożonego.

2. Oficer operacyjny Biura Ochrony Rządu, po uzyskaniu informacji o użyciu broni palnej, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić swojego przełożonego, udzielić funkcjonariuszowi niezbędnej pomocy, a w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 3 pkt 1, spowodować udzielenie pomocy lekarskiej osobie poszkodowanej, a także powiadomić najbliższą komendę Policji oraz – jeżeli w wyniku użycia broni palnej nastąpiła śmierć lub zranienie człowieka – również właściwego miejscowo prokuratora.

§ 7.
O każdym przypadku użycia broni palnej lub podjęcia czynności, o których mowa w § 3, funkcjonariusz jest obowiązany powiadomić swojego przełożonego pisemnym meldunkiem, który powinien zawierać w szczególności:

1) wskazanie stopnia, imienia i nazwiska funkcjonariusza,

2) określenie czasu i miejsca użycia broni palnej,

3) opis sytuacji poprzedzającej użycie broni palnej,

4) opis przyczyn i skutków użycia broni palnej, w tym wynikających z § 3 ust. 2,

5) wskazanie, czy udzielono pierwszej pomocy i zapewniono pomoc lekarską,

6) dane osobowe ewentualnych świadków zdarzenia,

7) opis czynności podjętych po użyciu broni palnej.

§ 8.
Do obowiązków przełożonego, o którym mowa w § 6, należy:

1) zbadanie, czy użycie broni palnej lub podjęcie czynności określonych w § 3 nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami,

2) niezwłoczne zawiadomienie Szefa Biura Ochrony Rządu o każdym przypadku użycia broni palnej.

§ 9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2002-02-15
  • Data wejścia w życie: 2002-03-02
  • Data obowiązywania: 2002-03-02
  • Dokument traci ważność: 2013-06-05
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA