| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA

z dnia 16 maja 2002 r.

w sprawie określenia zakresu przedmiotowego badań dla podmiotów ubiegających się o przeprowadzanie badań i wydawanie opinii w dziedzinie organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. Nr 76, poz. 811 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 41, poz. 365) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Zakres przedmiotowy badań w dziedzinie organizmów genetycznie zmodyfikowanych, zwanych dalej „GMO”, konieczny do wydawania opinii, o której mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych, obejmuje w szczególności:

1) identyfikację GMO pochodzenia roślinnego,

2) identyfikację GMO pochodzenia zwierzęcego,

3) analizę mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych,

4) określenie zawartości GMO lub produktów pochodzących z GMO w badanej próbce pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub innego organicznego wyrażone w procentach suchej masy.

§ 2.
1. Podmioty prowadzące badania, o których mowa w § 1, przygotowują metodykę służącą wykrywaniu mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych oraz GMO w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

2. Metodyka, o której mowa w ust. 1, powinna w szczególności uwzględniać:

1) opracowanie listy fragmentów DNA najczęściej wykorzystywanych do genetycznych modyfikacji roślin oraz zwierząt,

2) opracowanie starterów (primerów) do PCR specyficznie rozpoznających sekwencje DNA najczęściej wykorzystywane do genetycznych modyfikacji roślin oraz zwierząt,

3) opracowanie warunków reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR), pozwalającej na specyficzne i niezawodne powielanie fragmentów DNA pochodzących z transgenów,

4) opracowanie niestandardowych metod wykrywania transgenów w produktach pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego,

5) przeprowadzanie analiz potwierdzających obecność elementów materiału genetycznego w środowisku z zastosowaniem technik sprzężonych LMCS – spektrometrii masowej i chromatografii cieczowej oraz ELISA,

6) opracowanie szczegółowej instrukcji dla przeprowadzenia analiz wymienionych w pkt 1–5,

7) standaryzację warunków przeprowadzania analiz, o których mowa w pkt 1–5.

3. Podmioty prowadzące badania w zakresie, o którym mowa w § 1, powinny posiadać wzorce fragmentów DNA dla techniki PCR, które pozwolą na identyfikację rodzaju wprowadzonej modyfikacji genetycznej.

§ 3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 5 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Minister Środowiska: S. Żelichowski

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »