REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2003 nr 59 poz. 518

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 11 marca 2003 r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych oraz w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 54, poz. 348, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „operatorze”, należy przez to rozumieć operatora systemu przesyłowego gazowego albo elektroenergetycznego lub operatora systemu dystrybucyjnego gazowego albo elektroenergetycznego, a także przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem i dystrybucją ciepła.
§ 2.
1. Ograniczenia w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych oraz w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła mogą być wprowadzone po wyczerpaniu, przez przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące obrót paliwami stałymi lub ciekłymi oraz przez operatorów w odniesieniu do paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła dostarczanych za pomocą sieci, wszelkich dostępnych środków służących zaspokojeniu potrzeb odbiorców na te paliwa, energię elektryczną lub ciepło – przy dołożeniu należytej staranności w zakresie zapewnienia maksymalnych ich dostaw z dostępnych źródeł.

2. Ograniczenia, o których mowa w ust. 1, nie mogą powodować:

1) zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz uszkodzenia lub zniszczenia obiektów technologicznych;

2) zakłóceń w funkcjonowaniu obiektów przeznaczonych do wykonywania zadań w zakresie:

a) bezpieczeństwa lub obronności państwa,

b) opieki zdrowotnej,

c) telekomunikacji,

d) edukacji.

§ 3.
1. Wniosek, o którym mowa w art. 11 ust. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, zwanej dalej „ustawą”, minister właściwy do spraw gospodarki sporządza z własnej inicjatywy lub na podstawie zgłoszeń:

1) operatorów systemu przesyłowego gazowego lub elektroenergetycznego – w odniesieniu do paliw gazowych i energii elektrycznej;

2) wojewodów – w odniesieniu do paliw stałych i ciekłych oraz ciepła.

2. Zgłoszenia, o których mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem powinny być przekazywane ministrowi właściwemu do spraw gospodarki w terminach umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa i bezpieczeństwa osób oraz zapobieżenie znacznym stratom materialnym.

3. Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:

1) rodzaje paliw lub energii, dla których wnioskuje się wprowadzenie ograniczeń;

2) odbiorców, których ograniczenia mają dotyczyć;

3) grupy odbiorców, którzy powinni być wyłączeni z ograniczeń;

4) czas trwania wnioskowanych ograniczeń;

5) ilość paliw stałych lub ciekłych planowanych do sprzedaży.

§ 4.
Ograniczenia w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej mogą dotyczyć odbiorców:

1) paliw gazowych, zamawiających co najmniej 10 000 m3 na dobę tych paliw;

2) energii elektrycznej o mocy umownej powyżej 300 kW.

§ 5.
1. Operatorzy opracowują plany wprowadzania ograniczeń w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, a także w dostarczaniu ciepła, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 11 ust. 3 ustawy.

2. Plany wprowadzania ograniczeń w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, określające wielkości maksymalnego poboru dla poszczególnych odbiorców! stopni zasilania, podlegają corocznej aktualizacji w terminie do dnia 31 sierpnia.

3. Plany i ich aktualizacje, o których mowa w ust. 2. podlegają:

1) uzgodnieniu z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, jeżeli są opracowywane przez operatorów systemów przesyłowych gazowych albo elektroenergetycznych;

2) uzgodnieniu z właściwym operatorem systemu przesyłowego, jeżeli są opracowywane przez operatorów systemów dystrybucyjnych gazowych albo elektroenergetycznych.

4. Plany wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu ciepła podlegają uzgodnieniu z właściwym wojewodą, w terminach ustalonych przez wojewodę.

§ 6.
Ujęte w planach, o których mowa w § 5 ust. 1, ograniczenia w poborze:

1) paliw gazowych – określa się w stopniach zasilania od 2 do 10, odpowiednio do możliwych dostaw ze wszystkich dostępnych źródeł;

2) energii elektrycznej określa się w stopniach zasilania od 11 do 20.

§ 7.
Dopuszczalne maksymalne ograniczenia w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, a także w dostarczaniu ciepła, ujęte w planach, o których mowa w § 5 ust. 1, uwzględnia się w umowach określonych w art. 5 ustawy.
§ 8.
Operatorzy, przez ogłoszenia zamieszczane w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki lub w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, powinni zapoznać odbiorców z planami, o których mowa w § 5 ust. 1.
§ 9.
1. Ograniczenia w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej są wprowadzane przez odbiorców, stosownie do komunikatów operatorów o obowiązujących stopniach zasilania.

2. Komunikaty operatorów o stopniach zasilania, o których mowa w § 6, wprowadzanych jako obowiązujące w najbliższych 12 godzinach i przewidywanych na następne 12 godzin, są ogłaszane w radiowych komunikatach energetycznych w programie l Polskiego Radia o godzinie 755 i 1955 i obowiązują w czasie określonym w tych komunikatach.

3. W przypadku zróżnicowania wprowadzonych ograniczeń w stosunku do stopni zasilania ogłoszonych w komunikatach radiowych, operatorzy powiadamiają odbiorców indywidualnie w formie pisemnej lub za pomocą innego środka komunikowania się, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.

4. Powiadomienia, o których mowa w ust. 3, są dla odbiorcy obowiązujące w pierwszej kolejności w stosunku do powiadomień ogłaszanych w komunikatach radiowych.

§ 10.
Plany wprowadzania ograniczeń w poborze paliw gazowych oraz energii elektrycznej, a także w dostarczaniu ciepła, uzgodnione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, uznaje się za plany w rozumieniu § 5.
§ 11.
1. W przypadku wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych, wojewoda wydaje odbiorcom, na ich wniosek, upoważnienia do zakupu określonej ilości tych paliw. Upoważnienia wydaje się na okres wprowadzania ograniczeń.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:

1) nazwę i adres odbiorcy;

2) określenie rodzaju paliwa i jego ilości.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć uzasadnienie wskazujące potrzebę zaopatrywania się we wnioskowane paliwo.

§ 12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych lub ciekłych, w dostarczaniu i poborze paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła oraz określenia organów uprawnionych do kontroli przestrzegania wprowadzonych ograniczeń (Dz. U. Nr 60, poz. 386).
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

 

 

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 158, poz. 1042, z 1998 r. N r 94, poz. 594, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126, z 1999 r. Nr 88, poz. 980, Nr 91, poz. 1042 i Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 43, poz. 489, Nr 48, poz. 555 i Nr 103, poz. 1099, z 2001 r. Nr 154, poz. 1800 i 1802, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 135, poz. 1144 oraz z 2003 r. Nr 50, poz. 424.

Metryka

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA