reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

POPRAWKI

do artykułów 24 i 25 Konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia, podpisanej w Nowym Jorku dnia 22 lipca 1946 r.,

przyjęte przez 51. Światowe Zgromadzenie Zdrowia w Genewie dnia 16 maja 1998 r.

Przekład

Poprawki do artykułów 24 i 25 Konstytucji

Pięćdziesiąte pierwsze Światowe Zgromadzenie Zdrowia,

uważając, że liczba członków Rady Wykonawczej powinna być zwiększona z 32 do 34, tak aby liczba Członków Regionu Europejskiego i Regionu Zachodniego Pacyfiku uprawnionych do wyznaczenia osoby, która weszłaby w skład Rady Wykonawczej wzrosła odpowiednio do ośmiu i pięciu,

1. PRZYJMUJE następującą nowelizację artykułów 24 i 25 Konstytucji, przy czym teksty w językach arabskim, chińskim, angielskim, francuskim, rosyjskim i hiszpańskim mają taką samą moc:

Artykuł 24 – Usunąć i zastąpić przez

Rada składa się z trzydziestu czterech osób wyznaczonych przez taką samą liczbę Członków. Zgromadzenie Zdrowia, biorąc pod uwagę sprawiedliwy podział geograficzny, wybiera Członków uprawnionych do wyznaczenia osoby, która będzie członkiem Rady, pod warunkiem że przynajmniej trzech z tych Członków będzie wybieranych z każdej organizacji regionalnej utworzonej w wykonaniu artykułu 44. Każdy z tych Członków powinien powołać do składu Rady osobę posiadającą kwalifikacje techniczne w dziedzinie zdrowia, której mogą towarzyszyć zastępcy i doradcy.

Artykuł 25 – Usunąć i zastąpić przez

Członkowie są wybierani na okres trzech lat i mogą być powtórnie wybrani, pod warunkiem że spośród Członków wybranych podczas pierwszej sesji Zgromadzenia Zdrowia, która odbędzie się po wejściu w życie tej nowelizacji Konstytucji zwiększającej liczbę członków Rady z trzydziestu dwóch do trzydziestu czterech, kadencja dodatkowych wybranych Członków będzie, w takim stopniu, w jakim będzie to konieczne, o tyle krótsza, o ile ułatwi to wybranie przynajmniej jednego Członka z każdej organizacji regionalnej w każdym roku.

2. POSTANAWIA, że dwie kopie niniejszej rezolucji zostaną uwierzytelnione podpisami przewodniczącego pięćdziesiątej pierwszej sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia i Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, z czego jedna kopia zostanie przekazana Sekretarzowi Generalnemu Narodów Zjednoczonych, depozytariuszowi Konstytucji, i jedna kopia pozostanie w archiwum Światowej Organizacji Zdrowia;

3. POSTANAWIA, że notyfikacja akceptacji tych Poprawek przez Członków zgodnie z postanowieniami artykułu 73 Konstytucji zostanie dokonana poprzez złożenie formalnego dokumentu u Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych, czego wymaga dla akceptacji Konstytucji artykuł 79(b) Konstytucji.

(Dziesiąte posiedzenie plenarne, 16 maja 1998 r.
– Komisja B, czwarty raport)

Wersja obcojęzyczna

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama