REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2008 nr 72 poz. 423

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)

z dnia 31 marca 2008 r.

w sprawie sposobu ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 50d ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1.
Rozporządzenie określa sposób ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej, zwanych dalej „stanowiskami”, na których jest wykonywana praca, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
§ 2.
1. Pracodawcy prowadzą bieżącą ewidencję okresów pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach w formie zapisów w załączniku do karty ewidencyjnej.

2. W ewidencji okresów pracy ujmuje się również okresy urlopu wypoczynkowego, o ile pracownik bezpośrednio przed urlopem wykonywał pracę na stanowisku.

3. W przypadku wystąpienia braków w ewidencji, o której mowa w ust. 1, następuje jej uzupełnienie w formie zapisów w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika w oparciu o posiadaną przez pracodawcę dokumentację, z uwzględnieniem § 5–8.

4. Wzór załącznika do karty ewidencyjnej pracownika do ewidencjonowania przepracowanych okresów pracy górniczej stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

5. Wzór załącznika do karty ewidencyjnej pracownika do ewidencjonowania przepracowanych okresów pracy górniczej zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

§ 3.
1. Bieżącą ewidencję okresów pracy prowadzi się oddzielnie dla każdego pracownika w oparciu o wydruki sporządzone na podstawie dowodów zarobkowych, z których wynika, na jakim stanowisku i w jakim okresie pracownik był zatrudniony.

2. W oparciu o miesięczne wydruki w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika dokonuje się zapisów:

1) liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym;

2) liczby zjazdów pod ziemię w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym;

3) liczby przepracowanych dniówek w poszczególnych miesiącach w danym roku kalendarzowym zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym.

3. Dla pracowników, z którymi stosunek pracy uległ rozwiązaniu w ciągu roku, zapisów w załączniku do karty ewidencyjnej dokonuje się za okres przepracowany w danym roku kalendarzowym na podstawie miesięcznych wydruków.

4. Wykazane okresy pracy w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika, a także liczby zjazdów pod ziemię lub liczby dniówek przepracowanych w poszczególnych latach na stanowiskach oraz liczby przepracowanych dniówek zaliczanych w wymiarze półtorakrotnym na stanowiskach stanowią podstawę do wpisania w zaświadczeniu pracy wystawianym na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

§ 4.
1. Pracodawcy prowadzą bieżącą ewidencję zjazdów pod ziemię pracowników dozoru i kierownictwa ruchu, pracowników inżynieryjno-technicznych zatrudnionych pod ziemią, a także dniówek przepracowanych przez takich pracowników na odkrywce w kopalniach siarki lub węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki.

2. Liczba zjazdów pod ziemię w danym miesiącu, a także dniówek przepracowanych na odkrywce w kopalniach siarki lub węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki wykazywana jest w dowodach zarobkowych sporządzanych dla poszczególnych pracowników.

3. Przy ewidencjonowaniu okresów pracy pracownikom dozoru i kierownictwa ruchu pod ziemią stosuje się odpowiednio § 3 ust. 2–4.

4. Przy ewidencjonowaniu okresów pracy pracownikom inżynieryjno-technicznym zatrudnionym pod ziemią stosuje się odpowiednio § 3 ust. 2 pkt 2 oraz ust. 3 i 4.

§ 5.
W przypadku gdy pracodawca nie posiada pełnej ewidencji okresów pracy na stanowiskach za okres poprzedzający dzień wejścia w życie rozporządzenia lub w przypadku okresów pracy wykonywanej na stanowiskach niepodlegających w myśl dotychczasowych przepisów obowiązkowi ewidencjonowania, ewidencję uzupełnia się w oparciu o ustalenia komisji weryfikacyjnej.
§ 6.
1. Komisję weryfikacyjną powołuje pracodawca.

2. W skład komisji weryfikacyjnej wchodzą:

1) przedstawiciel kierownictwa ruchu lub wyższego dozoru ruchu – jako jej przewodniczący;

2) pracownik komórki prowadzącej ewidencję pracowników (służby zatrudnienia);

3) pracownik komórki prowadzącej dokumentację zarobkową (służby płacowej).

3. W posiedzeniu komisji weryfikacyjnej mogą również uczestniczyć:

1) przedstawiciel wskazanej przez zainteresowanego zakładowej organizacji związkowej;

2) przedstawiciel właściwej terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

§ 7.
1. Komisja weryfikacyjna wszczyna postępowanie wyjaśniające na wniosek pracownika, byłego pracownika lub innego zainteresowanego, zwanego dalej „wnioskodawcą”.

2. Komisja weryfikacyjna dokonuje ustaleń na podstawie przedstawionych dowodów, wyjaśnień wnioskodawcy i zeznań wskazanych przez niego świadków.

3. Komisja weryfikacyjna może, w razie potrzeby, przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w celu ustalenia wiarygodności zeznań świadków lub wyjaśnienia rozbieżności pomiędzy tymi zeznaniami.

4. W toku postępowania wyjaśniającego komisja weryfikacyjna może powołać w charakterze świadków inne osoby, które w rozpatrywanych okresach pracowały razem z wnioskodawcą.

§ 8.
1. Z posiedzenia komisji weryfikacyjnej sporządza się protokół w odniesieniu do pracowników:

1) zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, na których zatrudnienie zalicza się w wymiarze półtorakrotnym – według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia;

2) zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, częściowo pod ziemią i częściowo na powierzchni dla udowodnienia pracy wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy – według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia;

3) dozoru i kierownictwa ruchu pod ziemią lub pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych pod ziemią – według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia;

4) dozoru i kierownictwa ruchu na odkrywce w kopalniach siarki lub węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki – według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia.

2. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji weryfikacyjnej biorący udział w posiedzeniu.

3. Protokół komisji weryfikacyjnej stanowi podstawę dokonania wpisu w załączniku do karty ewidencyjnej pracownika, wraz z podaniem daty i numeru postanowienia komisji weryfikacyjnej. Protokół komisji weryfikacyjnej wraz z załącznikiem do karty ewidencyjnej pracownika i wystawionym na podstawie tego załącznika zaświadczeniem pracy dołącza się do wniosku pracownika o emeryturę.

§ 9.
1. Prowadzenie ewidencji okresów pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach i przechowywanie związanej z nią dokumentacji, w tym wydruków komputerowych, należy do obowiązków służb zatrudnienia pracodawcy.

2. Do prowadzenia ewidencji okresów pracy oraz zapisów w załączniku do karty ewidencyjnej lub wykazie zjazdów, a także w wykazie dniówek przepracowanych na odkrywce w kopalniach siarki lub węgla brunatnego oraz w kopalniach otworowych siarki są upoważnieni wyłącznie pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę.

3. Każdy zapis w załączniku do karty ewidencyjnej powinien być potwierdzony podpisem i imienną pieczątką służbową odpowiedzialnego pracownika.

§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.3)

Minister Gospodarki: W. Pawlak

 

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252, Nr 121, poz. 1264, Nr 144, poz. 1530, Nr 191, poz. 1954, Nr 210, poz. 2135 i Nr 236, poz. 2355, z 2005 r. Nr 167, poz. 1397 i Nr 169, poz. 1412 i 1421, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 208, poz. 1534, z 2007 r. Nr 17, poz. 95, Nr 82, poz. 558, Nr 191, poz. 1368 i 1369 i Nr 200, poz. 1445 oraz z 2008 r. Nr 67, poz. 411.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lutego 2004 r. w sprawie ewidencjonowania przez pracodawców okresów zatrudnienia na stanowiskach, na których okresy pracy górniczej zalicza się w wymiarze półtorakrotnym przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury oraz na niektórych innych stanowiskach pracy górniczej (Dz. U. Nr 40, poz. 358), które utraciło moc z dniem 1 stycznia 2007 r. na mocy art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy – Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 167, poz. 1397 oraz z 2007 r. Nr 191, poz. 1369).

Załącznik 1.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Gospodarki
z dnia 31 marca 2008 r. (poz. 423)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik 2.

Załącznik nr 2

infoRgrafika

Załącznik 3.

Załącznik nr 3

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 4.

Załącznik nr 4

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 5.

Załącznik nr 5

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik 6.

Załącznik nr 6

infoRgrafika

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2008-04-29
  • Data wejścia w życie: 2008-04-29
  • Data obowiązywania: 2008-04-29
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA