reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)

z dnia 26 stycznia 2016 r.

w sprawie szczegółowych warunków stosowania procedur sprawdzających oraz przypadków, w których możliwy jest wybór określonych sposobów postępowania na podstawie Umowy FATCA

Na podstawie art. 4 ust. 9 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Dz. U. poz. 1712) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres przedmiotowy]

Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe warunki stosowania procedur sprawdzających określonych w załączniku I do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, oraz towarzyszących Uzgodnień Końcowych, podpisanych w Warszawie dnia 7 października 2014 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1647), zwanych dalej „Umową FATCA”, stosowanych na potrzeby identyfikacji opisanych w nim kategorii rachunków;

2) przypadki, w których możliwy jest wybór określonych sposobów postępowania stosownie do postanowień załącznika I do Umowy FATCA.

§ 2. [Stosowanie kursów średnich na potrzeby przewalutowania]

Na potrzeby stosowania zasad przewalutowania określonych w części VI ust. C pkt 4 załącznika I do Umowy FATCA raportujące polskie instytucje finansowe korzystają z kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski.

§ 3. [Ustalenie łącznej kwoty płatności]

W celu ustalenia łącznej kwoty płatności, o której mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wykonywaniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA, raportująca polska instytucja finansowa przelicza na dolary amerykańskie kwoty tych płatności wyrażone w walucie innej niż dolar amerykański, korzystając z kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym raportująca polska instytucja finansowa określa łączną kwotę płatności.

§ 4. [Określanie salda rachunku lub jego wartości]

W przypadku gdy na podstawie załącznika I do Umowy FATCA saldo rachunku lub jego wartość są określane na dzień 30 czerwca 2014 r., saldo rachunku lub jego wartość określa się na ten dzień.

§ 5. [Stosowanie wyłączeń]

Przeprowadzając procedury sprawdzające w zakresie identyfikacji i raportowania amerykańskich rachunków raportowanych oraz płatności do określonych wyłączonych instytucji finansowych, raportujące polskie instytucje finansowe mogą stosować wyłączenia od weryfikacji, identyfikacji oraz raportowania rachunków finansowych określone w ust. A części II oraz ust. A części IV załącznika I do Umowy FATCA.

§ 6. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Finansów: P. Szałamacha


1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama