reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 4 lipca 2016 r.

w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów biorących udział w rozprawach sądowych

Na podstawie art. 36 § 6 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Strój urzędowy prokuratorów biorących udział w rozprawie sądowej]

1. Strojem urzędowym prokuratorów biorących udział w rozprawie sądowej jest toga.

2. Prokuratorzy będący żołnierzami zawodowymi zakładają togę na wojskowy ubiór wyjściowy.

§ 2. [Szczegółowy opis stroju urzędowego prokuratorów]

1. Szczegółowy opis stroju urzędowego prokuratorów jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

2. Wzór togi jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

§ 3. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)

Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro


1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 2000 r. w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury biorących udział w rozprawach sądowych (Dz. U. poz. 1185 oraz z 2007 r. poz. 1500), które traci moc na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Załącznik 1. [SZCZEGÓŁOWY OPIS STROJU URZĘDOWEGO PROKURATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W ROZPRAWACH SĄDOWYCH]

Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 4 lipca 2016 r. (poz. 1033)

Załącznik nr 1

SZCZEGÓŁOWY OPIS STROJU URZĘDOWEGO PROKURATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W ROZPRAWACH SĄDOWYCH

Toga jest suknią fałdzistą z lekkiego czarnego materiału wełnianego lub wełnopodobnego, sięgającą powyżej kostek – około 25 cm od ziemi. U góry ma odcinany karczek szerokości 21 cm.

Toga u dołu ma w obwodzie od 2 m 70 cm do 2 m 78 cm i od karczka w dół jest ułożona w kontrafałdy: po 3 na obydwu przodach togi oraz 5 do 7 na plecach. Środkowa kontrafałda na plecach togi ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy są wszywane do karczka w kierunku rękawów.

Kołnierz togi jest okrągły, płasko wyłożony, zapinany pod szyją na haftkę. Szerokość kołnierza wynosi z tyłu 16 cm, a z przodu 18 cm. Końce kołnierza są ścięte, tworząc wycięcie w formie kąta prostego. Toga jest zapinana na 5 guzików, z których 1 jest umieszczony po prawej stronie tuż pod kołnierzem, a 4 dalsze są kryte, umieszczone poniżej karczka.

Rękawy togi u góry są ułożone w od 7do 9 kontrafałd, tworząc bufy. Rękawy mają u dołu w obwodzie 75 cm i są skrojone w ten sposób, że po odwinięciu tworzą mankiety o szerokości 10 cm, przymocowane z przodu do szwów rękawów. Wewnątrz rękawa przy przegubie ręki jest umieszczony zatrzask, na który można rękaw zapinać.

Przy kołnierzu togi jest wszyty żabot z czerwonego materiału wełnianego lub wełnopodobnego o długości 21 cm, szerokości u dołu 28 cm, ułożony w 13 kontrafałd, z których środkowa – o szerokości 2 cm – ma fałdy po obu stronach; pozostałe kontrafałdy biegną w kierunku rękawów. Żabot z prawej strony togi jest zapinany na guziczek. Przody togi po obu stronach wewnętrznych mają podszycie z tego samego materiału co toga, szerokości 10 cm. Przód togi, boki i karczek są szyte podwójną stebnówką o szerokości 0,5 cm, a karczek togi jest podszyty czarną podszewką.

Kołnierz togi i mankiety mają wypustkę z czerwonego materiału wełnianego lub wełnopodobnego o szerokości 0,5 cm.

Załącznik 2. [WZÓR TOGI]

Załącznik nr 2

WZÓR TOGI

infoRgrafika

infoRgrafika

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama