reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE

z dnia 28 października 2016 r.

w sprawie mocy obowiązującej Protokołu poprawek do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., sporządzonego w Monako dnia 14 kwietnia 2005 r.

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o ratyfikacji Protokołu Poprawek z dnia 14 kwietnia 2005 r. do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r. (Dz. U. poz. 1136) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 23 grudnia 2010 r. ratyfikował wyżej wymieniony protokół.

Zgodnie z art. XXI ust. 3 Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r.1), protokół wchodzi w życie w stosunku do wszystkich stron, w tym również w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 8 listopada 2016 r.

Jednocześnie podaje się do wiadomości, że stronami powyższego protokołu stają się:

Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna

Królestwo Arabii Saudyjskiej

Republika Argentyńska

Związek Australijski

Ludowa Republika Bangladeszu

Królestwo Belgii

Federacyjna Republika Brazylii

Republika Chile

Chińska Republika Ludowa2)

Republika Cypryjska

Królestwo Danii

Republika Estońska

Republika Finlandii

Republika Francuska

Republika Grecka

Królestwo Hiszpanii

Republika Indii

Islamska Republika Iranu

Irlandia

Republika Islandii

Japonia

Kanada

Państwo Katar

Republika Korei

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna

Republika Kuby

Republika Łotewska

Królestwo Marokańskie

Meksykańskie Stany Zjednoczone

Księstwo Monako

Republika Mozambiku

Królestwo Niderlandów

Republika Federalna Niemiec

Królestwo Norwegii

Nowa Zelandia

Islamska Republika Pakistanu

Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei

Republika Peru

Rzeczpospolita Polska

Republika Portugalska

Republika Południowej Afryki

Federacja Rosyjska

Republika Słowenii

Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki

Stany Zjednoczone Ameryki

Syryjska Republika Arabska

Królestwo Szwecji

Republika Tunezyjska

Ukraina

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Republika Włoska

Ponadto podaje się do wiadomości, że przy składaniu dokumentów ratyfikacyjnych lub zatwierdzenia niżej wymienione państwa złożyły następujące zastrzeżenia lub deklaracje:

Republika Argentyńska

„Republika Argentyńska nie uznaje się za zobowiązaną do stosowania mechanizmu rozstrzygania sporów, o którym mowa w art. 17 wersji znowelizowanej Konwencji.”

“La République Argentine ne se considére pas obligèe par le mécanisme de règlement des différends de l'Article 17 de la versión consolidée de la Convention.”

„Republika Argentyńska stoi na stanowisku, że prawo przystąpienia do Konwencji przez państwa niebędące członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych, o którym mowa w art. 20 pkt b wersji znowelizowanej Konwencji, może mieć zastosowanie jedynie w przypadkach, gdy status państwa wnioskodawcy nie jest zakwestionowany w kontekście sporu o suwerenność.”

“Pour la République Argentine la faculté d'adhésion d'États non-members de l'Organisation des Nations Unies prévue dans l'article 20 paragraphe b) de la version consolidée de la Convention, ne peut seulement s'exercer que lorsque la condition d'État du postulant n'est pas remise en question dans la contexte d'un différend de souveraineté.”

Chińska Republika Ludowa3)

„Art. 16 Protokołu nie jest wiążący dla Chińskiej Republiki Ludowej.”

“Article 16 of the Protocol is not binding on the Peoples Republic of China.”

Republika Federalna Niemiec

„Republika Federalna Niemiec oświadcza, że będzie stosowała art. 18 Protokołu poprawek do Konwencji z dnia 3 maja 1967 r. o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, a zatem również art. XXI zmienionej Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej jedynie wówczas, gdy spełnione będą warunki niezbędne do ich zastosowania w odniesieniu do Konstytucji Republiki Federalnej Niemiec.”

“La République fédéral d'Allemagne déclare qu'elle appliquera l'article 18 du protocole portant amendement a la Convention du 3 mai 1967 relative à l'Organisation hydrographique internationale et, par conséquent, l'article XXI de la nouvelle version de la Convention sur l'Organisation hydrographique internationale uniquement lorsque les conditions nécessaires á leur application pour la constitution de la République fédérale d'Allemagne seront remplies.”

Minister Spraw Zagranicznych: W. Waszczykowski


1) Tekst Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, sporządzonej w Monako dnia 3 maja 1967 r., został ogłoszony w Dz. U. z 1973 r. poz. 78.

2) Protokół stosuje się również do dwóch Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej: Hongkongu i Makau.

3) Zastrzeżenia złożone przez Chińską Republikę Ludową do artykułu 16 stosuje się również do dwóch Specjalnych Regionów Administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej: Hongkongu i Makau.

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama