reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Akty prawne

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)

z dnia 22 maja 2018 r.

w sprawie określenia protokołów i formatów danych wykorzystywanych przez przewoźników lotniczych w celu przekazywania danych PNR do Krajowej Jednostki do spraw Informacji o Pasażerach2)

Na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera (Dz. U. poz. 894) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) protokoły i formaty danych wykorzystywane do przekazywania danych PNR do JIP;

2) format danych, zgodnie z którym są przekazywane dane API, które przewoźnicy lotniczy gromadzą odrębnie od pozostałych danych PNR dla tego samego lotu PNR.

§ 2. [Formaty danych i protokoły wykorzystywane przez przewoźnika lotniczego]

1. Przewoźnik lotniczy przekazuje dane PNR do JIP, wykorzystując następujące formaty danych:

1) EDIFACT PNRGOV (Electronic Data Interchange For Administration), opisany w normach dotyczących wymiany danych o pasażerach i portach lotniczych PADIS (Passenger and Airport Data Interchange Standards; EDIFACT Implementation Guide), w wersji 11.1 lub późniejszej, albo

2) XML PNRGOV (Extensible Markup Language), opisany w normach dotyczących wymiany danych o pasażerach i portach lotniczych PADIS (Passenger and Airport Data Interchange Standards; XML Implementation Guide), w wersji 13.1 lub późniejszej.

2. Przewoźnik lotniczy przekazuje dane PNR, wykorzystując do transmisji danych następujące protokoły:

1) IBM MQ albo

2) IATA Type B, albo

3) AS4 Profile of ebMS 3.0 w wersji 1.0.

§ 3. [Przesyłanie danych API zbieranych odrębnie od pozostałych danych PNR dla tego samego lotu PNR]

Przewoźnik lotniczy, który zbiera dane API odrębnie od pozostałych danych PNR dla tego samego lotu PNR, przesyła te dane w formacie EDIFACT PAXLST, opisanym w WCO/IATA/ICAO Passenger List Message (PAXLST) Implementation Guide, w wersji z 2003 r. lub późniejszej.

§ 4. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 maja 2018 r.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: wz. K. Kozłowski


1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 97 i 225).

2) Niniejsze rozporządzenie dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/681 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie wykorzystywania danych dotyczących przelotu pasażera (danych PNR) w celu zapobiegania przestępstwom terrorystycznym i poważnej przestępczości, ich wykrywania, prowadzenia postępowań przygotowawczych w ich sprawie i ich ścigania (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 132).

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama