REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2019 poz. 606

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII1)

z dnia 22 marca 2019 r.

w sprawie egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 30 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480) zarządza się, co następuje:

§ 1. [Zakres regulacji]

Rozporządzenie określa:

1) szczegółowy zakres i tryb przeprowadzania egzaminu z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych lub cyfrowych, zwanego dalej „egzaminem”;

2) szczegółowy tryb działania komisji egzaminacyjnej;

3) wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej;

4) wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym.

§ 2. [Zakres egzaminu]

1. Egzaminy przeprowadza się dla osób ubiegających się o certyfikat technika warsztatu, zwanych dalej „kandydatami”, które wystąpiły do Prezesa Głównego Urzędu Miar, zwanego dalej „Prezesem”, z wnioskiem o przystąpienie do egzaminu w zakresie wskazanym w tym wniosku, ukończyły podstawowe szkolenie z zakresu instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów analogowych lub cyfrowych, potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia, wydanym przez podmiot szkolący, o którym mowa w art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach, oraz uiściły opłatę, o której mowa w art. 40 ust. 2 pkt 6 tej ustawy, przed przystąpieniem do egzaminu.

2. Zgodnie ze złożonymi przez kandydata wnioskiem, zaświadczeniem oraz uiszczoną opłatą, o których mowa w ust. 1, egzamin przeprowadza się w zakresie:

1) tachografów analogowych albo

2) tachografów cyfrowych, albo

3) tachografów analogowych i cyfrowych.

§ 3. [Części egzaminu]

1. Egzamin składa się z części pisemnej i praktycznej.

2. Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych:

1) ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;

2) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (Dz. Urz. UE L 60 z 28.02.2014, str. 1) i aktów wykonawczych do tego rozporządzenia:

a) rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/799 z dnia 18 marca 2016 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 ustanawiającego wymogi dotyczące budowy, sprawdzania, instalacji, użytkowania i naprawy tachografów oraz ich elementów składowych (Dz. Urz. UE L 139 z 26.05.2016, str. 1, z późn. zm.2)),

b) załącznika 1B do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985, str. 8, z późn. zm.3))4).

3. Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje znajomość przepisów w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych:

1) ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach i aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie;

2) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie tachografów stosowanych w transporcie drogowym i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego.

4. Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje łącznie znajomość przepisów, o których mowa w ust. 2 i 3.

5. Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:

1) obsługi tachografów cyfrowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;

2) przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów cyfrowych, w szczególności:

a) analizy danych zarejestrowanych przez tachograf cyfrowy,

b) nakładania zabezpieczeń.

6. Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych obejmuje sprawdzenie umiejętności w zakresie:

1) obsługi tachografów analogowych w zakresie niezbędnym do wykonywania sprawdzania i przeglądów tych tachografów;

2) przeprowadzania wybranych czynności z zakresu sprawdzania i przeglądów tachografów analogowych, w szczególności:

a) analizy danych zarejestrowanych na wykresówkach,

b) nakładania zabezpieczeń.

7. Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych obejmuje sprawdzenie umiejętności, o których mowa w ust. 5 i 6.

§ 4. [Część pisemna egzaminu]

1. Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 30 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.

2. Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych przeprowadza się w formie testu składającego się z 10 pytań. Każde pytanie posiada po 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.

3. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi kandydat otrzymuje 1 punkt, za odpowiedź nieprawidłową odejmuje się 1 punkt, natomiast za brak odpowiedzi kandydat otrzymuje 0 punktów.

4. Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów.

5. Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 8 punktów.

6. Część pisemną egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych zalicza się w przypadku uzyskania przez kandydata co najmniej 20 punktów z zakresu tachografów cyfrowych i co najmniej 8 punktów z zakresu tachografów analogowych.

7. Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 60 minut.

8. Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 30 minut.

9. Część pisemna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 90 minut.

10. Część pisemną egzaminu przeprowadza się w grupach liczących nie więcej niż 15 kandydatów, w warunkach zapewniających samodzielność pracy kandydatów.

§ 5. [Część praktyczna egzaminu]

1. Warunkiem dopuszczenia kandydata do części praktycznej egzaminu jest zaliczenie części pisemnej egzaminu.

2. Część praktyczna egzaminu polega na samodzielnym wykonaniu przez kandydata zadania egzaminacyjnego, wylosowanego z przedstawionego przez komisję egzaminacyjną zestawu zadań, odpowiednio do zakresu egzaminu.

3. Część praktyczną egzaminu zalicza się w przypadku bezbłędnego wykonania zadania egzaminacyjnego.

4. Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów cyfrowych trwa 10 minut.

5. Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych trwa 20 minut.

6. Część praktyczna egzaminu z zakresu tachografów analogowych i cyfrowych trwa 30 minut.

§ 6. [Wynik pozytywny egzaminu]

Egzamin uznaje się za złożony z wynikiem pozytywnym w przypadku zaliczenia części pisemnych i praktycznych.

§ 7. [Przebieg egzaminu]

1. Przebieg egzaminu jest dokumentowany na indywidualnych arkuszach odpowiedzi opatrzonych pieczęcią Głównego Urzędu Miar i poświadczonych podpisem kandydata.

2. W czasie egzaminu zabronione jest korzystanie z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną oraz porozumiewanie się z innymi kandydatami.

§ 8. [Wyznaczenie terminu i miejsca przeprowadzenia egzaminu]

1. Po powołaniu komisji egzaminacyjnej Prezes wyznacza termin i miejsce przeprowadzenia egzaminu.

2. Ogłoszenie o wyznaczonych terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie podmiotowej Głównego Urzędu Miar co najmniej na 14 dni przed terminem egzaminu.

3. O terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu Prezes zawiadamia kandydata na piśmie co najmniej na 7 dni przed terminem egzaminu.

§ 9. [Przygotowywanie zestawów testowych i zadań egzaminacyjnych]

Komisja przygotowuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych na podstawie zbiorów pytań oraz zadań egzaminacyjnych zatwierdzonych przez Prezesa. Zbiory te przechowuje się w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.

§ 10. [Obowiązki przewodniczącego komisji egzaminacyjnej]

Przewodniczący komisji egzaminacyjnej:

1) przekazuje zestawy pytań testowych i zadań egzaminacyjnych oraz materiały pomocnicze kandydatom;

2) dokumentuje przebieg egzaminu w protokole zawierającym w szczególności datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu, skład komisji egzaminacyjnej, wyniki części pisemnej oraz praktycznej egzaminu w odniesieniu do każdego kandydata, fakt wykluczenia kandydata z egzaminu oraz uwagi dotyczące przebiegu egzaminów, jeżeli były zgłaszane.

§ 11. [Czynności przed przystąpieniem do egzaminu]

1. Przed przystąpieniem do egzaminu kandydat jest obowiązany, na żądanie komisji egzaminacyjnej, okazać dokument potwierdzający tożsamość.

2. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyklucza z udziału w egzaminie kandydata, który nie przedstawił dokumentu potwierdzającego tożsamość, korzystał z materiałów innych niż dopuszczone przez komisję egzaminacyjną lub zakłócał przebieg egzaminu.

3. W przypadku zastrzeżeń do wykluczenia, o którym mowa w ust. 2, kandydat może zgłosić uwagi na piśmie do Prezesa w terminie 3 dni od dnia wykluczenia. Prezes udziela kandydatowi odpowiedzi na jego uwagi w formie pisemnej w terminie 14 dni od dnia otrzymania uwag.

4. W przypadku uznania przez Prezesa uwag kandydata, o których mowa w ust. 3, za zasadne – kandydat może ponownie przystąpić do egzaminu bez konieczności uiszczenia kolejnej opłaty za egzamin. Przepisy § 8 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

§ 12. [Wynagrodzenie przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej]

Wysokość wynagrodzenia przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej za udział w przeprowadzeniu egzaminu wynosi 500 zł.

§ 13. [Wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym]

Wzór zaświadczenia potwierdzającego złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym określa załącznik do rozporządzenia. W zaświadczeniu wskazuje się zakres zdanego egzaminu.

§ 14. [Wejście w życie]

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.5)

Minister Przedsiębiorczości i Technologii: J. Emilewicz


1) Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).

2) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. UE L 146 z 03.06.2016, str. 31, Dz. Urz. UE L 27 z 01.02.2017, str. 169 oraz Dz. Urz. UE L 85 z 28.03.2018, str. 1.

3) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. Urz. WE L 318 z 17.11.1990, str. 20, Dz. Urz. WE L 353 z 17.12.1990, str. 12, Dz. Urz. WE L 374 z 22.12.1992, str. 12, Dz. Urz. WE L 256 z 26.10.1995, str. 8, Dz. Urz. WE L 154 z 12.06.1997, str. 21, Dz. Urz. WE L 274 z 09.10.1998, str. 1, Dz. Urz. WE L 207 z 05.08.2002, str. 1, Dz. Urz. WE L 236 z 23.09.2003, str. 33, Dz. Urz. WE L 284 z 31.10.2003, str. 1, Dz. Urz. UE L 71 z 10.03.2004, str. 3, Dz. Urz. UE L 102 z 11.04.2006, str. 1, Dz. Urz. UE L 363 z 20.12.2006, str. 1, Dz. Urz. UE L 21 z 24.01.2009, str. 3, Dz. Urz. UE L 87 z 31.03.2009, str. 109, Dz. Urz. UE L 339 z 22.12.2009, str. 3, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 1, Dz. Urz. UE L 311 z 31.10.2014, str. 19 oraz Dz. Urz. UE L 25 z 02.02.2016, str. 46.

4) Zgodnie z art. 1 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/799 z dnia 18 marca 2016 r. w sprawie wykonania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014 ustanawiającego wymogi dotyczące budowy, sprawdzania, instalacji, użytkowania i naprawy tachografów oraz ich elementów składowych (Dz. Urz. UE L 139 z 26.05.2016, str. 1, z późn. zm.) tachografy inne niż tachografy inteligentne muszą nadal spełniać, jeśli chodzi o ich budowę, sprawdzanie, instalację, kontrolę, użytkowanie i naprawę, wymogi zawarte w załączniku 1 do rozporządzenia (UE) nr 165/2014 albo w załączniku 1B do rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie urządzeń rejestrujących stosowanych w transporcie drogowym (Dz. Urz. WE L 370 z 31.12.1985, str. 21, z późn. zm.), stosownie do przypadku.

5) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 14 kwietnia 2006 r. w sprawie uprawnienia dla technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych (Dz. U. poz. 510), które utraciło moc z dniem 31 grudnia 2018 r. zgodnie z art. 73 pkt 2 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o tachografach (Dz. U. poz. 1480).

Załącznik 1. [WZÓR – ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE ZŁOŻENIE EGZAMINU Z WYNIKIEM POZYTYWNYM]

Załącznik do rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii
z dnia 22 marca 2019 r. (poz. 606)

WZÓR – ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE ZŁOŻENIE EGZAMINU Z WYNIKIEM POZYTYWNYM

infoRgrafika

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2019-04-01
  • Data wejścia w życie: 2019-04-02
  • Data obowiązywania: 2019-04-02
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA