REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2021 poz. 1001

OBWIESZCZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 24 maja 2021 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Tekst pierwotny

1. Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia jednolity tekst rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. poz. 2463), z uwzględnieniem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. poz. 1436).

2. Podany w załączniku do niniejszego obwieszczenia tekst jednolity rozporządzenia nie obejmuje § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. poz. 1436), który stanowi:

"§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.".

Minister Sprawiedliwości: Z. Ziobro

Załącznik 1. [Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2017 r. w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury]

Załącznik do obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 24 maja 2021 r. (poz. 1001)

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 22 grudnia 2017 r.

w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Na podstawie art. 52 pkt 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2020 r. poz. 1366 oraz z 2021 r. poz. 21) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Rozporządzenie określa wysokość oraz tryb wypłacania i zwrotu stypendium przyznanego aplikantowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej "Krajową Szkołą".

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

§ 2. 1. Wysokość stypendium aplikanta wynosi miesięcznie:

1) w trakcie pierwszych dwunastu miesięcy szkolenia - 3500 zł;

2) po ukończeniu dwunastu miesięcy szkolenia - 3800 zł.

2. W okresie odbywania aplikacji, z wyłączeniem okresów zawieszenia aplikanta w prawach i obowiązkach, wysokość stypendium podwyższa się, w zależności od miejsca zamieszkania aplikanta.

3. Kwoty, o które podwyższa się stypendium aplikanta w zależności od jego miejsca zamieszkania, są określone w załączniku do rozporządzenia.

4. Stypendium nie podwyższa się, jeżeli aplikant ma miejsce zamieszkania w Krakowie.

5.1) Stypendium nie podwyższa się za miesiąc, w którym nie odbywały się zajęcia w Krajowej Szkole lub w innym miejscu wskazanym przez Dyrektora Krajowej Szkoły lub zajęcia odbyły się w trybie zdalnym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Stypendium podwyższa się, jeżeli odwołanie zaplanowanych zajęć lub zarządzenie ich odbycia w trybie zdalnym nie nastąpiło z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem.

§ 3. 1. Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie oświadczenia złożonego przez aplikanta wraz z wnioskiem o przyznanie stypendium. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania aplikant niezwłocznie składa nowe oświadczenie. Dyrektor Krajowej Szkoły może zarządzić dokonanie sprawdzenia okoliczności podanych w oświadczeniu.

2. Jeżeli aplikant odbywa praktyki w okręgu sądu okręgowego, w którym nie ma swojego miejsca zamieszkania, stypendium podwyższa się wyłącznie o kwotę w wysokości określonej dla siedziby sądu, w którym aplikant odbywa praktyki, jednakże kwota podwyższenia nie może być wyższa niż przysługująca mu w zależności od miejsca zamieszkania.

3. Stypendium podwyższone zgodnie z ust. 2 wypłaca się w przypadku, gdy okres odbywania praktyk obejmuje co najmniej połowę miesiąca kalendarzowego.

§ 4. 1. Krajowa Szkoła wypłaca stypendium z dołu, do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego za dany miesiąc, na wskazany przez aplikanta rachunek bankowy.

2. Za okres, w którym aplikacja obejmuje niepełny miesiąc kalendarzowy, stypendium ulega pomniejszeniu proporcjonalnie do czasu jej trwania.

§ 5. 1. Należność wynikającą z decyzji o zwrocie stypendium zwraca się na rachunek bankowy Krajowej Szkoły.

2. W przypadku nieobecności aplikanta na zajęciach kwoty nienależnie pobranego stypendium, ustalone w decyzji o zwrocie stypendium, potrąca się ze stypendium wypłacanego aplikantowi za kolejne miesiące.

3. Za dzień nieobecności aplikanta na zajęciach uważa się nieobecność na co najmniej sześciu jednostkach lekcyjnych danego dnia.

§ 6. 1. Informacje, o których mowa w art. 41c ust. 6 ustawy, przedstawia się nie później niż w terminie 7 dni od dnia nieprzyjęcia propozycji pracy na stanowisku asesora sądowego albo asesora prokuratury albo rezygnacji z tego stanowiska, albo utraty urzędu i stanowiska asesora sądowego.

2. Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują wskazanie okresu zatrudnienia aplikanta na stanowiskach wymienionych w ust. 1 oraz innych stanowiskach w sądownictwie powszechnym lub prokuraturze w okresie 6 lat po dniu ukończenia aplikacji, a także wskazanie przyczyn niepodjęcia lub rezygnacji z zatrudnienia na stanowisku asesora sądowego albo asesora prokuratury albo utraty urzędu i stanowiska asesora sądowego.

§ 7. Do aplikantów, którzy rozpoczęli szkolenie przed dniem 1 stycznia 2018 r., w zakresie wysokości stypendium i terminu jego wypłaty stosuje się przepisy dotychczasowe.

§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 22 grudnia 2017 r.

KWOTY, O KTÓRE PODWYŻSZA SIĘ STYPENDIUM APLIKANTA W ZALEŻNOŚCI OD JEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA

Kwota

zwiększająca

stypendium

Miejsce zamieszkania aplikanta na obszarze właściwości Sądu Rejonowego

650 zł

w Goleniowie, Gryficach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Łobzie, Myśliborzu, Stargardzie, Szczecin-Centrum Szczecinie, Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, Świnoujściu, Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Koszalinie, Sławnie, Szczecinku, Bytowie, Lęborku, Miastku, Słupsku, Gdańsk-Południe w Gdańsku, Gdańsk-Północ w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kościerzynie, Sopocie, Wejherowie, Olecku i Suwałkach.

600 zł

w Choszcznie, Wałczu, Człuchowie, Chojnicach, Kwidzynie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Malborku, Bartoszycach, Biskupcu, Giżycku, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Olsztynie, Piszu, Szczytnie, Ełku, Augustowie, Białymstoku, Sokółce, Grajewie, Łomży, Świeciu, Tucholi, Złotowie, Pile, Chodzieży, Trzciance, Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Słubicach, Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żarach, Braniewie, Elblągu, Iławie i Ostródzie.

550 zł

w Działdowie, Nowym Mieście Lubawskim, Nidzicy, Bielsku Podlaskim, Wysokiem Mazowieckiem, Zambrowie, Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnyszu, Pułtusku, Wyszkowie, Ciechanowie, Mławie, Płocku, Płońsku, Sierpcu, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Mogilnie, Nakle nad Notecią, Szubinie, Żninie, Brodnicy, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Toruniu, Wąbrzeźnie, Aleksandrowie Kujawskim, Lipnie, Radziejowie, Rypinie, Włocławku, Gnieźnie, Gostyniu, Grodzisku Wielkopolskim, Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, Rawiczu, Szamotułach, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Wągrowcu, Wolsztynie, Wrześni, Słupcy, Nowej Soli, Wschowie, Żaganiu, Białej Podlaskiej, Chełmie, Włodawie, Radzyniu Podlaskim, Siedlcach, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie, Hrubieszowie, Jarocinie, Bolesławcu, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lubaniu, Lwówku Śląskim, Zgorzelcu, Głogowie, Jaworze, Legnicy, Lubinie, Złotoryi, Świdnicy, Wałbrzychu i Wołowie.

500 zł

w Sochaczewie, Żyrardowie, Gostyninie, Kole, Koninie, Turku, Kraśniku, Lubartowie, Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, Lublin-Zachód w Lublinie, Łukowie, Opolu Lubelskim, Puławach, Rykach, Grójcu, Kozienicach, Lipsku, Przysusze, Radomiu, Szydłowcu, Zwoleniu, Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu, Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Pruszkowie, dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, dla Warszawy-Woli w Warszawie i dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie, dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, Wołominie, Brzezinach, Kutnie, Łęczycy, dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, Łowiczu, Pabianicach, Rawie Mazowieckiej, Skierniewicach, Zgierzu, Kaliszu, Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie, Pleszewie, Tomaszowie Mazowieckim, Łasku, Sieradzu, Wieluniu, Zduńskiej Woli, Dzierżoniowie, Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy, dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu, dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu, Brzegu, Prudniku, Nysie, Kluczborku, Opolu, Jarosławiu, Lubaczowie, Przemyślu, Przeworsku, Leżajsku, Łańcucie, Nisku, Stalowej Woli, Lesku i Sanoku.

450 zł

w Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Głubczycach, Kędzierzynie-Koźlu, Oleśnie, Strzelcach Opolskich, Kolbuszowej, Mielcu, Tarnobrzegu, Dębicy, Ropczycach, Rzeszowie, Strzyżowie, Brzozowie, Jaśle, Krośnie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie, Zawierciu, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Żorach, Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowice-Wschód w Katowicach, Katowice-Zachód w Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Pszczynie, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Tychach, Dąbrowie Tarnowskiej, Tarnowie, Zakopanem, Nowym Sączu, Gorlicach, Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Kielcach, Końskich, Opatowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach, Staszowie, Włoszczowie i Pińczowie.

150 zł

w Bochni, Brzesku, Limanowej, Nowym Targu, Chrzanowie, Miechowie, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Wadowicach i Wieliczce.


1) Dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie stypendium aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. poz. 1436), które weszło w życie z dniem 1 września 2020 r.

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2021-06-02
  • Data wejścia w życie: 2021-06-02
  • Data obowiązywania: 2022-09-08
  • Dokument traci ważność: 2022-12-04

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA