REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 947

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE

z dnia 20 kwietnia 2023 r.

o utracie mocy obowiązującej w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska, sporządzonych w Lizbonie dnia 17 grudnia 1994 r.

Tekst pierwotny

Podaje się niniejszym do wiadomości, że na podstawie ustawy z dnia 6 października 2022 r. o wypowiedzeniu Traktatu Karty Energetycznej oraz Protokołu Karty Energetycznej dotyczącego efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska, sporządzonych w Lizbonie dnia 17 grudnia 1994 r.1) (Dz. U. poz. 2367) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dnia 21 grudnia 2022 r. wypowiedział wyżej wymienione traktat oraz protokół, co zostało notyfikowane2) depozytariuszowi traktatu, Rządowi Republiki Portugalskiej, w dniu 28 grudnia 2022 r.

Zgodnie z art. 47 ust. 2 traktatu utrata mocy obowiązującej traktatu oraz protokołu w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej nastąpi w dniu 29 grudnia 2023 r.

Minister Spraw Zagranicznych: wz. P. Wawrzyk


1) Traktat Karty Energetycznej oraz Protokół Karty Energetycznej dotyczący efektywności energetycznej i odnośnych aspektów ochrony środowiska, sporządzone w Lizbonie dnia 17 grudnia 1994 r., zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. poz. 985.

2) W notyfikacji Rzeczpospolita Polska złożyła również deklarację interpretacyjną o następującej treści:

„Zgodnie z art. 30 ust. 4 Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów, sporządzonej w Wiedniu dnia 23 maja 1969 r., oraz międzynarodowym prawem zwyczajowym klauzula arbitrażowa zawarta w art. 26 Traktatu Karty Energetycznej, która jest traktatem wcześniejszym, nie może być stosowana od dnia 1 maja 2004 r., to jest od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej w zakresie sporów pomiędzy inwestorami pochodzącymi z państwa członkowskiego Unii Europejskiej przeciwko innemu państwu członkowskiemu Unii Europejskiej, ponieważ nie jest w tym zakresie zgodna z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który jest traktatem późniejszym.

Brak zgodności klauzuli arbitrażowej zawartej w art. 26 Traktatu Karty Energetycznej z prawem Unii Europejskiej w powyższym zakresie został potwierdzony w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 2 września 2021 r. w sprawie C-741/19, Republika Mołdawii przeciwko Komstroy LLC. W świetle powyższego trybunały arbitrażowe ustanowione na podstawie Traktatu Karty Energetycznej w celu rozstrzygnięcia sporów inwestycyjnych między inwestorami z państw członkowskich Unii Europejskiej a Rzecząpospolitą Polską nie posiadają jurysdykcji do rozpoznania spraw z uwagi na brak ważnej zgody na arbitraż.".

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2023-05-18
  • Data wejścia w życie: 2023-05-18
  • Data obowiązywania: 2023-05-18
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA