REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw - rok 2026 poz. 1030

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 27 lipca 2026 r.

w sprawie wprowadzenia środków dotyczących stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych w odniesieniu do niektórych chorób umieszczonych w wykazie

Tekst pierwotny

Na podstawie art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 2025 r. o zdrowiu zwierząt (Dz. U. poz. 1795) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie wprowadza środki dotyczące stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych w odniesieniu do:

1) chorób kategorii A,

2) chorób kategorii B,

3) choroby kategorii C - zakażenia wirusem choroby Aujeszkyego

- będących chorobami umieszczonymi w wykazie.

§ 2.

Zakazuje się stosowania szczepionek przeciwko:

1) chorobie kategorii A wymienionej w części 1 załącznika I do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/361 z dnia 28 listopada 2022 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do przepisów dotyczących stosowania niektórych weterynaryjnych produktów leczniczych do celów zapobiegania niektórym chorobom umieszczonym w wykazie i ich zwalczania (Dz. Urz. UE L 52 z 20.02.2023, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej „rozporządzeniem 2023/361”;

2) chorobie kategorii B:

a) wymienionej w części 2 załącznika I do rozporządzenia 2023/361,

b) zakażeniu wywoływanemu przez Brucella abortus, B. melitensis i B. suis w populacjach bydła, owiec i kóz - w celu utrzymania statusu obszaru wolnego od tej choroby zgodnie z przepisami sekcji 2 rozdziału 3 i sekcji 2 rozdziału 4 w części I załącznika IV do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób (Dz. Urz. UE L 174 z 03.06.2020, str. 211, z późn. zm.);

3) chorobie kategorii C - zakażeniu wirusem choroby Aujeszkyego - w celu utrzymania statusu obszaru wolnego od tej choroby zgodnie z przepisami sekcji 2 rozdziału 2 w części V załącznika IV do rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2020/689 z dnia 17 grudnia 2019 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do zasad dotyczących nadzoru, programów likwidacji choroby oraz statusu obszaru wolnego od choroby w przypadku niektórych chorób umieszczonych w wykazie i niektórych nowo występujących chorób.

§ 3.

1. Zezwala się na stosowanie szczepionek przeciwko chorobom kategorii A innym niż choroba wymieniona w części 1 załącznika I do rozporządzenia 2023/361, zgodnie z art. 3 ust. 1 rozporządzenia 2023/361, w celu zapobiegania tym chorobom i ich zwalczania.

2. Zezwala się na stosowanie u drobiu utrzymywanego w zakładach szczepionek przeciwko zakażeniu wirusem rzekomego pomoru drobiu, zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia 2023/361.

§ 4.

Zezwala się na stosowanie szczepionek przeciwko chorobom kategorii B innym niż choroby określone w § 2 pkt 2, zgodnie z art. 3 ust. 3 rozporządzenia 2023/361, w celu zapobiegania tym chorobom i ich zwalczania.

§ 5.

1. Zakazuje się stosowania u zwierząt:

1) immunologicznych weterynaryjnych produktów leczniczych do celów diagnozowania stanu odporności zwierząt,

2) surowic odpornościowych o wysokim mianie przeciwciał,

3) inaktywowanych immunologicznie weterynaryjnych produktów leczniczych, o których mowa w art. 2 ust. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylającego dyrektywę 2001/82/WE (Dz. Urz. UE L 4 z 07.01.2019, str. 43, z późn. zm.),

4) środków przeciwdrobnoustrojowych

- w celu zapobiegania chorobom kategorii A i chorobom kategorii B lub zwalczania tych chorób, z wyłączeniem chorób wymienionych w kolumnie pierwszej w tabeli w części 3 załącznika I do rozporządzenia 2023/361.

2. Zezwala się na stosowanie weterynaryjnych produktów leczniczych, których rodzaje są określone w kolumnie drugiej w tabeli w części 3 załącznika I do rozporządzenia 2023/361, zgodnie z warunkami określonymi w kolumnie trzeciej w tabeli w części 3 załącznika I do rozporządzenia 2023/361, w celu zapobiegania chorobom wymienionym w kolumnie pierwszej w tabeli w części 3 załącznika I do rozporządzenia 2023/361 lub ich zwalczania.

§ 6.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: wz. J. Czerniak


1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2025 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1000).

Metryka
  • Data ogłoszenia: 2026-07-31
  • Data wejścia w życie: 2026-08-01
  • Data obowiązywania: 2026-08-01
Brak dokumentów zmieniających.
Brak zmienianych dokumentów.

REKLAMA

Dziennik Ustaw

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA