REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna księgowa czy zewnętrzne biuro rachunkowe?

Rödl & Partner
Audyt, BPO, doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, consulting
Własna księgowa czy zewnętrzne biuro rachunkowe?
Własna księgowa czy zewnętrzne biuro rachunkowe?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Księgowość. Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkami sprawozdawczości rachunkowej i podatkowej. Często wielu przedsiębiorców chce się skupić na swoich obszarach biznesowych, a kwestie księgowe powierzyć innemu podmiotowi. Wybór dostawców usług księgowych na rynku jest duży. Można się również zdecydować na zatrudnienie własnej księgowej. A może alternatywą będzie księgowość on-line? Podejmując decyzję, warto rozważyć wszystkie plusy i minusy każdego z rozwiązań.

Koszty prowadzenia księgowości

Względy finansowe bardzo często stawiane są na pierwszym miejscu. Zatrudnienie doświadczonej księgowej na etat to dość kosztowny wydatek. Ponadto może się okazać, że pracy w obszarze finansowym nie wystarczy dla jednej osoby na pełnym etacie. Często taka sytuacja ma miejsce na przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej lub w mniejszych przedsiębiorstwach.

REKLAMA

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę to, że na rynku trudno znaleźć specjalistę z kompetencjami zarówno księgowymi, jak i kadrowo-płacowymi. Należy też pomyśleć o zastępstwie dla tej osoby podczas urlopu bądź zwolnienia lekarskiego. Przy zatrudnianiu księgowego na etacie do kosztów wynagrodzenia dochodzą koszty dodatkowe, min. koszty związane z organizacją miejsca pracy, koszty związane ze szkoleniami i aktualizacją wiedzy oraz wdrożenia i utrzymania oprogramowania księgowego. Dlatego rozważając opcję własnego księgowego, warto wziąć pod uwagę wszystkie koszty.

Rozważając możliwość outsourcingu księgowego, trzeba przyjrzeć się ofertom kilku dostawców i oprócz ceny zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług oraz kompetencje dostawcy. Czasami okazuje się, że rzeczywiste koszty mogą znacznie odbiegać od tych zaplanowanych na początku albo z powodu niekompetencji biura będziemy zmuszeni ponieść dodatkowe koszty i poświęcić czas, aby naprawić szkody wynikłe z takiej współpracy.

Księgowość on-line to alternatywa dla dwóch powyższych rozwiązań. Na początku często wydaje się najbardziej korzystna finansowo. Banki kuszą swoich klientów ofertą rachunków bankowych z możliwością prowadzenia księgowości on-line i skorzystania z usług księgowego. Nie mniej jednak warto szerzej przyjrzeć się ofercie i sprawdzić, jakie są koszty prowadzenia takiej obsługi oraz ile czasu i zaangażowania będzie potrzebne z naszej strony.

Przy podejmowaniu decyzji warto porównać zarówno kwestie honorarium, jak i to, co staje się dla nas coraz cenniejsze, czyli nasz czas i potrzebę poświęcenia go na sprawy księgowe oraz elastyczność współpracy. Najlepsi specjaliści często posiadają gotowe rozwiązania wspierające przedsiębiorców w zarządzaniu dokumentacją księgową, automatyzujące procesy płatności bądź przygotowujące budżety lub raporty zarządcze, które dzięki dobrej jakości informacjom pozwalają sprawniej zarządzać firmą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompetencje i zaufanie

Przedsiębiorcy, decydując się na zatrudnienie własnego księgowego, hipotetycznie mogą osobiście zbadać kwalifikacje i kompetencje kandydata na księgowego firmy. To decyzja o pewnym stopniu ryzyka, ponieważ trudno jest zweryfikować kompetencje księgowego, nie będąc specjalistą w tym zakresie. Ryzyko pojawienia się ewentualnego błędu czy zaniedbania może skutkować poważnymi konsekwencjami prawno-podatkowymi, dlatego przed rozpoczęciem współpracy warto skorzystać z referencji i poleceń danego kandydata.

Współczesna księgowość to nie tylko rejestracja danych księgowych, to również kompetencje doradcze, jakich oczekujemy od naszego księgowego. Mnogość przepisów, ale też dostępność różnych rozwiązań, często wymagają dużego doświadczenia. Nie sposób, aby jedna osoba zdobyła takie doświadczenie. Prawdziwą wartość zapewnia zespół specjalistów, którzy mogą wesprzeć nas w rozwiązywaniu problemów. W dużych organizacjach usługi świadczą interdyscyplinarne zespoły, które oprócz trafnego zdiagnozowania potrzeb potrafią w umiejętny sposób pomóc w danej sytuacji. 

Dostawcy usług outsourcingowych często mają swoją historię pracy i klientów, którzy mogą wystawić odpowiednie referencje i potwierdzić tym samym poziom kompetencji danego biura. Warto również wziąć pod uwagę doświadczenie pracujących u danego dostawcy osób, u których przekrojowe doświadczenie w różnych sytuacjach buduje kompetencje i umiejętność rozwiązywania różnych problemów. Często warto zapytać danego dostawcy o usługi, takie jak doradztwo podatkowe czy prawne, aby powierzyć całość usług interdyscyplinarnemu zespołowi. 

Usługi księgowe on-line to dostęp do narzędzi księgowych ułatwiających prowadzenie księgowości firmy i rozliczanie podatków, bazujące na standardowych sytuacjach. Jednak aby obsłużyć księgowość w firmie, nie tylko kompetencje techniczne są ważne. Istotne są również interpretacja zawiłych przepisów i bogate doświadczenie, które pomoże prawidłowo rozpoznać sytuację, jak również w niecodziennych przypadkach pozwoli zastosować korzystne rozwiązanie.

Należy pamiętać, że bez pomocy osoby, która obsłuży księgowość, wszystkie obowiązki spoczywać będą na nas.

Poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialność za błędy księgowe

Wielu przedsiębiorców argumentuje zatrudnienie własnego księgowego potrzebą posiadania osoby znającej od podstaw sprawy finansowe firmy oraz dostępem do informacji finansowo-księgowych na miejscu i o każdej porze.

W przypadku oferty firm outsourcingowych warto poszukać takich, które oprócz dobrej opinii na rynku usług księgowych korzystają z nowoczesnych narzędzi, min. przekazywania faktur drogą elektroniczną i elektronicznego archiwum faktur, lub udostępniają informacje finansowe firmy i umożliwiają współpracę on-line, co w dobie pandemii pozwala zapewnić ciągłość współpracy oraz całodobowy dostęp do informacji.

Głównymi czynnikami, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze firmy outsourcingowej, są: rzetelność firmy, posiadane przez nią ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz jakość umowy o współpracy, w której dobrze zawrzeć min. klauzulę poufności.

Niestety w każdej branży zdarzają się nierzetelne firmy, które nie są w stanie zapewnić należytej staranności i pełnego bezpieczeństwa w zakresie świadczonych usług. Ufam jednak, że takie firmy weryfikuje rynek i w szybki sposób zostają one wykluczone z rzeczywistości gospodarczej.

W przypadku wyboru własnego księgowego, którego planujemy zatrudnić na etacie, kwestie jego odpowiedzialności regulują przepisy kodeksu pracy.

Własna księgowa czy zewnętrzne biuro rachunkowe? Na jakie rozwiązanie się zdecydować

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a decyzja każdorazowo wymaga analizy dostępnych rozwiązań i przedstawionych przez usługodawców ofert. Warto na pewno zdecydować się na rozwiązanie, które zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa i zdejmuje z głowy obowiązek dbania o obszar księgowy firmy, abyśmy mogli zająć się prowadzeniem biznesu.

Aneta Bolka, księgowa, Associate Partner w gliwickim biurze Rödl & Partner

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Biura rachunkowe
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

Zakładanie firmy. Kiedy warto skorzystać z pomocy księgowego?

Codziennie w Polsce powstaje około 1000 nowych firm, a wielu początkujących przedsiębiorców wybiera jako formę prawną jednoosobową działalność gospodarczą. Rejestracja takiej firmy wymaga przesłania wniosku elektronicznego do CEIDG, jednak już na tym etapie mogą pojawić się liczne wątpliwości, dotyczące na przykład wyboru odpowiedniego kodu PKD czy formy opodatkowania. Czasem trudno je rozstrzygnąć bez pomocy eksperta księgowego.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych: Eksperci i Innowacje w Targach Kielce

Jedno z najważniejszych wydarzeń w branży księgowej i finansowej już 22 i 23 września w Targach Kielce! Kongres organizowany pod patronatem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce gromadzi wybitnych ekspertów i liderów rynku, oferując niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów biznesowych.

Bezpłatne webinarium: USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych

USTAWA AML a obowiązki biur rachunkowych. ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE WEBINARIUM 13.06.2024; godzina: 11:00.

REKLAMA

Comarch Apfino zautomatyzował procesy AML oszczędzając czas biurom rachunkowym

Biura rachunkowe muszą sprostać ważnym obowiązkom związanym z regulacjami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (tzw. AML). Na infor.pl można znaleźć poświęconą temu sekcję edukacyjną z testem, który pomoże sprawdzić wiedzę. Partnerem akcji jest Apfino.pl proponująca rozwiązanie AML dla biur rachunkowych.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Podziel się swoją opinią na temat raportowania AML

Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu (w skrócie AML) nakłada na biura rachunkowe wiele obowiązków. Zapraszamy do udziału w sondzie i wypowiedzenie się na temat procedury AML z punktu widzenia pracownika lub właściciela biura rachunkowego.

Prowadzisz lub pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź, ile wiesz o AML

Pracujesz w biurze rachunkowym? Sprawdź swoją wiedzę na temat regulacji AML, czyli przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Przed czym ubezpieczenie OC chroni biuro rachunkowe? Czy księgowi ubezpieczają się na zbyt niskie sumy?

Biura rachunkowe i firmy księgowe najczęściej wybierają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) zawodowej z sumami gwarancyjnymi na poziomie od 50 do 100 tys. zł – podaje Leadenhall Insurance. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje od księgowych finansową odpowiedzialność za nieprawidłowości i uchybienia, które popełniają podczas obsługi swoich klientów. Do najbardziej kosztownych pomyłek należą błędy w deklaracjach podatku VAT - poszkodowani klienci mogą obciążyć księgowych odsetkami naliczonymi przez Urząd Skarbowy.

REKLAMA

Zapobieganie praniu pieniędzy. Oto niezbędne procedury AML dla biur rachunkowych

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu polega m.in. na stosowaniu tzw. środków bezpieczeństwa finansowego oraz przestrzeganiu wymaganych w tym zakresie procedur. Pierwszym ze stosowanych środków bezpieczeństwa jest identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości. Dokonanie tych czynności należy udokumentować.

Jak rozwinąć swoje biuro rachunkowe? 9 pomysłów, które sprawią, że w Twoim biurze pojawi się więcej Klientów

Otworzyłeś biuro rachunkowe lub kancelarię podatkową i masz mało klientów? Jesteś nowy w swojej miejscowości, nikt Cię nie zna, konkurencja od lat działa prężnie, a Ty chciałbyś w końcu zacząć zarabiać? Sprawdź, co możesz zrobić by rozruszać swoją działalność. Przygotowaliśmy niezbędnik z podpowiedziami dla właścicieli biur rachunkowych i kancelarii podatkowych, w którym znajdziesz pomysły na to, co zrobić, by zyskać nowych klientów.

REKLAMA