| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Biura rachunkowe > Korzystam z biura rachunkowego > Poinformuj urząd o przekazaniu ksiąg

Poinformuj urząd o przekazaniu ksiąg

Nasza spółka chciałby podpisać umowę z biurem rachunkowym. Czy musimy powiadomić o tym urząd skarbowy?

Polecamy: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)
Autorzy: prof. dr hab. Irena Olchowicz, dr Agnieszka Tłaczała, dr Wanda Wojas, Ewa Sobińska, Katarzyna Kędziora, Justyna Beata Zakrzewska, dr Gyöngyvér Takáts

TAK

Państwa spółka z o.o. powinna powiadomić swój urząd skarbowy nie tyle o podpisaniu umowy z biurem a o zmianie miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych. Służy do tego druk aktualizujący NIP-2, do którego trzeba również załączyć uwierzytelnioną kopię umowy podpisanej z biurem rachunkowym.

Co do zasady (art. 11 ust. 1 ustawy o rachunkowości) księgi rachunkowe należy prowadzić w siedzibie firmy. Podmioty posiadające oddziały (zakłady) mogą prowadzić księgi rachunkowe w siedzibie jednostki albo oddziałów (zakładów).

Jednak księgi rachunkowe mogą być prowadzone na terytorium RP poza siedzibą jednostki albo oddziału (zakładu) w razie powierzenia ich prowadzenia podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Polecamy: Jaką umowę podpisać z biurem rachunkowym

W sytuacji przekazania ksiąg do prowadzenia przez biuro rachunkowe spółka ma obowiązek poinformować o tym fakcie urząd skarbowy w terminie 15 dni od dnia wydania ksiąg biuru.

Trzeba to zrobić formularzu NIP-2. Rubryka B.10.1 służy do umieszczenia informacji o biurze rachunkowym, które będzie prowadziło księgi jednostki (nazwa biura i jego NIP).

Urzędy skarbowe wymagają ponadto (mimo braku wyraźnej podstawy prawnej) kopii umowy z biurem rachunkowym - uwierzytelnionej lub urzędowo poświadczonej.

Jeżeli nie poinformujemy urzędu o fakcie przekazania ksiąg do biura rachunkowego grozi nam grzywna.

Polecamy: Jak wybrać biuro rachunkowe

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »