REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa z funduszem inwestycyjnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Ostrzyżek

REKLAMA

Polacy coraz częściej poszukują nowych sposobów na pomnażanie swoich pieniędzy. Jednym z nich, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jest fundusz inwestycyjny.

Coraz częściej zamiast trzymać pieniądze na nisko oprocentowanych kontach lub zamrażać je na lokatach, wykupujemy jednostki uczestnictwa w funduszach. Mają one bowiem tę przewagę, że przynoszą wymierne zyski, a naliczanie podatku od zysków kapitałowych następuje w nich dopiero przy zakończeniu inwestycji.

Prospekt informacyjny

Gazeta Prawna dokonała analizy prospektu informacyjnego, którego postanowienia wiążą klientów przystępujących do Skarbiec Ochrony Kapitału Fundusz Inwestycyjny Otwarty. Przystępując do Skarbiec Ochrony Kapitału FIO wypełniamy formularz zlecenia nabycia jednostek uczestnictwa. Jednocześnie podpisujemy oświadczenie, w którym stwierdzamy, że zapoznaliśmy się z prospektem informacyjnym, zawierającym statut oraz tabelę opłat manipulacyjnych. Wiążą nas one od dnia nabycia przynajmniej części jednostki uczestnictwa do dnia zamknięcia ostatniego rejestru. Nie mamy wpływu na zmianę tych postanowień. Dlatego, jeśli znajdziemy w nim zapis, który nam nie odpowiada, mamy tylko jedno wyjście - zrezygnować z uczestnictwa w tym fundusz i wybrać inny.

Nabycie i odkupienie

W pkt 9.1.1 ppkt 1 prospektu znalazł się zapis mówiący o sposobach dokonywania pierwszego nabycia jednostek. Pierwszy z nich to wpłacenie środków pieniężnych na wskazany przez fundusz rachunek bankowy, drugi - przesłanie pisemnego zlecenia nabycia jednostek do funduszu na formularzu zaakceptowanym przez fundusz. Jednostki nabywamy w dniu wyceny, w którym fundusz dokona wpisania do rejestru liczby jednostek przez nas nabytych.

Ważne są także zasady odkupywania od uczestnika jednostek uczestnictwa przez fundusz. Zawarte one zostały w pkt 9.2 prospektu informacyjnego. Odkupienia od nas jednostek możemy żądać w każdej chwili. Jeżeli zażądamy odkupienia wszystkich jednostek zapisanych w rejestrze, będzie to równoznaczne z zamknięciem go. Stanie się to w następnym dniu wyceny po dniu odkupienia przez fundusz naszych jednostek. Należy także zapoznać się z zasadami określania dnia odkupienia jednostek uczestnictwa. Nie jest on tym samym dniem, w którym złożymy zlecenie odkupienia. Odkupienie jednostek następuje bowiem w chwili dokonania przez agenta transferowego wpisu do rejestru liczby odkupionych jednostek oraz kwoty należnej z tego tytułu zbywającemu. Jeżeli dostarczono agentowi takie zlecenie w dniu wyceny do godz. 9, otrzymamy środki z tytułu odkupienia jednostek według ceny odkupienia równej wartości aktywów netto funduszu na jednostkę uczestnictwa w następnym dniu wyceny. Natomiast w sytuacji, gdy żądanie dotarło do agenta w dniu wyceny po godz. 9, uczestnik otrzyma środki według ceny odkupienia z drugiego dnia wyceny po dniu wyceny, w którym agent otrzymał zlecenie. Dzień wyceny to dzień wyceny aktywów netto funduszu, ustalania wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa. Jest nim dzień regularnej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Istotne jest, że od dnia złożenia dystrybutorowi żądania odkupienia nie może upłynąć więcej niż siedem dni kalendarzowych.

Ryzyko inwestowania

Inwestowanie w fundusz inwestycyjny wiąże się z ryzykiem. Jest wiele rodzajów ryzyk i ich występowanie lub ich brak zależy od typu funduszu. Ważne, aby zostały one umieszczone w prospekcie informacyjnym oraz opisane. Czasami jednak zdarza się, że w reklamach funduszu przemilczana jest ta kwestia. W przypadku omawianego funduszu w prospekcie informacyjnym znalazł się opis ryzyka związanego z inwestowaniem przez fundusz w poszczególne instrumenty finansowe oraz z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa.

Opłaty manipulacyjne

Opłata za otwarcie rejestru zgodnie z postanowieniami prospektu omawianego funduszu ustalana jest przez towarzystwo, ale nie może być wyższa niż 20 zł.

Kolejną opłatą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest opłata manipulacyjna za zbywanie jednostek uczestnictwa. Wysokość tej opłaty ustalana jest w oparciu o stawkę opłaty manipulacyjnej i podstawę jej naliczania, która jest różna w zależności od rodzaju zlecenia. Ważne jest zastrzeżenie, że stawka opłaty manipulacyjnej ustalanej przez towarzystwo nie może przekroczyć 5,5 proc. środków wpłacanych przez uczestnika w celu nabycia jednostek uczestnictwa.

Nieprawidłowości w działaniach

Gazeta Prawna dokonała przeglądu najczęściej występujacych nieprawidłowości w działaniach funuszy. Są to:

1) błędy w wycenie aktywów funduszu, które wpływają na ustalenie wartości jednostki uczestnictwa,

2) nieterminowe wypłaty przez fundusz środków pieniężnych z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa,

3) zwłoka w przydzielaniu jednostek uczestnictwa za dokonaną przez uczestnika wpłatę,

4) pobranie zbyt wysokiej opłaty manipulacyjnej,

5) nieprawidłowości przy dokonywaniu wypłaty dochodów funduszu, które nie są związane z odkupieniem jednostek uczestnictwa.

4 KROKI

Jeżeli uczestnik funduszu stwierdzi nieprawidłowości w jego działaniach, ma dwie możliwości postępowania, aby bronić swoich praw

I WARIANT

1 Złożyć reklamację lub skargę do towarzystwa zarządzającego funduszem

2 Złożyć skargę na działania towarzystwa, funduszu, agenta transferowego oraz dystrybutora do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

3 Komisja wszczyna postępowanie administracyjne przeciwko funduszowi, który naszym zdaniem dokonał naruszenia

4 W przypadku stwierdzenia naruszenia przez fundusz przepisów, postanowień statutu lub warunków zezwolenia Komisja nakłada na ten podmiot karę administracyjną, a w pewnych przypadkach - cofa zezwolenie na prowadzenie działalności

II WARIANT

1 Powiadomić depozytariusza o stwierdzeniu nieprawidłowości, albowiem ma on obowiązek występować w imieniu uczestników funduszu z powództwem przeciwko towarzystwu z tytułu szkody spowodowanej niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków w zakresie zarządzania funduszem

2 Opłacić koszty sądowe lub wnieść wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych (jeżeli spełniamy warunki zawarte w kodeksie postępowania cywilnego, upoważniające nas do takiego zwolnienia)

3 Wezwać podmiot, przeciwko któremu uzyskaliśmy orzeczenie, do zapłaty kwoty zasądzonej na naszą rzecz wraz z odsetkami oraz kosztami procesu

4 W przypadku gdy podmiot zobowiązany na mocy orzeczenia i wezwany przez nas do zapłaty, nie wywiąże się z obowiązku wypłacenia nam należności - wnieść do komornika wniosek o wszczęcie przeciwko niemu egzekucji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Analiza krok po kroku

Przygotowała MAŁGORZATA OSTRZYŻEK

OPINIE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
JUSTYNA OBRĘBSKA

prawnik, departament polityki konsumenckiej, UOKiK

Prowadzone w ostatnim czasie analizy rynku finansowego wskazują na bogatą ofertę funduszy inwestycyjnych kierowanych do konsumentów. Fundusze inwestycyjne są klasyfikowane wg różnych kryteriów. Każdy rodzaj charakteryzują inne rodzaje aktywów, w jakie fundusz może inwestować (fundusze akcji, indeksowe, prywatyzacji, zrównoważone, papierów wierzycielskich, stabilnego wzrostu, rynku pieniężnego). Istnieje także podział funduszy wg kryteriów ustawowych - wiąże się on z możliwościami nabywania i umarzania/sprzedawania jednostek uczestnictwa czy certyfikatów inwestycyjnych (fundusze - otwarte, mieszane, zamknięte, specjalistyczne otwarte i specjalistyczne zamknięte). Z różnymi rodzajami aktywów związany jest oczywiście inny poziom ryzyka inwestycji i o tym powinni pamiętać konsumenci. Fundusze akcji uważane są za najbardziej ryzykowne. Akcje przynoszą ponadprzeciętne wyniki w czasie hossy, w czasie bessy zazwyczaj generują duże straty.

Z obserwacji Prezesa Urzędu wynika, iż konsumenci wciąż postrzegają fundusze jako ryzykowny sposób oszczędzania. Pomimo to, fundusze inwestycyjne cieszą się większą popularnością, niż jeszcze kilka lat temu i są postrzegane jako coraz bardziej atrakcyjna forma lokowania środków pieniężnych przez Polaków, z uwagi na to, iż może przynosić znaczne dochody. Konsumenci korzystający obecnie z funduszy inwestycyjnych, są osobami wykształconymi, posiadającymi często wiedzę specjalistyczną w tym zakresie i lubiącymi ryzyko. Należy jednak przypuszczać, że w kolejnych latach liczba nabywców jednostek w funduszach inwestycyjnych zdecydowanie wzrośnie.

Decydując się na jakikolwiek fundusz inwestycyjny, nie należy przede wszystkim sugerować się zachęcającym przekazom reklamowym. Często kampanie reklamowe mogą wywoływać mylne wrażenie u konsumentów, iż inwestycja w jednostki funduszu jest korzystniejsza, niż jest w rzeczywistości. Hasła reklamowe mogą sugerować odbiorcom gwarantowany charakter zysku, tymczasem inwestycja w jednostki uczestnictwa funduszy wiąże się z określonym ryzykiem inwestycyjnym, nie gwarantuje osiągnięcia określonego zysku. Taki sposób przekazu reklam może wprowadzać konsumentów w błąd, co do rzeczywistych korzyści, jakie może on osiągnąć w przypadku skorzystania z danej oferty Banku, czy też TFI. Bardzo istotne z punktu widzenia konsumenta jest zapoznanie się ze Statutem oraz Regulaminem przed podjęciem decyzji o nabyciu jednostek w funduszu. Inwestując w fundusze warto patrzeć nie tylko na ewentualne zyski, ale także opłaty i prowizje oraz sposób ich naliczania. Analiza w tej materii nie jest oczywista i prosta. Środki powierzane instytucjom finansowym są obciążane różnymi opłatami. Fundusze inwestycyjne obciążane są opłatami manipulacyjnymi, kosztami limitowanymi i nielimitowanymi. Towarzystwa ubezpieczeniowe: opłatami wstępnymi, za ryzyko, administracyjnymi i likwidacyjnymi. Przy inwestycjach nastawionych na długi okres większą uwagę powinniśmy zwracać na wysokość opłaty za zarządzanie.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadza obecnie pierwsze kontrole reklam i wzorców umownych stosowanych przez Banki i TFI, zgodnie z kompetencjami wynikającymi z ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. 2007 r., Nr 50, poz. 331 ze zm.).

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
AGNIESZKA SIWY

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy, oddział Gdańsk

Wybierając fundusz trzeba przede wszystkim zastanowić się więc, jaki jest cel naszej inwestycji, jakie kwoty możemy zainwestować, jak długo możemy poczekać na jej efekty oraz jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Analizując oferty funduszy warto zwrócić uwagę na koszty związane z uczestnictwem w funduszu, politykę inwestycyjną funduszu. Powinno się również prześledzić wyniki finansowe funduszu za ostatnie kilka lat oraz zwrócić uwagę na jego dane finansowe prezentowane w sprawozdaniu finansowym oraz prospekcie informacyjnym. Ten ostatni dokument wskazuje także prawa i obowiązki obu stron związane z uczestnictwem w funduszu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA