REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej jeździsz - zapłacisz mniejsze OC

Marcin Jaworski

REKLAMA

REKLAMA

Większy podział klientów na różne klasy ryzyka pozwoli towarzystwom na premiowanie zniżkami dobrych kierowców i odstraszanie wysokimi składkami tych, którzy często powodują wypadki.


Przy okazji zmiany prawa i wprowadzania nowych warunków ubezpieczeń część towarzystw zmieni też stawki za polisy. Dla powodujących mało wypadków to szansa na niższe składki. Niestety, ci, którzy często korzystają z polisy, będą musieli płacić wyższe składki. Dla towarzystw to sposób na przyciągnięcie dobrych klientów i poprawę swoich wyników finansowych.

- W dłuższej perspektywie nowe taryfy pozwolą obniżyć szkodowość o 10-15 proc. - mówi Jarosław Piątkowski z zarządu Ergo Hestii, firmy, która pierwsza ogłosiła zmiany taryf.

Ma to też pomóc firmie zwiększyć udział w rynku.

- Na koniec 2010 r. powinniśmy mieć co najmniej 10 proc. udziału w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych - deklaruje Małgorzata Makulska, wiceprezes Ergo Hestii.

REKLAMA

Na razie jest to 6,5 proc., przy 8 proc. udziale w rynku ogółem. Żeby to osiągnąć, firma wprowadziła nowe taryfy dzielące ubezpieczonych kierowców na mniejsze grupy. Dotąd firma traktowała jednakowo wszystkich powyżej 28 roku życia. Ponieważ z analiz wyszło, że osoby w wieku 36-45 lat powodują najmniej szkód, dostaną teraz 10 proc. zniżki. Dla osób w wieku 46-60 lat zniżka wyniesie 5 proc. Nowością jest też wyodrębnienie ośmiu klas ryzyka samochodów. W zależności od tego, jaki model mamy, zapłacimy o 15 proc. mniej (np. posiadacze fiatów 126 p) niż wynosi standardowa składka, lub 30 proc. więcej (posiadacze leciwego BMW 7). Co ciekawe właściciele nowych BMW 7 mogą liczyć na 15 proc. zniżki. O 5 proc. mniej mogą też płacić nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, prawnicy czy doradcy podatkowi. Większe znaczenie będzie też miało miejsce zamieszkania, bo zamiast dziesięciu stref ryzyka, jest ich 30. Okazuje się też, że osoby rozbijające składkę na cztery raty powodują więcej szkód niż te, które płacą jednorazowo. Dlatego te ostatnie dostaną teraz 7 proc. zniżki, a te pierwsze 7 proc. zwyżki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie zmiany to nie nowość na naszym rynku. Co pewien czas towarzystwa ogłaszają, że mniej mogą płacić np. kobiety (Compensa, Link4). Modne też jest ostatnio udzielanie 3-5-proc. zniżki posiadaczom dzieci w wieku 12-16 lat (m.in. PZU czy Warta). Różnicowanie składek w zależności od modelu auta to już niemal standard ze względu na różne koszty naprawy różnych marek. Towarzystwa będą wprowadzać coraz więcej elementów wpływających na składkę. Barierą w przypadku tych sprzedających przez agentów są ograniczone możliwości percepcji tych zmiennych przez człowieka. Łatwiej mają towarzystwa sprzedające w systemie direct, gdzie składki liczą komputery, co daje praktycznie nieograniczoną liczbę możliwych do zastosowania elementów ryzyka.


SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT

W Stanach Zjednoczonych na początku lat 90. popularne było uwzględnienie przy wyliczaniu składki standingu kredytowego. Okazało się, że ryzyko wypadku spadało wraz z ze wzrostem rzetelności w spłacaniu długów. Organizacje konsumenckie jednak ostro protestowały i towarzystwa wycofują się z uwzględniania tego kryterium. W USA i Europie Zachodniej trwają cały czas prace nad wdrożeniem systemu, który pozwoli zrezygnować z taryf i wprowadzić zasadę: płać za to, ile jeździsz. Wymaga to jednak zainstalowania w samochodzie specjalnego urządzenia monitorującego ruch pojazdu. Za jazdę młodego człowieka w nocy jest naliczana składka za ubezpieczenie w wysokości nawet 1 funta za milę, żeby w dzień spaść do 5 pensów.

Kliknij aby zobaczyć jak będą działać nowe taryfy.

 

MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Robert Kwiatkowski [22.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy Lewica pod wodzą Włodzimierza Czarzastego zostanie skolonizowana przez Koalicją Obywatelską? Czy SLD powstanie z martwych? Rozmówcą Piotra Nowaka jest Robert Kwiatkowski, były poseł SLD, a niegdyś prezes TVP i przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka.

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

REKLAMA

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

KSeF od 1 lutego 2026 r.?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Stabilna praca stanie się luksusem? Coraz więcej zwolnień grupowych i trudniej o zatrudnienie nawet w agencji pracy tymczasowej

Obroty agencji pracy tymczasowej w Polsce dalej rosną, a zatrudnionych przez takich pracodawców osób nie ubywa. Jednak jest dla nich mniej ofert, sam zaś wzrost wynika głównie z powodu podwyżki płacy minimalnej i innych wynagrodzeń. Zwolnienia grupowe w przemyśle odbijają swoje piętno także na zatrudnionych w agencjach pracy tymczasowej.

REKLAMA

Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA