REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje wypłata pieniędzy za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Roman Grzyb
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość turystów wypoczywających za granicą korzysta podczas tych wyjazdów z kart płatniczych i kredytowych. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Czy zawsze tanie?

 

Co zatem zabrać ze sobą wyjeżdżając na zagraniczne wakacje - pieniądze czy gotówkę?

I pieniądze, i gotówkę. Także za granicą nie we wszystkich punktach honorowane są płatności kartą płatniczą lub kredytową. Często bilety komunikacji miejskiej można kupić tylko w automatach, które przyjmują gotówkę. Warto więc zabrać ze sobą pieniądze (mimo że cały pobyt mamy już opłacony). Na pewno za granicę dobrze jest też zabrać kartę debetową (połączoną z naszym krajowym rachunkiem bankowym). Najczęściej jest to Visa Electron lub Maestro.

- Jeszcze przed wyjazdem radzę sprawdzić w banku, czy nasza karta debetowa będzie obsługiwana za granicą - mówi Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich. - Tylko nieliczne banki wydają jeszcze tylko krajowe karty, ale lepiej się upewnić.

Dobrze jest również sprawdzić, jaką prowizję zapłacimy przy wypłacie pieniędzy. Dobrze wcześniej wiedzieć, czy lepiej wypłacać jednorazowo dużą sumę, czy też równie dobrze można z bankomatu wyciągać mniejsze kwoty. Wypłata pieniędzy z bankomatu przy pomocy karty kredytowej jest dużo droższa. Musimy zapłacić wysoką prowizję i od razy będą naliczane odsetki od wypłaconej sumy. Kartą kredytową płacimy za to w sklepach i restauracjach. Jest to rozwiązanie tańsze niż kupno waluty w kantorze i płacenie gotówką (przede wszystkim znacznie bezpieczniejsze).

Sprawdźmy sposób rozliczania

Jeszcze niedawno zasada była prosta: jedziesz do strefy dolarowej - zabierz ze sobą kartę Visa. Jedziesz do strefy euro - lepiej mieć Master Card. Zależnie od sposobu rozliczania transakcji zagranicznych, operacja może być mniej lub bardziej kosztowna. Teraz warto przed wyjazdem sprawdzić, w jakiej walucie rozliczana jest nasza karta kredytowa. W tej chwili nie ma już żadnej reguły i np. MC może być rozliczany zarówno w euro jak i w dolarach. Koniecznie trzeba to sprawdzić w banku, który wydał nam kartę. Najpierw zawsze następuje przeliczanie z waluty transakcji na walutę rozliczeniową po kursie konkretnej organizacji płatniczej. Najlepiej gdy jest to ta sama waluta, bo wówczas odpada nam koszt przeliczenia. Dopiero później następuje przeliczenie na złotówki. I właśnie te przeliczenia są bardzo kosztowne i klienci często się na nie skarżą.

- Słusznie się skarżą, bo są one rzeczywiście wysokie, ale narzucają je międzynarodowe systemy płatnicze - przyznaje Remigiusz Kaszubski.

- Wypłata gotówki za granicą może kosztować nawet 6 proc. całej sumy - wylicza Paweł Majtkowski z Expandera. W praktyce o wysokości rachunków płaconych za granicą przy pomocy karty kredytowej, dowiadujemy się dopiero po powrocie do kraju. Często spotyka nas nieprzyjemna niespodzianka...

Można temu zaradzić. Wyjściem jest posługiwanie się kartą walutową. Są takie w ofercie kilku banków, ale jest to raczej propozycja adresowana do osób, które częściej wyjeżdżają za granicę. Jest to karta połączona z kontem walutowym. Musimy jednak pilnować, by na koncie były pieniądze i za konto musimy płacić (zwykle ok. 10 złotych miesięcznie).

Kosztowna wypłata z bankomatu

Jeśli korzystamy za granicą z bankomatów innych banków, to podobnie jak w kraju - trzeba za to zapłacić. Nasz bank pobiera prowizję, ale musi się nią podzielić z właścicielem bankomatu. Najczęściej prowizja określana jest procentowo (z tym, że mamy też kwotę minimalną, którą trzeba zapłacić nawet przy niewielkich transakcjach). Minimalna kwota wynosi to 4-10 złotych od transakcji (zależy od banku i bankomatu, z jakiego korzystaliśmy). Niektóre banki oferują możliwość korzystania z zagranicznych bankomatów za darmo. Najczęściej dotyczy to jedynie sieci, których właścicielem jest także udziałowiec polskiego banku (prowizji nie płacimy jednak dopiero przy wypłacie większej kwoty).

Wyjeżdżając za granicę najlepiej mieć ze sobą karty konkurujących organizacji płatniczych. Problemy techniczne zawsze mogą się zdarzyć i dobrze posiadać karty obsługiwane przez Visę i MaserCard. To zdecydowanie poprawia nasze bezpieczeństwo finansowe podczas wakacyjnych wojaży.

Warto również wiedzieć, że gdy zgubimy kartę lub zostanie nam ona skradziona, jest możliwość wydania za granicą (w dowolnym banku, który obsługuje konkretny system płatniczy) dodatkowej karty w trybie ekspresowym. Jest to kosztowne, ale może nas uchronić od wielu problemów. Tu także warto przed wyjazdem na wakacje sprawdzić w naszym banku, ile będziemy musieli zapłacić za wydanie takiej dodatkowej karty.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Koszt wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą


ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w urlopach: im więcej dzieci (i to nie tylko własnych) – tym więcej dni wolnych, a dla pracodawców, którzy nie będą się stosować – 30 tys. zł kary

Na 1 dziecko – 2 dni wolnego, na 2 dzieci – 3 dni wolnego, na 3 dzieci – 4 dni wolnego, a na 4 i więcej – 5 dni wolnego, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

REKLAMA