REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najlepiej inwestować w fundusze i lokaty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kwiatkowska
Małgorzata Kwiatkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdą kwotę można ulokować tak, aby przynosiła zyski. Przy pomnażaniu oszczędności mamy do wyboru dwa podejścia inwestycyjne: pasywne oraz aktywne. Które z nich jest skuteczniejsze?

 

Inwestowanie pasywne zakłada budowę portfela w oparciu o takie czynniki, jak profil ryzyka klienta czy horyzont inwestycyjny i jest oderwane od aktualnej sytuacji na rynku - mówi Katarzyna Siwek z Expandera.

- Oczywiście, taki portfel nie pozostaje bez zmian przez cały czas inwestowania i zmienia się pod wpływem różnych sytuacji życiowych inwestora (np. narodzin dziecka czy zmiany charakteru pracy zawodowej) - dodaje.

Podejście aktywne opiera się z kolei na ciągłym dostosowywaniu portfela do zmieniających się warunków rynkowych. Wymaga to wiedzy i czasu albo profesjonalnego doradztwa.

- Jeżeli przyjmiemy, że mamy do czynienia z osobą w średnim wieku o przeciętnej skłonności do ryzyka, portfel oparty na profilu ryzyka można zbudować tak: 30 proc. polskie akcje (WIG) plus region, 20 proc. akcje globalne (w tym przypadku należy pamiętać o ryzyku kursowym w dolarze i euro), 15 proc. nieruchomości, 15 proc. polskie obligacje, 10 proc. surowce, 10 proc. rynek pieniężny - proponuje Katarzyna Siwek.

Z kolei w drugim przypadku - zdaniem analityka Expandera - w skład portfela mogą wchodzić: 5 proc. polskie akcje (zalecana jest ich stopniowa akumulacja w miarę wystąpienia przesłanek uzasadniających bardziej agresywne inwestycje), 5 proc. polskie obligacje i ich stopniowa akumulacja w miarę zbliżania się rentowności do 7 proc., 15 proc. surowce (pozycja spekulacyjna oparta na założeniu wystąpienia jeszcze jednej fali wzrostowej), 10 proc. nieruchomości i 65 proc. rynek pieniężny.

Im większymi kwotami dysponujemy, tym większe są możliwości dywersyfikacji inwestycji - tym bardziej, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej produktów, które umożliwiają lokowanie środków w aktywa nieskorelowane z wydarzeniami na rynkach akcji lub zarabianie na giełdowych spadkach.

- Mając do dyspozycji 100 tys. zł, proponuję inwestycję w produkty strukturyzowane - mówi Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

- To produkty bardzo zróżnicowane i nie opierają się wyłącznie na akcjach. Za ich pośrednictwem możemy np. zainwestować na rynku surowców czy towarów rolnych, co dodatkowo wzbogaci nasz portfel - wyjaśnia.

MOŻLIWOŚCI ZAINWESTOWANIA 10, 50 I 100 TYS. ZŁ WEDŁUG EKSPERTÓW GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Katarzyna Siwek, analityk Expandera

Katarzyna Siwek

analityk Expandera

10 tys. zł

Można rozważyć inwestycje w kilka klas aktywów: akcje - w postaci funduszy inwestujących w kraju i zagranicą; nieruchomości - fundusze zamknięte nieruchomości, choć należy pamiętać o problemie ograniczonej dostępności certyfikatów emitowanych przez fundusze (zakup możliwy jest w czasie subskrypcji lub na giełdzie); obligacje - fundusze i obligacje detaliczne (w stosunku 1:3).

Na rynku pieniężnym można ulokować pieniądze poprzez fundusze inwestycyjne lub lokaty (tu konieczne będzie rolowanie, czyli odnowienie lokaty).

50 tys. zł

Podstawa inwestycyjna podobna jak w przypadku inwestycji 10 tys. zł: akcje - w postaci funduszy krajowych i zagranicznych; nieruchomości - fundusze zamknięte nieruchomości; obligacje - fundusze i obligacje detaliczne (w stosunku 1:3), również pamiętając o konieczności ich rolowania; surowce - fundusze inwestycyjne; rynek pieniężny - fundusze lub lokaty (w ich przypadku w grę wchodzi późniejsze rolowanie).

Można obniżyć udział funduszy akcji lub funduszy surowcowych oraz rynku pieniężnego na rzecz produktów strukturyzowanych.

100 tys. zł

Dysponując takim portfelem, poza dywersyfikacją inwestycji w akcje w postaci funduszy inwestujących w kraju i za granicą, certyfikaty zamkniętych funduszy nieruchomości, a na rynku pieniężnym w fundusze lub lokaty, również można obniżyć udział funduszy akcji lub funduszy surowcowych oraz rynku pieniężnego na rzecz produktów strukturyzowanych. Nowa opcja pojawia się w przypadku surowców. Poza funduszami inwestującymi na tym rynku można rozważyć inwestycje w kontrakty terminowe na wybrane surowce.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bernard Waszczyk, analityk Open Finance

BERNARD WASZCZYK

analityk Open Finance

10 tys. zł

Osoby o mniejszej skłonności do ryzyka powinny brać pod uwagę bezpieczne formy inwestowania. Za 30-50 proc. kapitału proponuję kupić jednostki uczestnictwa przynajmniej dwóch różnych funduszy inwestycyjnych obligacji (licząc na rychłe zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej). Pozostałe pieniądze ulokowałbym w banku, na jednej z atrakcyjnych ofert depozytowych (nawet 8 proc. w skali roku na lokacie dwuletniej).

W przypadku osób pragnących zarobić nieco więcej, a jednocześnie akceptujących podwyższony stopień ryzyka, trzon portfela skonstruowałbym tak samo, ale dodatkowo 10-30 proc. pieniędzy zainwestowałbym w dwa różne fundusze akcji.

50 tys. zł

Taki portfel można bardziej zróżnicować (zdywersyfikować). Dla osób z alergią na ryzyko proponuję lokaty bankowe, ewentualnie polisolokaty i fundusze obligacji (w proporcjach mniej więcej pół na pół), a przy większej odporności na ryzyko i chęci na zyski - fundusze akcji (do 30 proc. portfela - kupowałbym je systematycznie, np. co miesiąc do końca roku). W ramach agresywnej części portfela można także rozważyć ulokowanie 10 proc. w funduszach akcji zagranicznych.

100 tys. zł

Przynajmniej 50 proc. portfela zainwestowałbym bezpiecznie - na depozytach, polisolokatach czy w funduszach obligacji. 30 proc. środków wpłaciłbym na kilka funduszy pieniężnych - z różnych towarzystw funduszy inwestycyjnych, najlepiej dysponujących szeroką ofertą produktową, z których można będzie dokonywać konwersji na rachunki funduszy agresywnych (konwersje rozłożyłbym na raty i realizował je systematycznie do końca bieżącego roku). 20 proc. przeznaczyłbym na inwestycję w lokaty strukturyzowane. Dają one szansę na teoretycznie nieograniczony zysk, przy jednoczesnym 100-proc. gwarancji zwrotu kapitału.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Michał Poła, analityk New World Alternative Investments

MICHAŁ POŁA

analityk New World Alternative Investments

10 tys. zł

Warto rozważyć inwestycję w defensywne fundusze ochrony kapitału. Na najbliższe 2-3 lata jako bezpieczną opcję można wybrać też tradycyjną lokatę. Banki potrzebują środków i oferują obecnie atrakcyjne oprocentowanie depozytów. Po zakończeniu np. rocznej lokaty można ponownie rozważyć możliwości inwestycyjne i - jeśli rynek na to pozwoli - wybrać bardziej agresywną formę alokacji.

50 tys. zł

Przy konsekwentnej strategii inwestycyjnej można podjąć wyższe ryzyko. Ze względu na atrakcyjną wycenę spółek warto zacząć myśleć o nieco większej ekspozycji na akcje, którą uzyskuje się również przez fundusze zrównoważone. W ten typ funduszy należy zaangażować na razie 20-30 proc. kapitału. Kolejne 20-30 proc. warto trzymać na bezpiecznych lokatach bankowych. Uzupełnieniem portfela może być produkt strukturyzowany. Wyższy poziom ryzyka można osiągnąć np. dzięki strukturze z gwarancją 80 proc., a nie 100 proc. kapitału, co przekłada się na potencjalnie większe zyski.

100 tys. zł

Sugeruję skład portfela podobny jak dla kwoty 50 tys. zł: lokaty bankowe, fundusze zrównoważone, struktury. Optymalnym rozwiązaniem jest inwestycja w struktury o poziomie gwarancji zarówno 100 proc., jak i 80 proc., z ekspozycją na różne rynki. Pamiętajmy, że produkty strukturyzowane dają możliwość zarabiania nie tylko na wzrostach, ale również na spadkach cen aktywów. Warto rozpatrzyć też nietypowe propozycje struktur, związane np. z rynkami surowców czy strategiami hedge.

MaŁgorzata Kwiatkowska

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

REKLAMA

A na Dzień Matki wspólny wyjazd i noclegi w hotelu ze SPA: jak to zorganizować

Zamiast kwiatów czy biżuterii – wspólny wyjazd. Najlepiej tam, gdzie można się zrelaksować, zadbać o ciało i duszę oraz po prostu… pobyć razem. Coraz więcej osób wybiera taką właśnie formę świętowania Dnia Matki.

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

REKLAMA

Kredyt lub pożyczka: terminowa spłata rat to problem coraz większej grupy konsumentów

Aż 69 proc. osób uważa, że Polacy nie mają wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi kredytami i pożyczkami. To jednak nie tłumaczy opóźnień w spłacie. W konsekwencji często kończy się to wpisem do ewidencji niesolidnych dłużników lub wręcz interwencją komornika.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

REKLAMA