REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w odwrocie

REKLAMA

W styczniu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zadecydowała o tym żywność, która w ciągu miesiąca potaniała o 0,3 proc. Spadły również ceny odzieży, obuwia oraz paliw.Spadku inflacji w styczniu nikt się nie spodziewał. Najwięksi optymiści przewidywali, że utrzyma się o­na na poziomie z grudnia, a pesymiści oczekiwali wzrostu do 4,7 proc. Tymczasem inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła w styczniu do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu. O znacznym obniżeniu się wskaźnika inflacji zadecydowała w dużym stopniu żywność. W ciągu miesiąca potaniała o­na o 0,3 proc.
Spadły między innymi ceny drobiu, mięsa wieprzowego i wędlin. Więcej niż w końcu 2004 r. płaciliśmy za warzywa, mleko, sery i jajka oraz za napoje bezalkoholowe i wyroby tytoniowe. W styczniu bardzo wyraźnie, bo o 1,8 proc., obniżone zostały ceny obuwia i odzieży. Było to związane z licznymi o tej porze wyprzedażami towarów. Natomiast ceny związane z transportem spadły o 1,6 proc. – głównie dlatego, że potaniały paliwa i samochody.
W styczniu mieliśmy też wyraźne podwyżki. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem poszły w górę o 1 proc. – podrożała m.in. energia i ciepła woda. Poszły w górę opłaty za wynajmowanie mieszkania oraz za jego wyposażenie. Więcej płaciliśmy też za usługi związane ze zdrowiem oraz za towary i usługi związane z rekreacją i kulturą – w tym wzrosły nasze rachunki za abonament radiowy i telewizję sieciową.
Z danych o inflacji wynika, że nadal przekraczamy cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej, który mieści się w granicach 1,5-3,5 proc.
GUS poinformował wczoraj również, że w styczniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w stosunku do grudnia o 1,2 proc. i było o 1,4 proc. wyższe niż na początku ubiegłego roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenia brutto spadły w stosunku do grudnia o 13,2 proc. i były tylko o 2,6 proc. wyższe niż przed rokiem. Oznacza to, że przy zanotowanej inflacji obniżyła się znacznie siła nabywcza płac.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Złoty trochę mocniejszy

Znacznie lepsze od oczekiwań dane o styczniowej inflacji spowodowały wzrost cen papierów skarbowych oraz nieznaczne umocnienie złotego. O godzinie 16.05 euro wyceniano na 3,9798 zł, a więc o 0,1 proc. mniej niż przed ogłoszeniem danych. Dolar kosztował 3,0650 zł, również o 0,1 proc. mniej. Dealerzy spodziewali się, że relatywnie dobra inflacja będzie pozytywnie wpływała na złotego poprzez popyt zagranicznych inwestorów na obligacje. Rentowność najbardziej płynnych obligacji 5-letnich spadła o 13 punktów bazowych, do 5,77 proc.
Janusz K. Kowalski
OPINIA
Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku
Inflacja liczona w ujęciu rocznym była w styczniu niższa niż w grudniu z powodu spadku cen żywności, paliw oraz odzieży i obuwia. Na wskaźnik inflacji nie wpłynęły jeszcze negatywnie podwyżki cen administracyjnych (m.in. energii elektrycznej, gazu). To znaczy, że podwyżki te rozłożą się w czasie, na cały kwartał. Dlatego możemy się spodziewać, że w lutym inflacja wzrośnie do 4,1-4,2 proc., choć ograniczać ją będą ceny żywności. Ale w końcu drugiego kwartału inflacja może spaść poniżej 2,5 proc., czyli środka przedziału celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Nie jestem takim optymistą jak minister finansów, który twierdzi, że w grudniu inflacja spadnie poniżej 2 proc., ale z całą pewnością będzie o­na mniejsza niż 2,5 proc.

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Infor.pl
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  Hipoteka ma znaczenie przy rozwodzie?

  Niedawno Sąd Najwyższy wydał kolejne orzeczenie dotyczące podziału majątku rozwodzących się małżonków. Chodzi o to, czy należy uwzględniać hipotekę.

  Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

  Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  REKLAMA

  Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Schron przy domu i mikroinstalacja wiatrowa bez pozwolenia na budowę. Będą zmiany w prawie budowlanym

  W II. kwartale 2024 roku Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu zmiany w Prawie budowlanym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, który został opublikowany 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod nr UD22.

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  REKLAMA

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA