REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inflacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pilne: druga waloryzacja emerytur. rząd już szykuje kolejną po marcowej podwyżkę emerytur i rent

Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS przygotowuje już wypłaty podwyższonych emerytur i rent, a rząd wdrożył prace nad drugą waloryzacją. Na razie wiadomo jedynie, że ma ona nastąpić od września.

To już się dzieje: waloryzacja emerytur 2024 wskaźnikiem 112,12. Ile ZUS wypłaci każdemu podwyżki [wyliczenia]

Pewne było, że nie stanie się to wcześniej niż 9 lutego. Dopiero tego dnia bowiem Główny Urząd Statystyczny – GUS publikuje wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej dla całego 2023 roku. Bez tej liczby  bowiem nie na się wyliczyć wskaźnika waloryzacji na 2024 rok. A ściślej, bez wskaźnika realnego wzrostu średniej krajowej. ten wyniósł w 2023 r. dzięki czemu znane już i gwarantowane 11,9 proc. podwyżki zwiększyło się o kolejne 0,22 proc. - czyli 20 proc. realne wzrostu średniej krajowej.

7,1 procent to najlepsza lokata z oferty lutowej, jakie oprocentowanie kont oszczędnościowych w ofertach banków i gdzie najkorzystniej

Lokaty od kilku lat realnie przynoszą straty i nie inaczej jest w lutym 2024 roku. Przy głównej stopie procentowej wynoszącej 5,75% średnie oprocentowanie lokat jest o prawie 1,5% niższe. To oznacza, że nie tylko nie daje zysków, ale nie gwarantuje zachowania wartości kapitału. Tym bardziej, że inflacja jest wciąż na poziomie powyżej 6 procent.

Wróciły lęki o zdrowie najbliższych i własne, Mniej boimy się utraty majątku wskutek wysokiej inflacji

Choć sytuacja materialna polskich rodzin po pandemii i wysokiej inflacji poprawia się niemal z miesiąca na miesiąc, nie słabną obawy o przyszłość, stan finansów domowych i inne sprawy materialne. Jednak mimo oddalającej się perspektywy COVID-19 znów na pierwsze miejsce powodów do stresów przebiła się troska o zdrowie - bliskich oraz własne.

REKLAMA

3,9%! Niezwykły spadek inflacji. Koniec waloryzacji o 12% i podwyżek o 20%. Raty kredytów i lokaty w dół

Inflacja spadająca z 6,2% (grudzień) na 3,9% (styczeń) oznacza, że za 2024 r. nie ma co liczyć na duże waloryzacje emerytur, inflacyjne podwyżki. Utrzymanie takiego trendu spowodowałoby, że niedługo otworzy się opcja "raty kredytów w dół", a wcześniej "lokaty w dół". Na przeszkodzie temu stoi planowane przez rząd podniesienie cen energii (znaczne bo szacuje się, że o 60%-80%) od 1 lipca 2024 r. poprzez zaprzestanie zamrożenia cen prądu. 

Konferencja Glapińskiego dzisiaj [na żywo 8 lutego]

Dzisiejsza konferencja prasowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, z dnia 8 lutego 2024 roku. Oglądaj transmisję na żywo.

RPP: w pierwszym kwartale 2024 r. inflacja prawdopodobnie spadnie. W kolejnych kwartałach dynamika inflacji obarczona jest niepewnością

RPP podała, że roczna dynamika CPI prawdopodobnie istotnie spadnie, przy czym spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest niepewnością, w tym z przywróceniem wyższej stawki VAT na żywność czy podniesieniem cen energii.

Posiedzenie RPP 6-7 lutego. Zdaniem ekonomistów do marca RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian

Posiedzenie RPP 6-7 lutego. Ekonomiści są zgodni co do tego, że nie należy się spodziewać obniżek stóp procentowych w lutym 2024 roku. To oznacza, że raty kredytów konsumenckich i hipotecznych nie będą się zmieniać w odczuwalny sposób. 

REKLAMA

Oszczędności coraz częściej inwestujemy w złoto zamiast trzymać pieniądze na lokacie. Ale co trzeciego Polaka na odkładanie nie stać

Gdy pieniądze tracą na wartości, staramy się myśleć o poduszce finansowej i zabezpieczeniu przyszłości. To tłumaczy, dlaczego w 2023 roku wyraźnie wzrosła liczba osób oszczędzających. Jednak nadal 28% Polaków nie mogło sobie pozwolić na odłożenie środków finansowych.

1777,46 zł czy 1780,64 minimalnej emerytury od 1 stycznia. Sprawdź, ile ty dostaniesz od marca, jakie inne świadczenia z ZUS wzrosną [wyliczenia]

Niedawno poznaliśmy oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego o średniej inflacji w 2023 roku i średniorocznej inflacji konsumenckiej 2023. To dwa z trzech parametrów decydujących o tym, ile oficjalnie wyniesie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur od 1 stycznia 2024 roku. Do kompletu, by poprawnie ustalić wskaźnik rocznej waloryzacji świadczeń potrzeba jeszcze danych o przeciętnym wynagrodzeniu, ale te GUS poda dopiero w lutym.

Ile kosztuje nowy uśmiech? I czy Polaków na to stać?

Rodacy chcą mieć zdrowe i ładne zęby. Blisko 42% Polaków planuje w tym roku dokonać metamorfozy swojego uśmiechu. 

Komunikat Ministerstwa Finansów: wciąż duży popyt na oszczędnościowe obligacje trzyletnie i czteroletnie. Można je kupić w styczniu 2024?

Ministerstwo Finansów komunikuje, że wśród inwestorów indywidualnych wciąż panuje duży popyt na tak zwane obligacje antyinflacyjne. Zaliczają się do nich przede wszystkim obligacje trzyletnie oraz czteroletnie, które razem stanowią dwie trzecie kupowanych obligacji oszczędnościowych, na które w sumie oszczędzający wydaje w grudniu prawie 4,6 miliarda złotych.

Jaka inflacja w grudniu 2023 r.? GUS podał dane

Z danych głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,2 proc. rok do roku. W  porównaniu z poprzednim miesiącem jest to wzrost o 0,1 proc. 

2024: w styczniu nie lokata, ale obligacje skarbowe dają realny zarobek na oszczędnościach. Co proponuje minister finansów

Znamy już styczniową ofertę obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Te kupowane na dłużej niż rok dają niemal stuprocentową pewność zysku – nie tylko zachowania wartości kapitału, co przy wysokiej inflacji w odniesieniu do najbezpieczniejszych instrumentów finansowych jest niemal niemożliwe, ale i realnego zarobku. Od siedmiu lat nie gwarantują tego najlepsze lokaty i w 2024 roku raczej to się nie zmieni.

"Inflacja" po raz kolejny ekonomicznym słowem roku

"Inflacja" po raz kolejny została wybrana ekonomicznym słowem roku 2023, kontynuując trend z 2022 roku - informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Teraz ceny w sklepach powinny wyhamować. Dzięki promocjom niektóre produkty kupimy taniej niż przed inflacją

Analitycy rynków detalicznych mają dobre wiadomości dla konsumentów: koniec z lawinowym wzrostem cen detalicznych w sklepach. Ostatni atak cenowy na klientów tuż przed Bożym Narodzeniem nie powiódł się – Polacy w odpowiedzi ograniczyli zakupy – i handlowcy muszą spuścić z tonu.

Prezes NBP A. Glapiński: inflacja spadnie niedługo poniżej 3% ale może zauważalnie wzrosnąć w II połowie 2024 roku. Coraz więcej złota w skarbcu NBP

Na konferencji prasowej 10 stycznia 2024 r. prezes NBP Adam Glapiński komentował najnowsze dane makroekonomiczne, wyjaśniał powody wczorajszej decyzji Rady Polityki pieniężnej i jednocześnie snuł prognozy dot. inflacji na kolejne miesiące.

Świetny początek 2024 roku w gospodarce. Do małych firm wraca optymizm jakiego nie było od sześciu lat

Badane pod względem oczekiwanej koniunktury małe firmy spodziewają się w 2024 roku zwiększenia sprzedaży i planują inwestycje jakich nie projektowały od dawna. To efekt optymizmu co do szybkiego spadku inflacji oraz powrotu gospodarki na szybką ścieżkę rozwoju – ze wzrostem produktu krajowego brutto na poziomie powyżej 4 proc. rocznie.

Stopy procentowe NBP bez zmian od 9 stycznia. Co dalej ze stopami NBP w 2024 roku?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

GUS: 6,1 proc. wyniosła inflacja w grudniu. To konsumenci oszczędni na święta wymusili spadek cen wykazany w szybkim szacunku

Eksperci się pomylili – sugerując się dużym wzrostem cen artykułów spożywczych na początku grudnia prognozowali, że inflacja w ostatnim miesiącu roku będzie taka sama jak w listopadzie – 6,5 proc., a może nawet nieco wyższa. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny – GUS zakomunikował w piątek 5 stycznia, iż roczny wskaźnik inflacji w grudniu 2023 r. obniżył się do 6,1 proc.

Szybki szacunek inflacji. Dane GUS za grudzień 2023

Szybki szacunek inflacji. Co pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za grudzień 2023 roku? Pełne dane o grudniowej inflacji GUS poda 15 stycznia.

Niższa inflacja w grudniu według danych GUS. Komentarze ekonomistów

Jak podaje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2023 r. wzrosły o 6,1 procent rok do roku. W porównaniu zaś z poprzednim miesiącem wzrost wynosi 0,1 procent.

Dopiero w 2026 roku powrót niskiej inflacji. Jak będą rosły ceny w 2024, co z oprocentowaniem kredytów i odsetkami od lokat

Ekonomiści w kwestii naszych pieniędzy są zgodni: w pierwszej połowie 2024 r. nie będzie sensacji, a inflacja ustabilizuje się na poziomie 5-6 procent. Finansowe tsunami może jednak nastąpić w drugiej połowie roku gdy wróci VAT na żywność, a zwłaszcza jeśli rząd przestanie mrozić ceny energii elektrycznej i ciepła.

Im dłużej trwa inflacja, tym bardziej topnieją oszczędności Polaków. Kiedy znów będziemy mieli tyle pieniędzy, by część odkładać?

Inflacja nie ustępuje, a z każdym miesiącem topnieją oszczędności Polaków – wiele gospodarstw domowych by zbilansować wydatki sięga po nie, nie znajdując możliwości w bieżących dochodach. To bardzo niebezpieczny stan w dłuższej perspektywie – tym bardziej, że rośnie wciąż zadłużenie, które wynosi już prawie 45 miliardów złotych.

2024: prognozy dla złota. Czy zyska jeszcze na wartości i warto w nie ciągle inwestować

W nieco ponad pół wieku cena złota wzrosła ponad 40-krotnie. Nawet jeśli uwzględni się inflację, trudno nie zgodzić się, iż złoto nie tylko pozwoliło uchronić kapitał przed stratą, ale i dało przyzwoicie zarobić. Jednak kto inwestuje aż na tak długi dystans?

Inflacja w listopadzie 2023 r. Co pokazują dane GUS?

Inflacja w listopadzie 2023 roku. GUS zaprezentował finalne dane o inflacji, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 6,6% wyższe niż przed rokiem.

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

Boże Narodzenie 2023. Wigilijny i świąteczny stół Polaków w tym roku bez przesadnych oszczędności

Sto złotych na osobę na zakupy żywności, która trafi na stół w czasie Wigilii i Bożego Narodzenia 2023 – tak wyceniają tę pozycję w domowym budżecie sami zainteresowani. W porównaniu do ubiegłego roku jesteśmy większymi optymistami, co jest efektem głównie z lekkiej poprawy domowej inflacji oraz oswojenia się z wysokimi cenami artykułów spożywczych w kolejnym roku wysokiej inflacji.

 

Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 2024 roku, wyższe zasiłki, emerytury i płaca minimalna [Wielka Brytania]

Obniżka składek na ubezpieczenie społeczne od 2024 roku - większa i szybsza niż się spodziewano - jest najważniejszym z pakietu środków ogłoszonych 22 listopada 2023 r. przez ministra finansów Jeremy'ego Hunta w celu pobudzenia brytyjskiej gospodarki i poprawy notowań rządzącej Partii Konserwatywnej.

Mamy jedne z najniższych cen elektroniki w Europie

Najtańsza elektronika już nie jest domeną Azji czy Stanów Zjednoczonych. Dane Eurostatu pokazują, że Polska jest jednym z tych krajów, w których komputery, telewizory czy smartfony kupimy najtaniej. Skąd takie ceny? Czy w przyszłym roku możemy się spodziewać podwyżek? 

Według NBP do celu inflacyjnego dotrzemy pod koniec 2025 r. Jaki to cel?

Do celu inflacyjnego dotrzemy pod koniec 2025 r.; spodziewamy się poprawy koniunktury wewnętrznej przy nadal słabej sytuacji wokół polskiej gospodarki - powiedziała pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley w wywiadzie dla Business Insider Polska.

O ile wzrośnie PKB Polski w 2024 roku? Co z inflacją? Prognozy Komisji Europejskiej i Ministerstwa Finansów

Prognoza Komisji Europejskiej zakładająca wzrost realnego PKB Polski na poziomie 2,7 proc. w 2024 r. oraz 3,2 proc. w 2025 r. jest zbliżona do przewidywań Ministerstwa Finansów, zwłaszcza zakładających wzrost realnego PKB w 2024 r. o 3 proc. i 3,4 proc. w 2025 r. - wskazał 15 listopada 2023 r. resort finansów.

Jaka będzie inflacja w najbliższych latach?

Jaka będzie inflacja na koniec roku? Czego możemy się spodziewać w ciągu najbliższych dwóch lat? 

Inflacja w październiku wyniosła 6,6 proc. Dane GUS w tabeli

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2023 r. wzrosły rdr o 6,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że inflacja CPI w październiku wyniosła 6,5 proc. rdr i 0,2 proc. mdm.

Codzienne zakupy wreszcie trochę tańsze?

Codzienne zakupy wciąż są bardzo kosztowne, ale można zauważyć spadek dynamiki wzrostu cen. W październiku br. ceny detaliczne poszły w górę średnio o 8,1% rdr. To pierwszy jednocyfrowy wzrost w relacji rocznej od wielu miesięcy. Co z listy codziennych zakupów wciąż utrzymuje się w TOP 10 drożyzny? A co potaniało?

Jaka inflacja i PKB w 2024 roku w Polsce? Prognozy NBP

Rada Polityki Pieniężnej zapoznała się z wynikami listopadowej projekcji inflacji i PKB. Wynika z niej, że inflacja z 50-proc. podobieństwem znajdzie się w przedziale 3,2 – 6,2 proc. w 2024 r. a PKB wyniesie między 1,9 – 3,8 proc. – poinformowano 8 listopada 2023 r. w komunikacie NBP po posiedzeniu RPP.

Wysokość wynagrodzeń we wrześniu 2023 r. Na co wskazują dane GUS?

GUS dostarczył aktualne informacje dotyczące sytuacji zatrudnienia oraz poziomu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2023 roku. Te statystyki rzucają światło na aktualny stan polskiego rynku pracy i pozwalają ocenić, w jakim kierunku podąża gospodarka.

Jaka była inflacja we wrześniu 2023 r.? Finalne dane GUS

GUS zaprezentował dane o inflacji we wrześniu 2023 roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w stosunku do sierpnia br. o 0,4% i jednocześnie były o 8,2% wyższe niż przed rokiem.

Polacy boją się, że po wyborach inflacja zacznie znów rosnąć. Czy słusznie?

Wybory a inflacja. Ponad 67% Polaków obawia się wzrostu inflacji po wyborach. Czy te obawy są uzasadnione? Eksperci deklarują, że nie istnieje jeden pewny scenariusz powyborczy. 

Sympatie polityczne mają wpływ na ocenę poziomu cen?

Jak ankietowani widzą ceny swoich koszyków zakupowych? Czy sympatie polityczne mogą zaburzyć obraz realnej sytuacji w sklepach? 

Glapiński: w październiku przewidujemy inflację poniżej 7 proc.

Prezes NBP prof. Adam Glapiński powiedział: Problem dużej inflacji mamy za sobą, wyszliśmy z tego bolesnego kłopotu, w październiku przewidujemy inflację poniżej 7 proc.

Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

Greedflation

Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

REKLAMA