REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z najmem

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Często podatnicy zwracają się z pytaniem do urzędu skarbowego, jakie są skutki podatkowe najmu oraz jakie formalności się z tym wiążą. Przedstawiamy to z punktu widzenia podatku dochodowego. Przepisy ustaw podatkowych nie przewidują żadnych obowiązków formalnych związanych z rozpoczęciem wynajmu.
Osoba go dokonująca nie ma obowiązku zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego bądź zaewidencjonowania zawarcia umowy najmu w jakikolwiek inny sposób. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na sposób opodatkowania dochodów z najmu osiąganych przez podatnika. Stanowią o­ne samodzielne źródło przychodów wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnicy będący osobami fizycznymi osiągającymi przychody z najmu mogą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W zależności od wybranej formy opodatkowania różny będzie dla tych podatników obowiązek ewidencjonowania osiąganych przychodów i inne będą obowiązki związane z wpłatą zaliczek, składaniem deklaracji i zeznań podatkowych.
Zasady ogólne
Podstawową formą, niewymagającą żadnych urzędowych czynności, jest opodatkowanie przychodów z najmu osiąganych przez osoby fizyczne według progresywnej skali podatkowej. Przychód ten stanowią otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z uzyskiwaniem przychodów wynajmujący obowiązany jest do wpłaty zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Zaliczki za okres od stycznia do listopada podatnicy uiszczają w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad – do 20 grudnia).

WAŻNE!
W terminach płatności zaliczek podatnicy składają deklarację o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku – poczynając od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku.
Do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym wynajmujący obowiązany jest zaś złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
Należy także zwrócić uwagę na możliwość opodatkowania dochodów z najmu przez jednego z małżonków, pod warunkiem że istnieje pomiędzy nimi wspólność majątkowa. W tym celu należy złożyć pisemne oświadczenie, w którym małżonkowie zadeklarują, że całość dochodów z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu przez jednego z nich. Oświadczenie to należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód w roku podatkowym z tego źródła.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Drugą formą opodatkowania osiąganych przychodów z najmu jest ich opodatkowanie na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wyboru opodatkowania ryczałtem wynajmujący dokonuje przez złożenie pisemnego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Należy to uczynić nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Podatnicy rozpoczynający wynajem nieruchomości w trakcie roku podatkowego oświadczenie składają do dnia poprzedzającego wynajem, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

WAŻNE!
W zakresie obowiązków ewidencyjnych, podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania obowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy, chyba że wysokość osiąganych przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.
Obowiązki sprawozdawcze tych podatników sprowadzają się do złożenia zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ostatecznym terminem jest 31 stycznia następnego roku. Deklarację PIT-28 wraz z załącznikiem (PIT-28A lub PIT-28B) składa się w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika.
Do osób korzystających z opodatkowania ryczałtem mają także zastosowanie przypisy dotyczące możliwości opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków. Oczywiście, jeżeli istnieje między nimi wspólność ustawowa i jeśli złożą odpowiednie oświadczenie naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego do 20 stycznia, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego – w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

ZAPAMIĘTAJ!
Przepisy podatkowe nie przewidują żadnych obowiązków formalnych związanych z rozpoczęciem wynajmu. Osoba rozpoczynająca wynajem nie ma obowiązku zgłoszenia bądź zaewidencjonowania w inny sposób zawarcia umowy najmu.

• art. 8 ust. 4–5, art. 11 ust. 1, art. 44 ust. 1 pkt 2 i ust. 6, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732
• art. 6 ust. 1a–1b, art. 9 ust. 4, art. 12 ust. 7, art. 15 ust. 3, art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619

Andrzej Przeszkoda
specjalista z zakresu podatku dochodowego


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA