REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto i dlaczego powinien szybko rozliczyć się z fiskusem za 2006 rok

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Nie wszyscy podatnicy mogą czekać z rozliczeniem za 2006 rok do końca kwietnia. Do 31 stycznia PIT muszą złożyć korzystający z uproszczonych form opodatkowania. Nie warto też czekać, jesli mamy nadpłatę.

Od 2 stycznia podatnicy mogą już składać we właściwym urzędzie skarbowym rozliczenie roczne za ubiegły rok. Niektórzy mają taką możliwość do 30 kwietnia. Niekiedy warto wcześniej rozliczyć się z fiskusem, a czasami jest to wręcz obowiązkiem podatnika.

Ostateczne terminy na złożenie rocznego zeznania są różne. Część podatników musi to zrobić do końca tego miesiąca, czyli najpóźniej do północy 31 stycznia. Obowiązek ten dotyczy podatników korzystających z uproszczonych form opodatkowania, czyli opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz rozliczających się za pomocą karty podatkowej. Dotrzymanie terminu jest o tyle istotne, że nie podlega o­n przywróceniu i po jego upływie nie można już skutecznie dokonać czynności, dla której został przewidziany. Gdyby się jednak z jakichś powodów zdarzyło, że podatnik nie złoży zeznania do tej daty, powinien jak najszybciej to zrobić, nawet po jego przekroczeniu. Konsekwencje związane z przekroczeniem terminu są znacznie mniej dotkliwe niż sankcje, które wiążą się z niezłożeniem zeznania w ogóle.

Zasady rozliczeń

Zasady opodatkowania i rozliczania się z ryczałtu reguluje ustawa o ryczałcie. Podatnicy, - osoby fizyczne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - płacący podatek na podstawie przepisów powołanej ustawy muszą złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-28. Przypomnijmy, że opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu ryczałtem podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przepisy wskazują, że zeznanie roczne trzeba złożyć według ustalonego wzoru. To samo dotyczy załączników składanych wraz z zeznaniem. Nie należy jednak rozumieć przez to, że właściwe będą tylko te formularze, które pobierzemy w urzędzie skarbowym. W tym celu można posłużyć się kserokopią formularza lub wydrukiem z programu komputerowego umożliwiającego elektroniczne wypełnienie takiego zeznania. Zeznanie można dostarczyć do urzędu osobiście lub za pośrednictwem poczty. W przypadku skorzystania z usług poczty, za datę złożenia zeznania uważa się datę stempla pocztowego.

Ulgi i odliczenia

Warto pamiętać, że ryczałtowcy, mimo iż nie uwzględniają kosztów w rozliczeniach podatkowych, to jednak mogą korzystać z ulg i odliczeń. Jeśli więc podatnik ponosił np. wydatki związane z dostępem do internetu, to składając PIT za 2006 rok będzie mógł skorzystać z tego odliczenia. Trzeba tylko pamiętać, by spełnione zostały wszystkie warunki, które uprawniają do tej ulgi (np. posiadanie faktur wystawionych na nazwisko podatnika). Ponadto, bezwzględnie należy pamiętać, by korzystając z ulg i odliczeń, wypełnić i dołączyć do zeznania rocznego PIT-28 odpowiednie załączniki (PIT/D i PIT/O).

Nie można wykluczyć sytuacji, że podatnik opodatkowany ryczałtem będzie musiał składać zeznanie roczne dwukrotnie. Zdarza się bowiem, że niektóre osoby, które podlegają podatkowi zryczałtowanemu, pracują na etacie lub uzyskują dochody z innych źródeł, chociażby z gry na giełdzie. Wówczas trzeba pamiętać, że po rozliczeniu z fiskusem z tytułu opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych trzeba będzie wypełnić osobne roczne zeznania - PIT-37 lub PIT-38. W takiej jednak sytuacji termin na rozliczenie się z fiskusem z innych niż ryczałt tytułów mija 30 kwietnia.

PRZYKŁAD: DAROWIZNY NA CELE CHARYTATYWNE

Podatnik w 2006 roku korzystał z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego, opłacając 17-proc. stawkę tego podatku jako przedsiębiorca świadczący usługi parkingowe (PKWiU 63.21.24). Chciałby przekazać 1 proc. podatku na stowarzyszenie zajmujące się pomocą dzieciom, jednak ma wątpliwości, czy rozliczając się za pomocą PIT-28, ma taką możliwość. Tymczasem ryczałt może ulec zmniejszeniu, jeżeli podatnik w terminie od dnia 1 stycznia roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie, do dnia złożenia tego zeznania, nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego dla złożenia zeznania, dokona wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zmniejszenie to stosuje się z zachowaniem warunków wskazanych w ustawie. Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1 proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za rok podatkowy, wykazanego w zeznaniu.

PRZYKŁAD: ZWROT SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE

Podatnik otrzymał zwrot uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na powszechne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. W związku z tym, rozliczając się za ubiegły rok, powinien wykazać i doliczyć do przychodu lub należnego ryczałtu za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone. Ten sam obowiązek powstałby w sytuacji, gdyby podatnik otrzymał zwrot uprzednio odliczonych darowizn, w tym na rzecz organizacji pożytku publicznego. Trzeba bowiem pamiętać, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynikający z zeznania jest podatkiem należnym za dany rok podatkowy, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku. W razie niezłożenia zeznania o wysokości osiągniętego przychodu, dokonanych odliczeniach i kwocie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję określającą wysokość zobowiązania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karta podatkowa

Ten sam obowiązek dotyczy podatników korzystających z drugiej formy uproszczonego opodatkowania i opłacających podatek w formie karty podatkowej. Również ci podatnicy do 31 stycznia muszą rozliczyć się z fiskusem za 2006 rok. W tym przypadku obowiązek rocznego rozliczenia ogranicza się do złożenia deklaracji PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. Wynika o­n z art. 31 ust. 4 ustawy o ryczałcie. Zgodnie z jego treścią, deklaracja o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach, powinna być złożona według ustalonego wzoru we właściwym urzędzie skarbowym po upływie roku podatkowego, do 31 stycznia. Podatnicy opłacający podatek w formie karty są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Muszą jednak wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, które stwierdzają sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi. Ponadto, w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę, muszą przechowywać ich kopie.

Nie warto zwlekać

Podobnie nie powinni zwlekać z szybkim rozliczeniem z fiskusem podatnicy, którzy spodziewają się nadpłaty podatku. Im szybciej bowiem złożą deklarację roczną, tym szybciej fiskus zwróci im kwotę nadpłaty. Przypomnijmy, że z nadpłatą mamy do czynienia, gdy podmiot zobowiązany faktycznie dokona wpłaty do budżetu w sposób nienależny lub w kwocie wyższej od należnej. Nadpłata powstaje również, gdy wpłata tzw. zwrotu podatku jest dokonana nienależnie lub w kwocie wyższej od należnej. W niektórych sytuacjach podatnik sam określa wysokość nadpłaty. Dzieje się tak m.in. podczas składania zeznania rocznego w podatku dochodowym. Nadpłata jest zwracana przez organ podatkowy w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia przez podatnika zeznania rocznego dla podatników podatku dochodowego. W tym samym stopniu dotyczy to zarówno podatników, którzy powinni rozliczyć się do końca stycznia, składając PIT-28, jak i opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Nie warto czekać z rozliczeniem również wtedy, gdy spodziewamy się, że do podatku będziemy musieli dopłacić. Jeśli stosunkowo wcześnie złożymy zeznanie roczne, będziemy mieli więcej czasu na przygotowanie odpowiednich środków pieniężnych na dokonanie dopłaty. Pamiętajmy, że rozliczając się na zasadach ogólnych, na dopłatę mamy czas do końca kwietnia, nawet wtedy, gdy wcześniej złożymy zeznanie. Tacy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym swoje zeznanie w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym terminie muszą też wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

PRZYKŁAD: ZEZNANIE WCZEŚNIEJ, DOPŁATA PÓŹNIEJ

Podatnik składa zeznanie roczne PIT-38 10 stycznia 2007 r. Z obliczeń dokonanych przez księgową wynika, że powstała u niego niedopłata podatku w wysokości 11 tysięcy złotych. W zaistniałej sytuacji podatnik obawia się, że powinien jak najszybciej uregulować należność. Tymczasem w rzeczywistości nie musi spieszyć się z dokonaniem przedmiotowej dopłaty. Z przepisów wynika, że nie ma żadnych przeszkód, by wpłaty podatku dochodowego dokonać dopiero pod koniec kwietnia 2007 r. Będzie to dopuszczalne do północy 30 kwietnia. Nie ma też znaczenia, że podatnik wcześniej złożył zeznanie podatkowe. Generalnie, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym swoje zeznanie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym i to do tej daty faktycznie muszą wpłacić różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą należnych zaliczek, w tym również sumą zaliczek pobranych przez płatników.

Ważne!

Zeznanie PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika do 31 stycznia roku następnego, w stosunku do roku, za który jest o­no składane

Ważne!

Podatnik może ubiegać się o odroczenie terminu złożenia zeznania rocznego PIT-28. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego


Podstawa prawna

l Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Edyta Wereszczyńska

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

MOPS – jakie świadczenia przysługują osobom z niepełnosprawnością w 2025 roku? Sprawdź listę dodatków i zasiłków

Masz orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i zastanawiasz się, jakie świadczenia możesz uzyskać z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS)? W 2025 roku katalog możliwego wsparcia obejmuje nie tylko pieniężne zasiłki i dodatki, ale również pomoc w postaci usług opiekuńczych, dofinansowań oraz wsparcia socjalnego. W tym poradniku znajdziesz pełną listę dostępnych świadczeń dla osób z niepełnosprawnością w 2025 roku, dowiesz się, jakie są warunki przyznania poszczególnych form pomocy i jakie dokumenty są wymagane. Wyjaśniamy też różnice między zasiłkiem stałym, pielęgnacyjnym, świadczeniem pielęgnacyjnym i innymi dodatkami, które można uzyskać z MOPS w zależności od stopnia niepełnosprawności i sytuacji życiowej.

Koniec wynagrodzenia chorobowego! Rewolucja w przepisach, która dotknie miliony Polaków. Jakie zmiany w wypłatach za L4?

Koniec wypłat chorobowego z pracy? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje rewolucyjne zmiany, które oznaczają ogromną zmianę dla pracowników, ale też dla przedsiębiorców. Nowe przepisy mają raz na zawsze zakończyć system, który obowiązuje od lat. Jakie zmiany w wypłatach za L4 czekają Polaków?

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

REKLAMA

Rząd chce dać tylko 3% podwyżki w budżetówce. Związkowcy i pracodawcy grzmią: „To za mało!”

Rządowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na 2026 r. wywołał wspólny sprzeciw związkowców i pracodawców. Obie strony zgodnie oceniły zaproponowane 3% jako „zdecydowanie niewystarczające” i wzywają do natychmiastowej rewizji. Stawką jest jakość usług publicznych, stabilność zatrudnienia i bezpieczeństwo państwa.

Małe szkoły z nową rolą. Rząd chce je chronić przed likwidacją

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt ustawy, który ma zapobiegać likwidacji małych szkół podstawowych. Placówki te będą mogły pełnić funkcje społeczne i wspierać lokalne społeczności – zwłaszcza na terenach wiejskich.

Nawet 95% pokrywa PFRON. Dofinansowanie do remontu łazienki w 2025 – likwidacja barier architektonicznych. Kompletny przewodnik

Osoby z niepełnosprawnościami często napotykają na bariery architektoniczne w swoim otoczeniu, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie w domu. Jednym z najczęstszych problemów jest brak dostosowanej łazienki. Czy PFRON finansuje dostosowanie łazienki do potrzeb osoby z niepełnosprawnością? Tak, w 2025 roku można uzyskać wysokie dofinansowanie z PFRON na remont łazienki i likwidację barier architektonicznych. W tym poradniku wyjaśniamy, jak krok po kroku złożyć wniosek, jakie dokumenty są potrzebne, ile wynosi dofinansowanie do łazienki z PFRON i kto może skorzystać z programu. Jeśli zastanawiasz się, jak uzyskać dofinansowanie z PFRON 2025 na łazienkę lub czy Twój remont się kwalifikuje, znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

REKLAMA