REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć PIT-37 za rok 2006

REKLAMA

Formularz podatkowy PIT-37 wypełnią osoby uzyskujące dochody m.in. ze stosunku pracy, emerytury, renty lub zasiłku, z umowy zlecenia, o dzieło, kontraktu menedżerskiego, z praw autorskich, praw majątkowych.


Formularz PIT-37 przeznaczony jest dla podatników, do których ma zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; nazywanej dalej ustawą, i którzy w roku podatkowym...

1) wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. w szczególności z tytułu:


- wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy,

- spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej,

- emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych),

- świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- dniówek obrachunkowych i innych przychodów z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,

- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

- stypendiów,

- przychodów z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych,

- działalności sportowej),

- przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych,

- świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

- należności z umowy aktywizacyjnej,


REKLAMA

2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej oraz działów specjalnych produkcji rolnej,

3) nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów dochodów małoletnich dzieci,

4) nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.

W przypadku podatników wnoszących o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, te warunki dotyczą obojga małżonków - podkreślono w informacji opracowanej przez Ministerstwo Finansów.

Podatnicy, którzy nie spełniają wyżej wymienionych warunków, a ma do nich zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy, wypełniają zeznanie PIT-36.

Termin złożenia zeznania

Obowiązek złożenia zeznania PIT-37 dla tych, którzy muszą to zrobić, wynika z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., nazywanej dalej ustawą o PIT). Zgodnie z tym przepisem, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Powinni wywiązać się z tego obowiązku w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem 30 kwietnia 2007 roku przypada na poniedziałek. Oznacza to, że w tym dniu najpóźniej należy złożyć roczne zeznanie PIT-37 stanowiące rozliczenie za 2006 rok. Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub przesłać listem poleconym. Za datę złożenia zeznania, nadesłanego pocztą, uważa się datę stempla pocztowego. Przy okazji warto wspomnieć o przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Regulacje te stanowią, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Dane informacyjne

Na początku wypełniania PIT-37 czeka nas wpisanie danych osobowych, które identyfikują nas i naszego małżonka przed urzędem skarbowym. Dane małżonka wpisujemy w przypadku gdy rozliczamy się wspólnie.

W poz. 1wpisujemy własny numer identyfikacji podatkowej (NIP), a w poz. 2 NIP małżonka. Nie można też tych pozycji pozostawić niewypełnionych, gdyż niepodanie NIP grozi konsekwencjami karnymi skarbowymi. Trzeba pamiętać, że na podstawie kodeksu karnego skarbowego, podatnik lub płatnik, który wbrew obowiązkowi: nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne, dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz lub nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Następną pozycją, którą należy wypełnić, stanowi poz. 5 określająca rok, za który składane jest zeznanie.

Wybór spososbu opodatkowania

W poz. 6 zeznania PIT-37 należy zaznaczyć jeden z czterech kwadratów, który określa wybór sposobu opodatkowania. Zaznaczenie kwadratu nr 1 informuje, że rozliczamy się indywidualnie. Zakreślając kwadratu nr 2 lub nr 3 deklarujemy, że będziemy rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Kwadrat nr 2 zaznaczają podatnicy, którzy rozliczają się z małżonkiem w przypadku gdy między małżonkami istnieje wspólność majątkowa i pozostawali oni w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Kwadrat nr 3 natomiast zaznacza się w sytuacji gdy podatnik pozostający we wspólności majątkowej: zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Z kolei kwadrat nr 4 zaznaczają osoby samotnie wychowujące dzieci, które chcą się rozliczać na preferencyjnych zasadach. Preferencyjne rozliczenie polega na tym, że podatek określa się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Preferencyjne rozliczenie dotyczy osób samotnie wychowujących w roku podatkowym: dzieci małoletnie, dzieci, bez względu na ich wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny oraz dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.


Część A formularza


W części A zeznania znajdują się dwie pozycje do wypełnienia (miejsce i cel składania zeznania). W poz. 7 należy określić urząd skarbowy, do którego składamy zeznanie. W przypadku osób rozliczających się z dochodów na terenie Polski (posiadających nieograniczony obowiązek podatkowy) zeznanie PIT-37 składa się do urzędu skarbowego ustalonego według miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego, a gdy zamieszkanie na terytorium Polski ustało przed końcem roku - według ostatniego miejsca zamieszkania w Polsce.

W poz. 8 należy określić cel złożenia zeznania. Zakreślony kwadrat 1 oznacza złożenie zeznania, a zakreślenie kwadratu 2 informuje, że składamy korektę zeznania.


Cześć B formularza


Część B.1 zeznania dotyczy danych identyfikacyjnych i adresu podatnika. Pozycje 9-11 odpowiednio określają nazwisko, imię i datę urodzenia podatnika. W poz. 10-18 wpisuje się dane adresowe: województwo, powiat, gminę, ulicę, nr domu i lokalu, miejscowość, kod pocztowy oraz pocztę. Dane te należy wpisać zgodnie z adresem zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego, za który składane jest zeznanie.

Część B.2 zeznania dotyczy danych identyfikacyjnych i adresu małżonka.


Część C formularza


Źródła przychodów


Część C formularza PIT-37 przeznaczona jest na wykazanie dochodów/strat z różnych źródeł przychodów.

W częściach: C.1. i C.2. należy wykazać kwoty przychodów, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty, a także kwoty zaliczek pobranych przez płatników.
Część C.2. należy wypełnić wyłącznie w sytuacji łącznego opodatkowania dochodów małżonków. Wypełnić należy tylko te wiersze, które dotyczą źródeł, z których zostały osiągnięte przychody (dochody) lub poniesione straty - podkreślono w wyjaśnieniach opracowanych przez Ministerstwo Finansów.

W zeznaniu nie wykazuje się m.in. przychodów (dochodów):

1) z działalności rolniczej, w tym przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej,
2) z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia,
3) podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn,
4) wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy,
5) zwolnionych z opodatkowania na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy,
6) zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie art. 16 ustawy z dnia 17 lipca 1997 r. o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r. (Dz.U. nr 80, poz. 491 z późn. zm.),
7) zwolnionych z podatku dochodowego na podstawie art. 1 ustawy z dnia 21 września 2000 r. o zwolnieniu świadczeń z tytułu prześladowań przez nazistowskie Niemcy z podatków i opłat oraz o niezaliczaniu ich do dochodów (Dz.U. nr 93, poz. 1028),
8) od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechany został pobór podatku dochodowego w drodze rozporządzenia Ministra Finansów,
9) opodatkowanych w formie ryczałtu, tj. w szczególności z tytułu:

- wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową,

- świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy,

- świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowanych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy,

- wynagrodzeń za udzielanie pomocy podmiotom wymienionym w art. 30 ust. 1 pkt 5 ustawy (np. Policji),

- gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych,

- jednorazowych odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia, wypłaconych żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej, na wniosek których został skrócony okres wypowiedzenia,

- odsetek od pożyczek,

- odsetek i dyskonta od papierów wartościowych,

- odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów,

- dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,

- udziału w funduszach kapitałowych,

REKLAMA

- odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów,

10) z pozarolniczej działalności gospodarczej,
11) z opłat otrzymywanych w związku z pełnieniem funkcji o charakterze duszpasterskim, opodatkowanych w formie ryczałtu,
12) z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
13) z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka) lub pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, a także z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, opodatkowanych 19-proc. podatkiem.


Podliczanie przychodów i kosztów

W częściach C.1. i C.2. podatnicy wykazują przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody (bądź straty) oraz zaliczki pobrane przez płatników, posiłkując się przy tym m.in. danymi zawartymi w informacjach sporządzonych przez płatnika(ów), tj. w PIT-8B, PIT-8G, PIT-8S, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-R. Jednocześnie należy pamiętać, iż w praktyce mogą wystąpić przypadki, że płatnik - mimo ciążącego na nim obowiązku nie wystawi stosownej informacji. Powyższe nie zwalnia jednak podatnika z obowiązku rozliczenia w zeznaniu podatkowym należności, jakie podatnik otrzymał w trakcie roku za pośrednictwem płatnika.

Wiersz 1: "Wynagrodzenia ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, wypłacone przez zakład pracy" podatnicy wypełniają na podstawie imiennych informacji PIT-11 sporządzonych przez płatników (zakłady pracy).

W kol. b należy wykazać sumę kwot z poz. 34 i 38 informacji PIT-11. Przychodami ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku podatkowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze, w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika przez zakład pracy, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W kol. c należy wykazać sumę kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy (stosunków pokrewnych) przysługujących za miesiące, w których podatnik uzyskał przychody z tego źródła. Kwota kosztów uwzględniona przez płatnika została wykazana w poz. 35 i 39 informacji PIT-11.


Obecne limity kwotowe

W 2006 roku koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, wynoszą za rok podatkowy nie więcej niż:

- 1227 zł (miesięcznie 102 zł 25 gr), jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody od jednego zakładu pracy,

- 1840 zł 77 gr, jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy,

- 1533 zł 84 gr (miesięcznie 127 zł 82 gr), jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika w roku podatkowym było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę,

- 2300 zł 94 gr, jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskiwał przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika było położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i podatnik nie uzyskiwał dodatku za rozłąkę.


Jeżeli wymienione roczne koszty uzyskania przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej są niższe od wydatków poniesionych przez podatnika na dojazd do zakładu lub zakładów pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej, w zeznaniu koszty te mogą być przyjęte - zamiast wymienionych - w wysokości wydatków faktycznie poniesionych, udokumentowanych wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Podatnikowi uzyskującemu przychody ze stosunku pracy i korzystającemu w stosunku do tych przychodów z praw autorskich lub z praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. Koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone w danym miesiącu przez płatnika - ze środków podatnika - składki na ubezpieczenia społeczne wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b) ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jednocześnie należy pamiętać, iż koszty uzyskania przychodów w wyżej określonej wysokości mogą być zastosowane jedynie do tej części uzyskanego przychodu, który korzysta z praw autorskich lub z praw pokrewnych - wynika z wyjaśnień opracowanych przez Ministerstwo Finansów.

W kol. d należy obliczyć kwotę dochodu ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych). Kwotę dochodu oblicza się jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c).
W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b).
W kol. f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika(ów) od dochodów ze stosunku pracy (stosunków pokrewnych) wykazanych w poz. 37 informacji PIT-11.


Rozliczania emerytur i renty

Wiersz 2: "Emerytury - renty oraz inne krajowe świadczenia, o których mowa w art. 34 ust. 7 ustawy" podatnicy wypełniają na podstawie imiennych formularzy PIT-40A i PIT-11A sporządzonych przez organy rentowe.

W kol. b i kol. d należy wykazać łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych (w tym renty strukturalne, renty socjalne) wraz ze wzrostami i dodatkami (z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków do rent rodzinnych dla sierot zupełnych), a także, świadczenia przedemerytalne i zasiłki przedemerytalne, wypłacone przez organ rentowy (poz. 33 PIT-40A i PIT-11A). Kwoty wykazane w kol. b należy wpisać w odpowiednich pozycjach w kol. d (w przypadku wymienionych świadczeń przychód równa się dochodowi). Podatnicy nie wypełniają kol. c i kol. e.

W kol. f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika, wykazanych w poz. 45 PIT-40A oraz w poz. 34 PIT-11A.


Działalność wykonywana osobiście

Wiersz 3: "Działalność wykonywana osobiście, o której mowa w art. 13 ustawy (w tym umowy o dzieło i zlecenia)" podatnicy wypełniają na podstawie imiennych informacji PIT-11, PIT-8B i PIT-R sporządzonych przez płatnika.

W kol. b należy wykazać sumę przychodów z tego źródła (poz. 52, 56, 60, 64) informacji PIT-11 lub PIT-8B oraz kwotę obliczoną na podstawie informacji PIT-R.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się między innymi:

- przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,

- przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,

- przychody otrzymane przez osoby należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,

- przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej,

- przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych lub obywatelskich, bez względu na sposób powoływania tych osób, nie wyłączając odszkodowania za utracony zarobek,

- przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
- osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
- od właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora, jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,


Przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów, zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.


Informacja PIT-R

Podatnicy, którzy otrzymali informację PIT-R ("Informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich") od więcej niż jednego płatnika, samodzielnie obliczają kwotę podlegającą opodatkowaniu.

W 2006 roku diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, wolne były od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej (łącznie od wszystkich płatników) miesięcznie 2280 zł. W konsekwencji, diety oraz zwrot kosztów przekraczające miesięcznie kwotę korzystającą ze zwolnienia, podlegają opodatkowaniu.

Kwotę diet oraz zwróconych kosztów niepodlegających opodatkowaniu - w poszczególnych miesiącach roku podatkowego - płatnik wykazuje w kol. d części D informacji PIT-R. Każdy podatnik, który otrzymał więcej niż jedną informację PIT-R, jest obowiązany zsumować kwoty korzystające ze zwolnienia w danym miesiącu roku podatkowego (np. suma kwot dotycząca stycznia z kol. d części D otrzymanych informacji PIT-R, odpowiednio suma kwot dotycząca lutego z kol. d części D otrzymanych informacji PIT-R itd.). Jeżeli zsumowana dla danego miesiąca kwota przekracza 2280 zł, nadwyżkę ponad tę kwotę z poszczególnych miesięcy podatnik jest obowiązany wykazać w wierszu 3 części C zeznania.


Sumowanie kosztów uzyskania przychodów

W kol. c należy wykazać sumę kosztów uzyskania przychodów. Kwota kosztów uwzględniona przez płatnika została wykazana w poz. 53, 57, 61, 65 informacji PIT-11 lub PIT-8B.

Od przychodów:

- z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, jak również przychodów z uprawiania sportu, stypendiów sportowych oraz sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,

- z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,

- osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności (na przykład przychodów biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym) oraz płatników i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychodów z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy +lub administracji państwowej albo samorządowej,

- z umów zlecenia i z umów o dzieło

koszty uzyskania przychodów przysługują w wysokości 20 proc. przychodu, pomniejszonego o potrącone przez płatnika, ze środków podatnika, w danym miesiącu składki na ubezpieczenia społeczne wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania wyżej podanej normy procentowej (20 proc.), koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.

Od przychodów otrzymywanych przez osoby:

- wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,

- należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych,

- wykonujące działalność na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze

roczne koszty uzyskania przychodów (z każdego z wyżej wymienionych tytułów) wynoszą nie więcej niż 1227 zł (miesięcznie 102 zł 25 gr). W przypadku gdy podatnik w 2006 roku tego samego rodzaju przychody uzyskiwał od więcej niż jednego podmiotu, roczne koszty uzyskania przychodów z poszczególnych - wyżej wymienionych tytułów - nie mogą przekroczyć 1840 zł 77 gr.


Obliczanie kwoty dochodu

W kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c),
W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b),
W kol. f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika(ów) (poz. 55, 59, 63, 67 informacji PIT-11 lub PIT-8B).


Prawa majątkowe

Wiersz 4: "Prawa majątkowe (w tym prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy)" podatnicy wypełniają na podstawie imiennych informacji PIT-11 lub PIT-8B.
W kol. b należy wykazać sumę przychodów z praw majątkowych (poz. 68 informacji PIT-11 lub PIT-8B). Za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw - podkreślono w opracowaniu Ministerstwa Finansów.
W kol. c należy wykazać koszty uzyskania przychodów (kwota kosztów uwzględniona przez płatnika została wykazana w poz. 69 informacji PIT-11 lub PIT-8B).

Koszty uzyskania przychodów z tytułu:

- zapłaty za przeniesienie prawa własności projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego przez pierwszego właściciela - określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu,

- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania projektu wynalazczego, topografii układu scalonego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu,

- korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami - określa się w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika, ze środków podatnika, w danym miesiącu,

składki na ubezpieczenia społeczne wymienione w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.b) ustawy, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania wyżej podanej normy procentowej (50 proc.), koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych.
W kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c).
W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b).
W kol. f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika(ów) (poz. 71 informacji PIT-11 lub PIT-8B).


Inne źródła przychodów

Wiersz 5: "Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4" wypełniają podatnicy, którzy:
1) uzyskali za pośrednictwem płatnika(ów) przychody, m.in. z tytułu:

- dniówek obrachunkowych i udziałów w dochodzie podzielnym rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

- należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

- świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- stypendiów,

- świadczeń integracyjnych przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,

- należności z umowy aktywizacyjnej,


2) są obowiązani wykazać kwoty uprzednio odliczone od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe lub budownictwo wielorodzinne na wynajem, do których utracili prawo, tj. w przypadku:

- wycofania ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu mieszkaniowego lub budowlanego, wniesionego od 1 stycznia 1992 r.,

- całkowitej zmiany przeznaczenia lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,

- otrzymania zwrotu uprzednio odliczonych wydatków,

- wycofania z kasy mieszkaniowej zgromadzonych oszczędności, z wyjątkiem gdy wycofana kwota, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę,

- przeniesienia uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,

- zaistnienia zdarzeń dotyczących utraty prawa do ulgi z tytułu budownictwa wielorodzinnego na wynajem, o których mowa w art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 104 poz. 1104, z późn. zm.),


3) w roku podatkowym otrzymali zwrot darowizny, którą uprzednio odliczyli od dochodu.

Doliczenia z powyższych tytułów podatnicy dokonują w kol. b i odpowiednio w kol. d, na podstawie zeznań podatkowych złożonych za lata ubiegłe.

W kol. b należy wykazać sumę przychodów ze źródeł wymienionych w pkt 1 (poz. 40, 46, 49 i 72 informacji PIT-11, poz. 72 informacji PIT-8B, poz. 35 informacji PIT-11A, poz. 34 informacji PIT-8G, kwota wynikająca z informacji PIT-8S), a także kwoty uprzednio odliczone od dochodu, o których mowa w pkt 2 i 3,


Ważne dla tych, którzy pobierali stypendium

Podatnicy, którzy w 2006 r. pobierali stypendium w całości lub w części zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy, powinni pamiętać o istotnej kwestii.

Otóż, stosownie do postanowień art. 39 ust. 5 ustawy, płatnicy stypendiów będący jednostkami organizacyjnymi uczelni, placówkami naukowymi, zakładami pracy oraz innymi jednostkami organizacyjnymi, jeżeli wypłacają podatnikom wyłącznie stypendia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy, sporządzają jedynie informację PIT-8S.

W konsekwencji, jeżeli w 2006 r. podatnik otrzymywał stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy:

1) wyłącznie od jednego płatnika:
- w kol. b części C zeznania, należy uwzględnić kwotę wykazaną w poz. 83 informacji PIT-8S,
- w kol. f części C zeznania, należy uwzględnić kwotę wykazaną w poz. 84 informacji PIT-8S,

2) od więcej niż jednego płatnika:
- w kol. b części C zeznania należy uwzględnić nadwyżkę ponad kwotę korzystającą ze zwolnienia w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. W tym celu należy zsumować kwoty dotyczące stycznia z kol. b części D otrzymanych informacji PIT-8S, odpowiednio kwoty dotyczące lutego z kol. b części D otrzymanych informacji PIT-8S, itd. Jeżeli zsumowana dla danego miesiąca kwota przekracza 380 zł, nadwyżkę ponad tę kwotę z poszczególnych miesięcy podatnik jest obowiązany wykazać w kol. b części C zeznania,
- w kol. f części C zeznania należy uwzględnić sumę kwot wykazanych w poz. 84 informacji PIT-8S.


W kol. c należy wykazać przysługujące koszty uzyskania przychodów (koszty uwzględnione przez płatnika zostały wykazane w poz. 35 informacji PIT-8G. Od należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej koszty wynoszą 20 proc. uzyskanego przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika, ze środków podatnika, składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy). Koszty uzyskania przychodów nie przysługują od przychodów z tytułu:

- dniówek obrachunkowych i udziałów w dochodzie podzielnym rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,

- należności za pracę przypadających tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,

- świadczeń wypłaconych z Funduszów: Pracy oraz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

- stypendiów,

- świadczeń integracyjnych przyznanych na podstawie ustawy o zatrudnieniu socjalnym,

W kol. d należy obliczyć kwotę dochodu jako różnicę sumy przychodów (kol. b) i kosztów uzyskania przychodów (kol. c).
W kol. e kwotę straty oblicza się, jeżeli koszty uzyskania przychodów (kol. c) przekraczają sumę przychodów (kol. b).
W kol. f należy wykazać sumę zaliczek pobranych przez płatnika(ów) wykazanych w poz. 42, 48, 51 i 74 informacji PIT-11, poz. 74 informacji PIT-8B, poz. 84 informacji PIT-8S, poz. 37 informacji PIT-8G oraz w poz. 36 informacji PIT-11A.
Wiersz 6: "Razem" - należy wypełnić niezależnie od liczby źródeł przychodów, z których podatnicy uzyskali przychody.


Część D formularza


Składki na ubezpieczenia społeczne


Poz. 87 i 88 wypełniają podatnicy dokonujący odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Odliczeniu podlegają składki określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.):

- potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatników osiągających przychody z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, tylko w części obliczonej od przychodu podlegającego opodatkowaniu; płatnik kwotę potrąconych składek wykazał w poz. 75 informacji PIT-11 lub PIT-8B oraz w poz. 38 informacji PIT-8G,

- zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Nie podlegają odliczeniu od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne:

- odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c ustawy,

- odliczone od przychodów na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

- których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Kwota odliczanych w poz. 87 składek na ubezpieczenia społeczne nie może przekroczyć kwoty dochodu wykazanej w poz. 58. Odpowiednio kwota odliczanych w poz. 88 składek na ubezpieczenia społeczne nie może przekroczyć kwoty dochodu wykazanej w poz. 85.


Odliczenia od dochodu wykazane w części B załącznika PIT/O

Opis załącznika PIT/O znajduje się w oddzielnej broszurze informacyjnej do tego załącznika.
Odliczenie w poz. 91 nie może przekroczyć kwoty z poz. 89. Odpowiednio odliczenie w poz. 92 nie może przekroczyć kwoty z poz. 90.


Odsetki od kredytu (pożyczki)

Poz. 93 wypełniają podatnicy korzystający z odliczeń od dochodu z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, podlegającemu w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Opis tej ulgi został zamieszczony w broszurze informacyjnej do załącznika PIT/D - podkreślono w wyjaśnieniach opracowanych przez Ministerstwo Finansów.

Odliczenie w poz. 93 nie może przekroczyć kwoty dochodu wykazanej w poz. 89 po odliczeniu kwoty z poz. 91. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, dokonywane w poz. 93 odliczenie nie może przekroczyć sumy kwot z poz. 89 i 90 pomniejszonej o kwoty z poz. 91 i 92.


Odliczenia od dochodu wydatków mieszkaniowych

Poz. 94, 95 i 96 wypełniają podatnicy dokonujący odliczeń od dochodu wydatków mieszkaniowych.

Dokonywane w poz. 95 odliczenie z tytułu wydatków mieszkaniowych nie może przekroczyć kwoty dochodu wykazanej w poz. 89 po odliczeniu kwot z poz. 91 i 93.

W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, dokonywane w poz. 95 odliczenie z tytułu wydatków mieszkaniowych nie może przekroczyć sumy kwot z poz. 89 i 90 pomniejszonej o kwoty z poz. 91, 92 i 93.

Opis załącznika PIT/D znajduje się w oddzielnej broszurze informacyjnej do tego załącznika.



Część E formularza


Podstawa obliczenia podatku (poz. 98)
Podstawą obliczenia podatku dla podatników rozliczających swoje dochody:

- indywidualnie - jest kwota z poz. 97 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),

- wspólnie z małżonkiem (dotyczy osób, które w poz. 6 zaznaczyły kwadrat nr 2 albo 3) - jest połowa kwoty z poz. 97 (po zaokrągleniu do pełnego złotego),

- w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - jest połowa kwoty z poz. 97 (po zaokrągleniu do pełnego złotego).


Zaokrąglanie kwot

Podstawę obliczenia podatku zaokrągla się do pełnego złotego w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Obliczanie podatku - zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy
Należy obliczyć podatek od podstawy z poz. 98. Skala podatkowa obowiązująca w 2006 roku:


Podstawa obliczenia podatku w złotych
Podatek wynosi
ponaddo
 37 02419 proc. podstawy
obliczenia minus 530 zł.
37 02474 0486504zł. 48 gr plus 30 proc.
nadwyżki ponad 37 024 zł.
74 048 17 611 zł. 68 gr plus 40 proc.
nadwyżki ponad 74 048 zł.


Tak obliczony podatek, podatnicy rozliczający swoje dochody:

- indywidualnie - wpisują w poz. 99 zeznania,

- wspólnie z małżonkiem (dotyczy osób, które w poz. 6 zaznaczyły kwadrat nr 2 albo 3) - mnożą przez dwa, a następnie wpisują w poz. 99 zeznania,

- w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci - mnożą przez dwa, a następnie wpisują w poz. 99 zeznania.

Uwaga! Jeżeli kwota podatku obliczonego w powyższy sposób jest liczbą ujemną, w poz. 99 należy wpisać "0".


Doliczenia do podatku

Obowiązek wykazania i doliczenia kwot uprzednio odliczonych od podatku wynika z postanowień art. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 134, poz. 1509 z późn. zm.), art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) oraz art. 45 ust. 3a ustawy.
W konsekwencji poz. 100 wypełniają podatnicy, którzy m.in.:

1) skorzystali z odliczeń od podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, a następnie w roku podatkowym:

- wycofali ze spółdzielni wniesiony wkład mieszkaniowy lub budowlany,

- w całości zmienili przeznaczenie lokalu lub budynku z mieszkalnego na użytkowy,

- otrzymali zwrot odliczonych wydatków po roku, w którym dokonali odliczeń, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,

- wycofali oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem, gdy wycofaną kwotę po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wydatkowali zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,

- przenieśli uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych,

- zbyli grunt lub prawo wieczystego użytkowania gruntu,


2) w roku podatkowym otrzymali zwrot uprzednio:

- zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne,

- odliczonej wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o którą nastąpiło zmniejszenie podatku na podstawie art. 27d ustawy.


Część F formularza


Składka na ubezpieczenie zdrowotne


Poz. 102 i 103 wypełniają podatnicy, którzy korzystają z odliczenia od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Odliczeniu od podatku podlega składka na ubezpieczenie zdrowotne:

- pobrana w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych; płatnik kwotę pobranych i podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazał w poz. 76 informacji PIT-11 lub PIT-8B, poz. 39 informacji PIT-8G oraz w poz. 38 PIT-40A i PIT-11A,

- opłacona w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


Nie podlegają odliczeniu od podatku składki na ubezpieczenie zdrowotne:

- odliczone od zryczałtowanego podatku dochodowego, na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

- odliczone od podatku obliczonego zgodnie z art. 30c ustawy,

- których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku dochodowego na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.
Kwotę wydatków z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.
Odliczenie wykazane w poz. 102 z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne nie może przekroczyć kwoty z poz. 101. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, suma odliczeń wykazanych w poz. 102 i 103 nie może przekroczyć kwoty wykazanej w poz. 101.


Odliczenia od podatku - wykazane z części C załącznika PIT/O

Opis załącznika PIT/O znajduje się w oddzielnej broszurze informacyjnej do tego załącznika.
Odliczenie w poz. 104 nie może przekroczyć kwoty z poz. 101 pomniejszonej o kwotę z poz. 102. W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, suma odliczeń wykazanych w poz. 104 i 105 nie może przekroczyć kwoty z poz. 101 pomniejszonej o sumę kwot z poz. 102 i 103.


Odliczenia od podatku wydatków mieszkaniowych - wykazane z części C.2. załącznika PIT/D

Opis załącznika PIT/D znajduje się w oddzielnej broszurze informacyjnej do tego załącznika, którą opracowało Ministerstwo Finansów.
Dokonywane w roku podatkowym w poz. 108 odliczenie z tytułu wydatków mieszkaniowych nie może przekroczyć kwoty z poz. 106.


Część G formularza


W części tej podatnicy dokonują obliczenia zobowiązania podatkowego.

Podatek należny

W poz. 110 podatnicy wykazują podatek należny, po zaokrągleniu do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Kwota 1 proc. na organizacje pożytku publicznego

W poz. 111 podatnicy wykazują kwotę zmniejszenia z tytułu darowizny pieniężnej (zwanej "wpłatą") na rzecz organizacji pożytku publicznego, działającej na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.), z wyjątkiem wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami. Kwota zmniejszenia nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1 proc. podatku wykazanego w poz. 110. Zmniejszenie stosuje się, jeżeli:

1) wpłata została dokonana od 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia tego zeznania,

2) wpłata została udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata,

3) dokonana wpłata nie została odliczona od dochodu, na podstawie art. 26 ust.1 pkt 9 ustawy lub na podstawie odrębnych ustaw oraz od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Kwotę zmniejszenia, o której mowa w poz. 111, zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Zgodnie z art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy, podatnicy, na których ciąży obowiązek złożenia zeznania, są obowiązani w terminie określonym dla złożenia zeznania za rok podatkowy, wpłacić różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników.


Część H formularza


Informacje o załącznikach


PIT/O - składają osoby dokonujące odliczeń od dochodu (np. kwot darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet) lub od podatku (np. z tytułu ulgi uczniowskiej), z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych.

W przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków, składa się jeden załącznik PIT/O. W załączniku tym należy wypełnić zarówno pozycje "podatnik", jak i pozycje "małżonek". Jeżeli małżonkowie opodatkowują swoje dochody indywidualnie, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania małżonek korzystający z odliczeń. Jeżeli z odliczeń korzysta każdy z małżonków, każdy z nich wypełnia i dołącza do swojego zeznania załącznik PIT/O, z tym że w załączniku tym każdy z małżonków kwotę przysługującego mu odliczenia wykazuje w pozycjach "podatnik".

PIT/D - składają osoby, które dokonują odliczeń od dochodu lub od podatku z tytułu wydatków mieszkaniowych (w tym z tytułu spłaty odsetek od kredytów mieszkaniowych).

Małżonkowie, z wyjątkiem małżonków, w stosunku do których sąd orzekł separację - zarówno opodatkowujący swoje dochody łącznie, jak i rozliczający się indywidualnie - składają jeden załącznik PIT/D, z tym, że podatnicy, którzy w poz. 6 zeznania zaznaczyli kwadrat nr 3, w załączniku PIT/D nie podają danych adresowych małżonka, w przypadku gdy małżonek zmarł przed końcem roku podatkowego (poz. 19-27). Podatnicy, którzy po raz pierwszy - zgodnie z art. 26b ustawy - dokonują odliczeń od dochodu z tytułu faktycznie poniesionych wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, wraz z załącznikiem PIT/D składają oświadczenie PIT-2K.

Małżonkowie rozliczający się indywidualnie i dokonujący odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych, załącznik PIT/D dołączają do zeznania jednego z małżonków, podając w zeznaniu drugiego z małżonków: NIP, nazwisko i imię małżonka oraz urząd skarbowy, do którego został złożony załącznik PIT/D.

Przykład

Jeżeli podatnik korzysta z odliczeń wydatków mieszkaniowych, a załącznik PIT/D dołącza:

- do składanego zeznania PIT-37, to w poz. 117 wpisuje 1,

- do zeznania PIT-28, to nie wypełnia poz. 117, natomiast zakreśla kwadrat nr 1 w poz. 120 oraz w poz. 121,

do swojego zeznania małżonek, to podatnik nie wypełnia poz. 117, natomiast w poz. 120 zakreśla kwadrat nr 2 oraz właściwy kwadrat w poz. 121, tj. odpowiadający kodowi zeznania, przy którym został złożony załącznik PIT/D przez małżonka. Dodatkowo podatnik wypełnia poz. 122, podając dane identyfikacyjne małżonka oraz nazwę urzędu skarbowego, do którego został złożony załącznik PIT/D.


Ponadto część H wypełniają podatnicy, którzy:

1) informują o złożonym wraz z zeznaniem oświadczeniu PIT-2K, dotyczącym wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Obowiązek złożenia tego oświadczenia ciąży na osobach, które po raz pierwszy dokonują odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytów (pożyczek) mieszkaniowych, o których mowa w art. 26b ust. 1 ustawy. Należy pamiętać, że oświadczenie to składa się tylko raz, tj. wraz z zeznaniem podatkowym składanym za rok, w którym podatnik po raz pierwszy dokonuje przedmiotowych odliczeń. Małżonkowie rozliczający się indywidualnie oraz małżonkowie opodatkowujący swoje dochody łącznie, składają jedno oświadczenie PIT-2K. Formularz PIT-2K należy dołączyć do tego samego zeznania podatkowego, przy którym został złożony załącznik PIT/D,

2) informują o złożonym wraz z zeznaniem zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym (formularz NIP-3). Na podstawie art. 5, 6 i 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), podatnik jest obowiązany do dokonania zgłoszenia zgodnie z zasadami określonymi w tej ustawie. Warto przypomnieć, że termin aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym, dla większości podatników składających zeznanie PIT-37, wynosi 30 dni od dnia zmiany danych.

Ponadto w części tej podatnicy mogą podać adres do korespondencji, swój numer telefonu, numer faksu, adres e-mail (podanie tych informacji nie jest obowiązkowe), jak również poinformować o formie, w jakiej chcieliby otrzymać zwrot nadpłaty, wykazanej w poz. 115. Stosownie do postanowień art. 77b par. 1 Ordynacji podatkowej zwrot nadpłaty następuje:

1) na wskazany rachunek bankowy podatnika, obowiązanego do posiadania rachunku bankowego,

2) w gotówce, jeżeli podatnik nie jest obowiązany do posiadania rachunku bankowego, chyba że zażąda zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy.

Zwrot nadpłaty

Podatnicy, którzy zwrócili się o zwrot nadpłaty na rachunek bankowy, powinni sprawdzić, czy w formularzu NIP wskazali numer osobistego rachunku bankowego i czy jest on aktualny. Jeżeli podatnik nie wskazał numeru osobistego rachunku bankowego lub wskazany numer nie jest aktualny, należy złożyć zgłoszenie NIP-3, podając aktualne dane dotyczące rachunku bankowego.

Natomiast w celu zgłoszenia rezygnacji ze zwrotów na rachunek bankowy, np. z powodu likwidacji rachunku, wystarczy zaznaczyć w formularzu NIP-3 pozycję "Rezygnacja".

Jednocześnie należy zaznaczyć, że podanie adresu do korespondencji nie będzie skutkować zwrotem na ten właśnie adres nadpłaty, jeżeli podatnik nie dopełnił obowiązku złożenia zgłoszenia aktualizacyjnego na odpowiednim formularzu NIP - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Nadpłata zwracana przekazem pocztowym jest pomniejszana o koszty jej zwrotu, zgodnie z art. 77b par. 4 Ordynacji podatkowej. Nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, podlega zwrotowi wyłącznie w kasie.

Wzory formularzy

Obowiązujące wzory formularzy dotyczących rozliczeń PIT można znaleźć w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 150, poz. 1576 z późn. zm.).

Dla rozliczania dochodów uzyskanych w 2006 roku istotne znaczenie mają ostatnie zmiany wprowadzone rozporządzeniem ministra finansów z dnia 6 listopada 2006 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. nr 204, poz. 1505).

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

REKLAMA

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

REKLAMA

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA