REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W bankach stali klienci mają łatwiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Bednarek

REKLAMA

Banki coraz mocniej eksponują w reklamach nie tylko łatwość uzyskania kredytów i maksymalne dostępne kwoty, ale również szybkość ich udzielania.

 

Decyzja kredytowa w 24 godziny, kredyt bez biznesplanu, brak wymaganych zaświadczeń z ZUS i urzędu skarbowego - banki, promując swoje produkty dla firm, coraz mocniej eksponują szybkość przyznawania kredytów. Teoretycznie kartę kredytową w PKO BP można uzyskać w 24 godziny. Bank BGŻ kusi przedsiębiorców możliwością uzyskania limitu kredytowego do 300 tys. zł również w ciągu jednej doby.

 

Przyspieszenie procesu weryfikacji wniosku kredytowego to w dużym stopniu zasługa dobrej koniunktury gospodarczej. Firmy dynamicznie się rozwijają, coraz mniej przedsiębiorstw upada i banki starają się wykorzystać tę sytuację. Innym powodem liberalizowania procedur jest też silna konkurencja na rynku bankowym.

Łagodzenie kryteriów

- W przypadku linii kredytowej oferowanej przez nasz bank, główną przesłanką, która wpływa na skrócenie okresu rozpatrywania wniosku kredytowego, jest to, że klient nie musi przedstawiać prognoz finansowych, których ocena zajmuje najwięcej czasu. Koncentrujemy się na przeszłości klienta i na obserwacji historii jego rachunku - wyjaśnia Agnieszka Jackiewicz-Zatyka, dyrektor departamentu MSP w Banku BGŻ.

Inną zmianą proceduralną, pozwalającą skrócić czas rozpatrywania wniosku kredytowego, jest rezygnacja z wielu dokumentów, które standardowo wymagane były od przedsiębiorcy.

- Nie badamy wszystkich wskaźników, ograniczyliśmy się do oceny wybranych elementów oceny zdolności kredytowej. Nie wymagamy też zabezpieczeń - mówi Agnieszka Jackiewicz-Zatyka.

W ostatnim czasie największe zmiany zaszły w przypadku maksymalnej dostępnej wysokości kredytów, a także dokumentów, które bank wymaga od firmy.

- Banki wyszły ze słusznego założenia, że w przypadku dużego zlecenia dla przedsiębiorcy obok ceny równie ważny jest czas przyznania kredytu. Jest to, obok maksymalnej kwoty kredytu, coraz chętniej wykorzystywany motyw w reklamach - mówi Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl.

Jego zdaniem w praktyce z szybkością bywa już różnie. Co prawda, tzw. rekomendacja decyzji kredytowej przy niższych kwotach może zająć niecałe 24 godziny, to jednak na ostateczną decyzję klient i tak musi czekać średnio około pięciu, siedmiu dni.

- Wszystko zależy od szybkości skompletowania wymaganych przez bank dokumentów. Banki dość sprytnie zaznaczają, że decyzja jest praktycznie błyskawiczna, jednak ma to miejsce dopie-ro po dostarczeniu komple- tu dokumentów. Z tym może być już jednak trudno, zwłaszcza jeśli trzeba szyb-ko zdobyć zaświadczenia z urzędów o niezaleganiu z zobowiązaniami wobec ZUS - mówi Michał Macierzyński.

O hipoteczny trudniej

Jeszcze większe problemy zaczynają się w momencie, kiedy chodzi o duży kredyt, na przykład zabezpieczony hipoteką nieruchomości. W takich przypadkach występują formalności, których nie da się w żaden sposób obejść. Sami bankowcy stwierdzają, że największe zmiany co do formalnych wymogów przyznania kredytów dla firm nastąpiły już jakiś czas temu. Mniej więcej dwa lata temu większość banków zliberalizowała swoje podejście co do wymogów formalnych. Jeśli w ogóle jeszcze wymagają przy niższych kwotach biznesplanu, to jest to bardzo prosty dokument, często mieszczący się na jednej stronie. Przy niższych kredytach i znanej bankowi firmie podstawowym zabezpieczeniem jest weksel. Wówczas kredyt można uzyskać rzeczywiście bardzo szybko, w przeciągu dosłownie kilku dni.

- Coraz częściej banki wychodzą same z inicjatywą i oferują na przykład linię kredytową w rachunku. Można zatem stwierdzić, że nie licząc czasu skompletowania dokumentów, przyznanie kredytu dla firmy nie trwa długo i zazwyczaj jest to granica siedmiu dni. Jednak im większy kredyt i mniej znana firma, tym proces ten może trwać dłużej, a bank może wymagać dostarczenia kolejnych dokumentów - mówi ekspert Bankier.pl.

Od 24 godzin

Zakładając, że firma dostarczy wszystkie wymagane przez bank dokumenty, oczekiwanie na kredyt w rachunku może trwać od 24 godzi-ny do kilku dni. Tyle samo trzeba czekać na wydanie karty kredytowej. Proces przyznawania kredytów inwestycyjnych wynosi co najmniej dwa tygodnie - minimum tydzień potrzebny jest na skompletowanie dokumentów przez firmę, tyle samo czasu potrzebuje bank na ich weryfikację. Co najmniej dwa tygodnie musi poświęcić też firma starająca się o kredyt zabezpieczony hipotecznie, wliczając w to czas potrzebny na wycenę nieruchomości.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czas udzielania kredytów


MACIEJ BEDNAREK

maciej.bednarek@infor.pl


OPINIA


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Mirosława Markuszewska, menedżer ds. zarządzania rynkami w Kredyt Banku


Mirosława Markuszewska
menedżer ds. zarządzania rynkami w Kredyt Banku

Procedury przyznania kredytu w ostatnim okresie zostały znacznie uproszczone, szczególnie w stosunku do klientów stale współpracujących z bankiem. O szybkości przyznania kredytu decyduje kilka czynników, między innymi okres współpracy z bankiem, kwota, o którą wnioskuje firma, kondycja finansowa firmy, perspektywy jej rozwoju oraz branży, w której działa. Najprostszy kredyt typu limit kredytowy przyznawany jest w zasadzie od ręki, ponieważ zdolność kredytowa oceniana jest na podstawie wpływów na rachunek.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

REKLAMA

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

Czy 04.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Długi weekend, święto w czwartek 1 maja i w sobotę 3 maja to mocno ograniczone możliwości zakupowe. Zarówno w czwartek jak i w sobotę sklepy nieczynne. W sobotę 03.05.2025 r. można je zrobić tylko w małych sklepach osiedlowych, a z sieciowych głównie w Żabce. A jak będzie w niedzielę 04.05.2025 r. - można wybrać się do Lidla lub Biedronki albo wręcz do galerii handlowej na duże tygodniowe zakupy?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze?

Egzaminy maturalne 2025 rozpoczną się już niebawem. Główna sesja egzaminacyjna zaplanowana jest na okres od 5 do 22 maja 2025 r. Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie na maturze? Co w przypadku, gdy zapomni się dokumentów?

REKLAMA

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

REKLAMA