REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno ziemi z zasobów własności rolnych Skarbu Państwa

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wszyscy zainteresowani np. zakupem nieruchomości rolnych z zasobów Skarbu Państwa mogą się dowiedzieć o planowanej sprzedaży ze specjalnego wykazu przygotowanego przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Na licytację dotyczącą takich nieruchomości, oprócz jej uczestników, może przyjść każdy, również osoba niebiorąca udziału w przetargu.

 

W przypadku sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa można wyróżnić dwa tryby sprzedaży nieruchomości: bezprzetargowy oraz przetargowy. W trybie bezprzetargowym nieruchomość może nabyć tylko osoba zaliczona do kategorii osób uprawnionych z tytułu pierwszeństwa w nabyciu. Podobnie w przypadku dzierżawy nieruchomości konieczne jest przeprowadzenie przetargu i tylko w wyjątkowych przypadkach nie przeprowadza przetargu. Może to mieć miejsce, jeśli w wyniku kolejnego przetargu nie wyłoniono dzierżawcy lub gdy dotychczasowy dzierżawca wyraził wolę dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach.

Informacje o przetargach

Wszyscy zainteresowani mogą się dowiedzieć o planowanej sprzedaży lub dzierżawie nieruchomości ze specjalnego wykazu, który podaje się do publicznej wiadomości.

Uczestnikami przetargu mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, które w wyznaczonym terminie miejscu i formie wpłaciły wadium.

Procedury przetargowe

Nieruchomości, które nie zostaną zbyte bezprzetargowo, są sprzedawane w trybie publicznego przetargu. Przy czym wyróżnia się dwa podstawowe tryby przetargów: przetarg ustny (licytację) oraz przetarg ofert pisemnych (przetarg ofert). Mogą mieć one charakter nieograniczony lub ograniczony. Podstawowe znaczenie ma licytacja, która jest prowadzona w celu uzyskania jak najwyższej ceny. Natomiast przetarg ofert pisemnych stosuje się w sytuacji uzasadnionej względami społeczno-gospodarczymi, a jego celem jest dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej z punktu widzenia warunków określonych w ogłoszeniu. Organizatorem przetargu jest jednostka agencji, ale w praktyce przetarg przeprowadza komisja przetargowa składająca się z trzech do siedmiu członków.

Przetarg nieograniczony

Przetarg ustny przeprowadza się, jeżeli stawi się przynajmniej jeden uczestnik. Rozpoczynając przetarg na sprzedaż nieruchomości, przewodniczący komisji przetargowej powinien poinformować o cenie wywoławczej nieruchomości oraz o wysokości minimalnych postąpień. Po sprawdzeniu, kto wpłacił wadia, ustalana jest lista uczestników przetargu oraz ich tożsamość. Następnie odbywa się licytacja. Przewodniczący ogłasza kolejne postąpienia uczestników zgłaszane ustnie aż do momentu, gdy mimo trzykrotnego ogłoszenia tej samej ceny nikt nie zgłasza dalszych postąpień. Na zakończenie ogłaszany jest zwycięzca.

Przetarg ograniczony

W trybie przetargu ustnego ograniczonego sprzedawane są nieruchomości rolne, które w dłuższej perspektywie czasu nie utracą swego dotychczasowego charakteru. Nie dotyczy to np. gruntów rolnych atrakcyjnych inwestycyjnie, położonych w miastach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie, przy istniejących lub projektowanych trasach komunikacyjnych, czy też położonych na terenach posiadających walory rekreacyjno-wypoczynkowe. Regułą przetargu ograniczonego jest to, że Agencja zastrzega, że uczestnikami przetargu będą określone kategorie osób wymienione w ustawie, przykładowo tylko osoby fizyczne określone w przepisach o kształtowaniu rolnego ustroju, które chcą utworzyć lub powiększyć gospodarstwo rodzinne lub pracownicy zlikwidowanych PGR-ów zamierzający utworzyć gospodarstwo. Przy czym przetarg ograniczony co do tej samej kategorii uczestników może być przeprowadzany tylko raz. Do przetargu ograniczonego ustnego stosuje się odpowiednio przepisy ogólne o przetargu oraz o przetargu ustnym nieograniczonym, z pewnymi wyraźnie przewidzianymi wyjątkami. W trybie tym można także wydzierżawiać nieruchomości.

Przetarg ofert pisemnych

Część nieruchomości jest sprzedawana oraz wydzierżawiana w przetargu ofert pisemnych. Istotą przetargu ofert jest to, że w odpowiedzi na ogłoszenie uczestnik składa pisemną ofertę, która powinna zwierać wszystkie elementy wskazane w ogłoszeniu. Składa się ją w zaklejonej kopercie w miejscu i terminie określonym w ogłoszeniu. Jako zasadę przyjmuje się składanie ofert u wyznaczonego notariusza. Oferty, które nie zostały odrzucone, komisja przetargowa ocenia, biorąc pod uwagę cenę oraz inne kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty. Komisja może także wezwać uczestnika do dodatkowych wyjaśnień. Może je uwzględnić, jeśli nie prowadzą one do zmiany oferowanej ceny i warunków jej zapłaty. Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania. Jeśli jest równa liczba głosów, decyduje głos przewodniczącego. Jeśli ze względu na równoważność ofert wybór jest utrudniony, komisja przeprowadza dodatkowy przetarg ustny ograniczony do tych oferentów, którzy złożyli oferty równoważne. Na koniec wniosek komisji o wyborze musi zostać zatwierdzony przez organizatora przetargu. Potem organizator zawiadamia o wyniku niezwłocznie wszystkich uczestników na piśmie.

W przetargu ofert można wyróżnić cześć jawną oraz niejawną. Część jawna obejmuje stwierdzenie przez przewodniczącego prawidłowości ogłoszenia przetargu, a następnie przekazanie uczestnikom przetargu informacji na temat nieruchomości i liczby złożonych ofert. Ponadto w tym momencie sprawdza się, czy wadia wniesiono w terminie, i otwiera się koperty z ofertami, odrzucając te, które zostały złożone nieprawidłowo, np. po terminie, lub gdy nie wniesiono wadium, a także gdy oferta nie zawiera informacji wymienionych w ogłoszeniu albo gdy w ofercie nie zaproponowano ceny co najmniej wywoławczej.

Potem następuje część niejawna przetargu, podczas której komisja szczegółowo analizuje oferty pod kątem wysokości czynszu oraz innych kryteriów przetargowych. Po analizie komisja zamieszcza wniosek w protokóle w sprawie wyboru najkorzystniejszej oferty wraz z uzasadnieniem lub stwierdza, że nie wybrano żadnej z ofert.

Przetarg ofert może mieć także charakter ograniczony, jeśli ogłoszenie o przetargu wskazuje, że mogą w nim barć udział tylko określone kategorie osób. Stosuje się do niego odpowiednio przepisy dotyczące przetargu ofert nieograniczonego oraz przetargu ustnego ograniczonego.

BRAK ROZSTRZYGNIĘCIA

Przetarg pozostaje nierozstrzygnięty, gdy:

- nikt nie stawił się na przetarg ustny, nikt nie został zakwalifikowany do uczestnictwa w przetargu ograniczonym lub nie wpłynęła żadna oferta na przetarg pisemny,

- żaden z uczestników nie zaproponował postąpienia ponad cenę wywoławczą,

- żaden z uczestników przetargu ofert nie zaoferował chociaż ceny wywoławczej,

- komisja odrzuciła wszystkie oferty lub nie wybrała żadnej oferty.

PODSTAWA PRAWNA

- Ustawa z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz.U. z 2004 r. nr 208, poz. 2128 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra skarbu państwa z 1 sierpnia 2003 r. w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i ich części składowych, warunków rozkładania ceny sprzedaży na raty oraz stawek szacunkowych gruntów (Dz.U. nr 140, poz. 1350 ze zm.).

- Rozporządzenie z 1 sierpnia 2003 r. ministra skarbu państwa w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz.U. nr 140, poz. 1351 ze zm.).


EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

REKLAMA