REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krok po kroku - jak przenieść rachunek do innego banku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Paderewska

REKLAMA

Wraz z rozpoczęciem 2010 roku, możemy przenieść konto z dotychczasowego banku do nowego. Klient składa tylko wniosek, a wszelkie formalności załatwia za niego nowy bank. Na czym dokładnie polega ta procedura i czy jest ona darmowa?

W grudniu 2008 r. Komitet Europejskiego Sektora Bankowego (EBIC) przyjął wspólne zasady dotyczące przenoszenia rachunku bankowego do innego banku. W Polsce zajął się tym Związek Banków Polskich i od stycznia 2010 r. możemy korzystać z usługi pamiętając, iż jest ona całkowicie darmowa. Sam proces jest bardzo krótki i sprowadza się do kilku kroków.

Krok 1: Wybór nowego rachunku

Proces zmiany rachunku należy rozpocząć od analizy rynku i wyboru banku, który posiada najatrakcyjniejszy dla nas produkt. Warto osobiście prześledzić oferty udając się do placówek banków, przeanalizować informacje zamieszczone na ich stronach internetowych lub skorzystać z porównywarek.

Bezpłatne porównanie istniejących kont osobistych 

Krok 2: Złożenie wniosku i pełnomocnictwa

Kiedy dokonamy już wyboru konta, należy poinformować o tym wybrany bank. W zależności od instytucji, zgłoszenia można dokonać telefonicznie, przez internet (dokumenty wysyłamy pocztą) lub udając się do placówki nowego banku. Aby uniknąć możliwych komplikacji czy nawet odrzucenia wniosku, składając podpis należy użyć wzoru takiego, jaki widnieje na umowie w poprzednim banku.

Krok 3: Przekazanie pełnomocnictwa


Od momentu złożenia wniosku i pełnomocnictwa to nowy bank zajmuje się wszelkimi formalnościami. Kontaktuje się z naszym pracodawcą, czy instytucjami (takimi jak ZUS, Urząd Skarbowy) informując o zmianie numeru rachunku bankowego. Przenosi wskazane przez nas „ustawienia” ze starego banku. Teoretycznie cały proces powinien zająć do 7 dni roboczych. W praktyce w większości banków trwa nie dłużej niż 21 dni, a w przypadku opóźnień czy komplikacji, bank powinien skontaktować się z nami bezpośrednio.

Co zawiera wniosek


We wniosku podajemy wszelkie informacje, jakie chcemy aby zostały przeniesione do nowego banku np. polecenia zapłaty i zlecenia stałe. Należy pamiętać, iż przeniesienie konta (inaczej niż przy zmianie operatora telefonicznego) wiąże się ze zmianą numeru rachunku, dlatego też we wniosku wypisuje się instytucje jakie mają być poinformowane o zmianie. Złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z likwidacją dotychczasowego konta. Sami decydujemy, kiedy i czy w ogóle chcemy zamknąć dotychczasowe konto. Jest to bardzo istotna opcja, gdyż posiadając np. lokatę, wpływają na nie regularne odsetki, dlatego należy zachować konto przynajmniej do końca okresu lokaty. Oczywiście zachowanie obu kont wiąże się z koniecznością regulacji opłat za prowadzenie rachunków w obu bankach.

Zablokowanie procesu

W sytuacji wystąpienia okoliczności uniemożliwiających przeniesienia rachunku/usług płatniczych/ zamknięcia rachunku, dotychczasowy bank musi skontaktować się bezpośrednio z klientem a także poinformować o tym fakcie nowy bank. Zdarzenie takie może wystąpić w sytuacji, kiedy wobec klienta zastosowano blokadę środków lub kiedy ogłosił on upadłość. Co więcej do zablokowania procesu może dojść, kiedy na dotychczasowym rachunku są nierozliczone transakcje, konto jest wskazane jako rachunek do spłaty kredytów lub kart kredytowych. W takich sytuacjach niezbędne jest sporządzenie aneksu.

Dzięki rekomendacji, klient może przenieść za pośrednictwem nowego banku, całkowicie za darmo (dotyczy rachunków posiadanych przez okres min. 12 miesięcy, gdyż niektóre banki obciążają klienta opłatą kiedy ten w okresie wcześniejszym niż kilka miesięcy od otwarcia zamyka konto) swój dotychczasowy rachunek wraz saldem i wszelkimi „ustawieniami”. Jest to pewne ułatwienie dla klientów, gdyż cały ciężar procesu przeniesiony zostaje na bank.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej: Krok po kroku - jak przenieść rachunek do innego banku

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: TotalMoney.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA