REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 15 maja można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie

REKLAMA

Ważna wiadomość dla rolników. Jeszcze tylko dwa dni Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o dopłaty bezpośrednie. Do 10 maja takie dokumenty złożyło 919 tys. rolników, czyli ok. 68 proc. uprawnionych. W 2010 r. o unijne dotacje ubiegało się 1 mln 360 tys. rolników.

15 maja br. mija podstawowy termin składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich, dopłat z tytułu gospodarowania w niekorzystnych warunkach np. na terenach górskich (tzw. ONW) oraz płatności rolnośrodowiskowych za 2012 rok. O wszystkie płatności można się ubiegać wypełniając wspólny
wniosek.

Jak poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR, aby ułatwić złożenie wniosku tym rolnikom, którzy jeszcze tego nie zrobili, w poniedziałek 14 maja i wtorek 15 maja, biura powiatowe ARiMR w całym kraju będą czynne dłużej niż normalnie - od godz. 6 do godz. 22, a w przypadku, gdyby
po godz. 22 nadal była kolejka - to do ostatniego klienta. Agencja prosi jednak rolników o nieodkładanie składania wniosków "na ostatnią chwilę".

Agencja przypomina, że wniosek o dopłaty można złożyć także za pośrednictwem Internetu lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową - wtedy o dotrzymaniu terminu decyduje data nadania widniejąca na stemplu. 

Jeżeli rolnik nie zdąży złożyć wniosku do 15 maja, będzie mógł to zrobić jeszcze do 11 czerwca, ale w takim przypadku przysługujące mu dopłaty będą obniżone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

REKLAMA

W przypadku, gdy stwierdzi, że pomylił się przy wypełnianiu wniosku lub chce go uzupełnić, ma prawo to zrobić. Jeżeli złoży korektę wniosku w ARiMR do 31 maja 2012 r., wówczas może liczyć na otrzymanie dopłat w pełnej wysokości. Jeżeli poprawiony wniosek dostarczy do Agencji po tym
terminie, ale nie później niż do 11 czerwca, wtedy należne dopłaty będą obniżone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do 10 maja wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 919 tys. rolników. Wśród nich blisko 496 tys. wnioskodawców ubiega się o przyznanie wsparcia ONW. Natomiast o płatności rolnośrodowiskowe wystąpiło dotychczas 44633 rolników, z czego 8766 osób zrobiło to po raz pierwszy.

W Polsce ponad 700 tys. rolników prowadzi działalność rolniczą na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. W ubiegłym roku w ramach tego wsparcia ARiMR wypłaciła około 1,3 miliarda złotych.

W 2011 roku wnioski o pomoc w ramach programu rolnośrodowiskowego (np. gospodarstwom ekologicznym, posiadającym trwałe użytki zielone czy prowadzących  ekstensywną gospodarkę na pastwiskach) złożyło do ARiMR około 110 tys. rolników, a Agencja wypłaci im około 1,2 miliarda złotych. 

W roku 2012 łącznie z tytułu dopłat bezpośrednich polscy rolnicy mogą otrzymać ok. 3,4 mld euro. Za ubiegły rok na dopłaty ARiMR miała 14,3 mld zł.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Czy sprzedaż roślin z domowej uprawy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że przychody ze sprzedaży roślin pozyskanych z własnych nadwyżek (domowej uprawy) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to roślin, które zostały pozyskane w sposób naturalny i nieprzetworzony, a ich okres wzrostu wynosi powyżej miesiąca.

Czy w 2025 r. MEN będzie rozdawać tablety uczniom? Wiceministra Katarzyna Lubnauer odpowiada

Czy w 2025 r. MEN będzie rozdawać tablety uczniom? Wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer odpowiedziała, że "najpierw musi zapaść decyzja Komisji Europejskiej odnośnie do PCTE i rewizji KPO". "Potem konkretne programy.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Urlop rodzicielski dla ojca w trakcie wychowawczego matki

W jakim terminie należy wykorzystać urlop rodzicielski? Czy ojciec może skorzystać z 9-tygodniowej części takiego urlopu podczas urlopu wychowawczego matki?

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Granulki na ślimaki: Pierwsza ekologiczna chemia. Nie szkodzi psom i kotom. Biodegradowalność [Pirofosforan żelaza, moluskocydy]

Granulki na ślimaki: Tani sposób na walkę ze szkodnikami i ochrona Twojej pracy w ogrodzie. 

Czy 31 maja 2024 r wolny w pracy i w szkole

Boże Ciało to święto kościelne i ustawowy dzień wolny od pracy. W tym roku przypada w czwartek. Czy piątek następujący po Bożym Ciele jest dniem wolnym w pracy i w szkole?

REKLAMA