REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przekazać majątek w testamencie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli ktoś sam chce zdecydować, kto otrzyma jego majątek w razie śmierci, powinien sporządzić testament. Można w nim przekazać spadkobiercom cały majątek lub jego część.


Sporządzenie testamentu ma sens wtedy, gdy spadkodawca nie chce przekazać majątku osobom dziedziczącym z mocy ustawy albo gdy chce przekazać majątek w innych częściach niż wynika to z kodeksu cywilnego.

Polskie prawo opiera się na pierwszeństwie dziedziczenia z testamentu. Oznacza to, że dziedziczenie oparte na ustawie wchodzi w grę tylko wtedy, gdy ktoś nie sporządził testamentu lub gdy żadna z osób, której zamierzano przekazać majątek, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Przesłanki ważności

REKLAMA

Reguły sporządzania testamentu określają przepisy. Od ich przestrzegania zależy ważność testamentu. Należy pamiętać, że testament może obejmować rozrządzenie majątkiem tylko jednego spadkodawcy i zakazane są testamenty wspólne, np. małżonków. Nie można także sporządzić testamentu przez pełnomocnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważność testamentu zależy od spełnienia łącznie kilku przesłanek. Trzeba mieć tzw. zdolność testowania, która oznacza, że sporządzić testament może tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc ukończyła 18 lat lub przed ukończeniem tego wieku zawarła związek małżeński oraz nie została ubezwłasnowolniona. Ocenia się ją w chwili sporządzania testamentu, więc jeśli spadkodawca najpierw sporządził testament, a dopiero za jakiś czas został ubezwłasnowolniony, jego testament zachowa swą ważność.

Testament należy sporządzić zgodnie z wymaganiami ustawowymi. Musi zawierać odpowiednią treść oraz nie być obciążony wadami oświadczeń woli. Jego nieważność zachodzi, gdy wola wyrażona w testamencie została dotknięta wadami oświadczeń woli, takimi jak: stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli; działanie pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści, oraz testament był sporządzony pod wpływem groźby.

PRZYKŁAD:

UNIEWAŻNIENIE TESTAMENTU NOTARIALNEGO

Spadkodawca w wieku 90 lat w formie testamentu notarialnego przekazał majątek właścicielce domu spokojnej starości, w którym przebywał od 5 lat. Spowodowało to pozbawienie prawa do spadku jego córki, która dziedziczyłaby z mocy ustawy.

Nawet jeśli testament został sporządzony notarialnie, można stwierdzić jego nieważność, gdy spadkodawca w czasie jego sporządzenia znajdował się w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli, na przykład z powodu psychozy starczej oraz miażdżycy powodującej zaburzanie psychiczne. Okoliczność, że testament został sporządzony w formie aktu notarialnego, nie stoi na przeszkodzie udowadnianiu jego nieważności. W celu stwierdzenia stanu psychicznego nieżyjącego już spadkodawcy sąd może oprzeć się na opinii biegłego lekarza psychiatry.

Ustanowienie spadkobierców

REKLAMA

Powołać do spadku można jedną lub kilka osób, w częściach ułamkowych. Spadkodawca może przekazać majątek osobie fizycznej, jak również prawnej. Może uczynić spadkobiercami dowolne osoby, krewnych czy powinowatych. Spadkobiercę należy wskazać dokładnie, podając jego imię i nazwisko lub określając więzy łączące z daną osobą (mój syn, córka, żona). Jeśli w testamencie spadkodawca przekazał jednej osobie przedmioty majątkowe, które wyczerpują niemal cały spadek, to w razie wątpliwości należy traktować taka osobę jako spadkobiercę powołanego do całego spadku. Można też wskazać kilku spadkobierców, wskazując wielkość ich udziałów. Jeśli nie zostanie to określone, to dziedziczą w częściach równych.

Spadkodawca może pozbawić możliwości dziedziczenia po nim majątku osoby, które dziedziczyłyby na mocy ustawy. Można również pozbawić bliskich możliwości dziedziczenia poprzez sporządzenie testamentu negatywnego, w którym wskazuje się tylko, że wyłącza od dziedziczenia danego spadkobiercę ustawowego. Osoba niepowołana do spadku może ubiegać się o zachowek. Istnieje także możliwość wydziedziczenia. Oznacza ona pozbawienie zstępnych, małżonka i rodziców prawa do zachowku. Wydziedziczenie może nastąpić tylko z przyczyn określonych w przepisach i powinno być odpowiednio uzasadnione. Podstawą wydziedziczenia może być uporczywe postępowanie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego wbrew woli spadkodawcy. Wydziedziczyć można także osobę, która dopuściła się wobec spadkodawcy lub najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko zdrowiu, życiu lub wolności albo rażącej obrazy czci. Ponadto przyczyną wydziedziczenia może być uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, np. obowiązku alimentacyjnego.

W testamencie można także nałożyć na spadkobiercę obowiązek dokonania na rzecz innej osoby jakiegoś świadczenia, np. zapłacenia jakiejś kwoty pieniędzy. Osoba, na rzecz której uczyniono zapis, nie jest spadkobiercą, lecz ma wobec spadkobiercy roszczenie.

PRZYKŁAD:

JAK WYKONAĆ ZAPIS

Spadkodawca w formie testamentu własnoręcznego przeznaczył dla bratanka jedną czwartą majątku oraz trzy czwarte przekazał siostrzenicy. W testamencie ustanowił zapis na rzecz sąsiada kwoty 5 tys. zł, nie wskazując, kogo obciąża zapis i w jakich częściach. W takiej sytuacji bratanek ma obowiązek zapłacić na rzecz sąsiada jedną czwartą kwoty zapisu, zaś siostrzenica trzy czwarte kwoty.

Spadkodawca może w każdym czasie odwołać cały testament, jak i poszczególne postanowienia. Odwołujący musi mieć w chwili odwołania testamentu zdolność do czynności prawnych. Najłatwiej odwołać testament, niszcząc go lub pozbawiając go cech, od których zależy jego ważność. Można też odwołać testament przez wprowadzenie w nim takich zmian, z których jasno wynika, że został odwołany. Testament można odwołać także przez sporządzenie nowego testamentu. Jeśli natomiast spadkodawca sporządził nowy testament, nie zaznaczając w nim, że odwołuje poprzedni, odwołaniu ulegają tylko te postanowienia dawnego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego.

Formy zwykłe

Przepisy odróżniają dwa podstawowe rodzaje testamentów: zwykłe, które mogą być sporządzone w dowolnym czasie, oraz szczególne, które mogą być sporządzone tylko w określonych okolicznościach.

Najprościej przekazać majątek spadkobiercom w formie testamentu własnoręcznego napisanego w całości pismem ręcznym, własnoręcznie podpisanego i opatrzonego datą. Mimo że wymagania dotyczące testamentu własnoręcznego są najłatwiejsze do spełnienia, w praktyce ta forma często staje się przyczyną problemów. Sporządzając go nie można posługiwać się jakimkolwiek urządzeniem do pisania. Można go spisać dowolnym narzędziem (ołówkiem, długopisem) na stałym podłożu.

Własnoręczny podpis

Testament musi być opatrzony własnoręcznym podpisem spadkodawcy, przy czym najlepiej podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem lub przynajmniej nazwiskiem. Podobny skutek wywiera podpisanie się stale używanym pseudonimem. Podpis należy zamieścić pod treścią. Brak własnoręcznego podpisu stanowi często przyczynę nieważności testamentu. Należy także pamiętać o umieszczeniu daty w testamencie. Pozwala ona ustalić, czy spadkobierca miał w chwili sporządzania testamentu zdolność testowania. Ma ona także znaczenie, gdy spadkobierca pozostawił kilka testamentów. Brak daty powoduje zasadniczo nieważność testamentu, jednak w pewnych okolicznościach skutek ten został złagodzony, np. gdy brak daty nie powoduje wątpliwości co do zdolności testowania, co do treści testamentu lub co do wzajemnych stosunków kilku testamentów.

Jednym z testamentów zwykłych jest również testament notarialny, a więc sporządzony przez notariusza w formie aktu notarialnego. Daje on spadkodawcy duży stopień bezpieczeństwa, gdyż jest on sporządzony zgodnie z wymaganiami dotyczącymi aktu notarialnego.

Formą zwykłego testamentu jest także testament allograficzny, zwany niekiedy urzędowym. Jest on sporządzany poprzez ustne oświadczenie woli w obecności dwóch świadków wobec osoby pełniącej funkcje publiczne: wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez: spadkodawcę, osobę, wobec której wola została oświadczona, oraz świadków. Jeśli spadkodawca nie może podpisać protokołu, należy to zaznaczyć w protokole oraz wskazać przyczyny braku podpisu.

W szczególnych okolicznościach

Przepisy przewidują także możliwość przekazania majątku w szczególnych formach, do których zalicza się testament ustny, podróżny czy wojskowy. Ich cechą jest nie tylko to, że można je sporządzić gdy tylko zaistnieją określone przesłanki, ale także to, że moc takiego testamentu jest ograniczona w czasie.

Na przykład testament ustny można sporządzić, gdy nastąpi jedna z okoliczności, tj: obawa rychłej śmierci spadkodawcy, zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. Obawa rychłej śmierci powinna opierać się na pewnych obiektywnych ocenach. A więc można sporządzić w tej formie testament, gdy z wiedzy lekarskiej oraz doświadczenia życiowego wynika, że może nastąpić z powodu choroby lub wypadku rychła śmierć. Okoliczności uniemożliwiające lub utrudniające sporządzenie testamentu to niecodzienne okoliczności niezależne od spadkobiercy (np. powódź) albo takie, które wiążą się z osobą spadkodawcy (np. jego stan zdrowia). Muszą one powodować, że nie ma możliwości sporządzenia testamentu zwykłego lub istnieją znaczące utrudnienia związane z jego sporządzeniem.

Ważne!

Spadkodawca może w każdym czasie odwołać cały testament, jak i poszczególne postanowienia

OPŁATY POBIERANE PRZEZ NOTARIUSZA


- testament - 50 zł

 

- testament zawierający zapis, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku - 100 zł

 

- odwołanie testamentu - 30 zł

 

- oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku - 20 zł

 


Wzór testamentu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Podstawa prawna

 

- Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93).

 

- Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 r. Nr 148, poz.1564).

 

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Groźna nimfa kleszcza. Jak się chronić po spacerze w lesie? Ekspert radzi

Nimfa kleszcza, choć wielkości główki od szpilki, może przenosić groźne choroby. Dlatego po powrocie z lasu warto dokładnie obejrzeć ciało, wytrzepać ubrania i wziąć prysznic – przypomina główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

1200 zł podwyżki emerytury i (jednak!) 64 tys. zł wyrównania dla 120 tys. emerytów (bez pomijania roczników 1949-1952) – jest zupełnie nowa specustawa przeliczeniowa dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r.

W dniu 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada ponowne przeliczenie emerytur (i ich podwyżkę) oraz wypłatę wyrównań za okres pobierania świadczeń w zaniżonej wysokości dla wszystkich emerytów objętych zakresem podmiotowym wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. (sygn. akt sygn. akt SK 140/20). W przeciwieństwie do tego co proponuje rząd – specustawa przeliczeniowa w tej wersji – nie pozbawia emerytów prawa do wyrównania (w wysokości 64 tys. zł dla każdego uprawnionego) i obejmuje również poszkodowane kobiety z roczników 1949-1952, które MRPiPS chce pozbawić nie tylko ww. wyrównania, ale również podwyżki bieżących świadczeń emerytalnych.

REKLAMA

Co z podwyżkami dla nauczycieli od września? Są pierwsze odpowiedzi na postulaty ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje o 10 proc. podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Rząd na razie nie odpowiedział na te żądania, ale pojawiły się już pierwsze komentarze samorządowców. Uważają oni, że mogliby wypłacić podwyżki, ale musi zostać spełniony jeden, podstawowy warunek.

Trzeba wypłacać pieniądze na czarną godzinę. Apelują o to banki. To wezwanie budzi prawdziwą trwogę

Unieruchomione pociągi i metro, paraliż na lotniskach, brak internetu, niedziałająca sieć komórkowa i tłumy ludzi w sklepach. Szturmowali je tylko ci, którzy w portfelach mieli pieniądze, bo kartą płacić się nie dało. Ten horror wydarzył się w Hiszpanii. To tam, niczym grom z jasnego nieba, spadł blackout. Czy spełnił się czarny scenariusz, jaki wieszczyły europejskie banki? Już cztery miesiące temu apelowały do swoich klientów, żeby w domu trzymali gotówkę na czarną godzinę.

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

Zakaz używania urządzeń telekomunikacyjnych na egzaminie – konsekwencje prawne

Niedługo rozpoczną się egzaminy maturalne. Warto pamiętać, że zakazane jest korzystanie z jakichkolwiek pomocy niedozwolonych. Każde takie działanie narusza zasady uczciwości egzaminacyjnej i grozi unieważnieniem egzaminu.

REKLAMA

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

REKLAMA