REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT na materiały budowlane w 2008 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne mogą w dalszym ciągu ubiegać się o zwrot części VAT zawartego w cenie  kupionych materiałów budowlanych. W 2008 roku weszły w życie zmiany wprowadzające odnawialne limity zwrotu.

Bezterminowe przedłużenie możliwości uzyskiwania zwrotu VAT na materiały budowlane to dobra wiadomość dla wszystkich indywidualnych inwestorów, którzy realizują lub mają zamiar zrealizować inwestycję mieszkaniową systemem gospodarczym. Parlament zniósł epizodyczny charakter ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która miała obowiązywać tylko do 31 grudnia 2007 r. Oznacza to, że ze złożeniem wniosku o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych nie trzeba się spieszyć. Warto zatem poznać lub przypomnieć sobie zasady ubiegania się o rekompensatę wydatków poniesionych w związku z budową lub remontem domu lub mieszkania, tym bardziej że dzięki odnawialnym limitom zwrot VAT będzie możliwy przy okazji wielu inwestycji.

Warunki do spełnienia

Wyjaśnijmy, że zwrot części wydatków na materiały budowlane to w istocie zwrot równowartości kwoty wynikającej z różnicy stawki 22 proc. i 7 proc. VAT, po podwyżce podatku w związku z przystąpieniem Polski do UE. O zwrot VAT może ubiegać się osoba, która spełnia określone warunki. Po pierwsze, nie jest podatnikiem VAT i nie dokonała zakupu materiałów budowlanych w celu wykonywania czynności podlegających tym podatkiem. Po drugie, jest w stanie udokumentować poniesione wydatki fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r..

PRZYKŁAD: FAKTURY SPRZED POZWOLENIA NA BUDOWĘ

Podatnik realizuje inwestycję związaną z rozbudową domu. Chciałby złożyć wniosek o zwrot VAT, jednak część materiałów budowlanych zakupił przed otrzymaniem pozwolenia na budowę. Inwestor nie wie, czy faktury dokumentujące wcześniejsze wydatki może uwzględnić we wniosku o zwrot. W opisanej sytuacji podatnik w ramach zwrotu VAT może rozliczyć faktury wystawione przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Z ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wynika, że podatnik powinien posiadać pozwolenie na budowę w momencie składania wniosku o zwrot (kopię pozwolenia należy dołączyć do wniosku). Przepisy nie wymagają, aby podatnik dysponował pozwoleniem w momencie, w którym dokonywał zakupu materiałów budowlanych. W praktyce często zdarza się, że część przygotowań do planowanej inwestycji, np. w postaci zakupu materiałów budowlanych, odbywa się odpowiednio wcześniej. Trzeba jednak pamiętać, że zwrot będzie przysługiwał pod warunkiem, że zakupione materiały zostały wykorzystanie na potrzeby realizacji inwestycji, której dotyczy zwrot.

Uprawnienie do zwrotu VAT przysługuje tylko wtedy, gdy osoba fizyczna - nabywca materiałów budowlanych - poniosła wydatki na inwestycję polegającą na: 
- budowie budynku mieszkalnego,
- nadbudowie lub rozbudowie budynku na cele mieszkalne lub przebudowie (przystosowaniu) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
- remoncie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Szczegółowy wykaz robót zaliczanych do remontu budynku oraz lokalu mieszkalnego i uprawniających do ubiegania się o zwrot można znaleźć w załączniku do ustawy.

Trzeba pamiętać, że o zwrot VAT mogą ubiegać się jedynie osoby, które posiadają prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do remontowanego budynku lub lokalu. W przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę, konieczne jest również posiadanie takiego pozwolenia.

Ograniczona kwota zwrotu

Zwrot VAT jest limitowany. Wysokość przysługującego limitu uzależniona jest m.in. od tego, czy inwestycja wymagała pozwolenia na budowę oraz czy wcześniej, z tytułu zakupu tych samych materiałów budowlanych, podatnik korzystał z odliczeń na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla osób, które nie korzystały z mieszkaniowych ulg podatkowych, kwota zwrotu wynosi 68,18 proc. kwoty VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, jednak nie więcej niż:
- 12,295 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej ostatnio ogłoszonej przez GUS przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot - jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę,
- 12,295 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 30 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej ostatnio ogłoszonej przez GUS przed kwartałem złożenia wniosku o zwrot - jeżeli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę.

W przypadku odliczania ulg podatkowych na zakup tych samych materiałów można odzyskać 55,23 proc. kwoty VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych, nie więcej niż: 9,959 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej albo 9,959 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 30 mkw. i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej (odpowiednio dla inwestycji wymagających i niewymagających pozwolenia na budowę).

Odnawialny limit

Określone w ustawie granice kwoty zwrotu miały mieć zastosowanie w ciągu całego okresu obowiązywania ustawy, który pierwotnie wynosił tylko dwa lata (ustawa weszła w życie 1 stycznia 2006 r.). W związku z bezterminowym przedłużeniem obowiązywania ustawy regulującej zasady zwrotu pojawiła się konieczność wprowadzenia odnawialnych limitów zwrotu. Dzięki temu podatnicy będą mieli możliwość ubiegania się o zwrot na przestrzeni wielu lat, przy okazji różnych inwestycji realizowanych systemem gospodarczym. Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym z 19 września 2007 r. nadała nowe brzmienie ust. 6a w art. 3, zgodnie z którym limity zwrotu obliczone zgodnie z ustawowymi wytycznymi będą dotyczyły okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku.

PRZYKŁAD: ODNAWIALNY LIMIT ZWROTU

Inwestor od 2005 roku prowadzi budowę systemem gospodarczym. Chciałby zwrócić się do urzędu skarbowego o zwrot VAT na zakupione w tym celu materiały budowlane. Podatnik słyszał, że 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie postanowienie o odnawialnych co pięć lat limitach zwrotu. Nie wie jednak, czy w sytuacji, gdyby złożył wniosek przed końcem 2007 r. przed zakończeniem inwestycji, a kolejny już po jej zakończeniu, pięcioletni okres dotyczący limitów zwrotu liczony będzie od pierwszego czy drugiego wniosku. Ponieważ zgodnie z przepisem przejściowym odnawialne co pięć lat limity zwrotu mają zastosowanie do wniosków złożonych od początku obowiązywania ustawy, złożenie wniosku jeszcze w 2007 roku spowoduje bieg pięcioletniego terminu. Pamiętać należy, że wniosek o zwrot można składać tylko raz w roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma jednak żadnego znaczenia to, czy jest on składany w trakcie czy już po zakończeniu inwestycji.

Zmiana przepisu weszła w życie 1 stycznia 2008 r., nie znaczy to jednak, że pięcioletni odnawialny limit zwrotu będzie liczony począwszy od wniosków złożonych w 2008 roku. Zgodnie z przepisem przejściowym zawartym w art. 5 nowelizacji limit ten będzie miał zastosowanie do wniosków złożonych od 1 stycznia 2006 r., czyli od początku obowiązywania ustawy. Oznacza to, że dla wszystkich tych inwestorów, którzy złożyli już wniosek o zwrot VAT, jest on pierwszym wnioskiem, od którego biegnie pięcioletni okres ustalania limitu zwrotu podatku. Natomiast dla tych osób, które jeszcze od początku obowiązywania ustawy wniosku nie złożyły, pierwszy wniosek będzie tym, od którego rozpocznie bieg pięcioletni odnawialny limit zwrotu.

Konieczny wniosek

Żeby uzyskać zwrot VAT, należy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym. Wnioski o zwrot VAT można składać raz w roku. Małżonkowie, z wyjątkiem małżonków pozostających w separacji, mogą złożyć wniosek wspólnie lub odrębnie, jednak, niezależnie od sposobu złożenia, wniosek musi być podpisany przez oboje małżonków. Podatnik może samodzielnie napisać wniosek o zwrot części podatku lub skorzystać z gotowego wzoru zamieszczonego na stronach Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl). Łącznie z wnioskiem należy złożyć kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki, pozwolenia na budowę lub dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu (budynku), którego remont nie wymagał pozwolenia na budowę. Kwotę zwrotu określa urząd skarbowy w drodze decyzji, którą wydaje w terminie sześciu miesięcy od dnia złożenia wniosku. Następnie, w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji, wypłaca kwotę zwrotu. W przypadku wniosków niebudzących wątpliwości zwrot jest dokonywany bez wydawania decyzji, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

PRZYKŁAD: WNIOSEK MAŁŻONKÓW

Pani Joanna w maju przeprowadziła remont mieszkania. Mąż podatniczki mieszka osobno, przy czym małżonkowie nie mają jeszcze orzeczonej separacji. W zeszłym roku zawarli umowę o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Podatniczka ma zamiar złożyć wniosek o zwrot VAT na materiały budowlane, nie wie jednak, czy na wniosku musi znaleźć się podpis męża, z którym obecnie nie ma kontaktu. W tej sytuacji niestety konieczne będzie uzyskanie podpisu męża na wniosku o zwrot VAT. Zgodnie z art. 5 ust. 4 pkt 9 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, niezależnie od tego, czy wnioskodawcą jest jeden z małżonków, czy oboje małżonkowie, wniosek o zwrot VAT musi zostać podpisany przez każdego z nich. Rodzaj majątkowego ustroju małżeńskiego między małżonkami nie ma znaczenia z punktu widzenia wymogów dotyczących podpisywania wniosku, co oznacza, że nawet małżonkowie posiadający rozdzielność majątkową podpisują się razem na wniosku. Istotny jest sam fakt pozostawania w związku małżeńskim. Rygorystyczne wymogi dotyczące wniosków małżeńskich wynikają z tego, iż zgodnie z przepisami ustawy kwota zwrotu przysługuje łącznie obojgu małżonkom. Ponadto, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy, na wysokość przysługującego zwrotu oraz limitów zwrotu mają wpływ kwoty rekompensat uzyskane przez współmałżonka (zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i w czasie jego trwania). Warto wiedzieć, że ustawa wyraźnie wyłącza jednak z pojęcia małżonków osoby, w stosunku do których sąd orzekł separację. W tym przypadku wymogi dotyczące wniosków małżeńskich nie mają zastosowania.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Podstawa prawna:
- Ustawa z 25 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 177, poz. 1468 z późn. zm.).
- Ustawa z 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. nr 192, poz. 1382).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie można dziedziczyć emeryturę po rodzicach. Ta zmiana to prawdziwa rewolucja. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Po śmierci rodziców emerytura przypadnie dzieciom. Regulujące te kwestie projekt ustawy jest już gotowy. W drugim kwartale tego roku dokumentem zajmie się rząd. Nowe przepisy nie dotyczą jednak wszystkich i z automatu. Obejmą tylko konkretną grupę

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Co najmniej 1900 zł miesięcznie dla każdego – niewiele osób wie o tym świadczeniu, które przysługuje, jeżeli nie spełniają warunków otrzymania emerytury lub renty! Wystarczy wniosek

Niewiele osób jest świadomych, iż niespełnienie wymogów ustawowych do otrzymania emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, nie pozbawia ich całkowicie szansy na comiesięczne świadczenie w wysokości co najmniej 1878,91 zł z budżetu państwa, które pozwoli im na zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb życiowych. Co więcej – świadczenie to, nie jest „obwarowane” żadnymi szczególnymi kryteriami.

Nowa kwota wolna zapewni lepsze życie dla tysięcy emerytów i rencistów: „To sprawa etyki i szacunku do drugiego człowieka. Bo teraz, tej etyki i szacunku brak”

Czym różni się emeryt od osoby pracującej? Zdaniem ustawodawcy - tym, że emeryt potrafi przeżyć za znacznie mniejsze pieniądze. Chodzi o tzw. minimalny byt życiowy. To pojęcie bezpośrednio łączy się z kwotą wolną od potrąceń komorniczych. Ustawodawca stosuje różne limity, w zależności od tego, czy potrącenia dokonywane są z wynagrodzenia za pracę, czy ze świadczenia emerytalnego. Do Sejmu trafiła propozycja zmiany tych przepisów.

REKLAMA

Nowa płaca minimalna: 4806 zł czy 5015 zł, podwyżka o 140 czy 250 zł. Nie ma zgody co do najniższej krajowej, rząd sam zdecyduje

Na ostateczną wysokość najniższej krajowej jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2026 roku trzeba poczekać do pierwszej połowy września. Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę wspólnego stanowiska do połowy lipca więc zgodnie z prawem decyzję co do płacy minimalnej arbitralnie podejmie rząd za dwa miesiące.

Ruszyły zwroty pieniędzy dla pracowników. To 3 tysiące złotych. Nie wszyscy o tym wiedzą

Coraz wyższe rachunki za prąd i za gaz, coraz droższe zakupy rujnują domowe budżety… to sprawia, że coraz więcej Polaków szuka sposobów na tańszy urlop. Wakacje roku mogą kosztować mniej. Nawet 3 tysiące złotych dopłaty do urlopu czeka na pracowników. Ciągle nie wszyscy wiedzą, że po dofinansowanie mogą się ubiegać. Wachlarz możliwości jest szeroki i zróżnicowany. Od funduszu socjalnego, przez premie urlopowe, po lokalne bony turystyczne.

Czy dziś 20.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

To już połowa lipca - urlopy i wakacje w pełni. Pogoda nie dopisuje jednak, a to oznacza, że więcej czasu spędzamy w domach i zapotrzebowanie na zakupy jest większe niż zwykle. Jak jest w ten weekend - sklep trzeba zaliczyć koniecznie w sobotę czy można je odłożyć na niedzielę, bo jeśli jest ona bez zakazu handlu, to w dogodnych godzinach czynne będą wszystkie sklepy.

Zasiłek pielęgnacyjny a dodatek pielęgnacyjny. Tylko jedno świadczenie Ci się należy. Komu przysługuje, kto wydaje i jakie są różnice?

Zastanawiasz się, czym różni się zasiłek pielęgnacyjny od dodatku pielęgnacyjnego? Nie wiesz, komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny w 2025 roku, kto wypłaca te świadczenia, MOPS czy ZUS, i jak je uzyskać? A może szukasz informacji, czy można pobierać oba świadczenia jednocześnie, czy dodatek pielęgnacyjny został podwyższony oraz jak wygląda wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Wyjaśniamy, komu należą się pieniądze, ile możesz dostać i jakie dokumenty będą potrzebne, by złożyć wniosek w MOPS lub ZUS.

REKLAMA

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Ukrywasz majątek w Delaware? Możesz się zdziwić, jak łatwo wierzyciele potrafią dotrzeć do prawdy

Delaware od dekad uchodzi za bezpieczną przystań dla firm dbających o dyskrecję właścicieli. Ale ten mit ma swoje granice. Coraz częściej okazuje się, że za zasłoną prywatności kryją się słabe punkty – a zdeterminowany wierzyciel potrafi je wykorzystać, by ujawnić, kto naprawdę stoi za spółką i gdzie ukryto aktywa.

REKLAMA