REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaki zarządzać majątkiem swojego dziecka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rodzice zarządzają majątkiem dziecka. Jednak bez zgody sądu opiekuńczego nie mogą go sprzedać. Dochód z tego majątku powinni przeznaczyć przede wszystkim na utrzymanie dziecka i jego rodzeństwa.

REKLAMA

Zdarza się, że dziecko otrzyma w spadku lub jako darowiznę majątek znacznie większy niż majątek, którego dorobili się jego rodzice. Majątek dziecka może pochodzić również z wygranej na loterii, lub z wypłaconego dziecku odszkodowania lub zadośćuczynienia za szkodę (np. spowodowaną błędami w sztuce popełnionymi przez lekarza, lub z tytułu zakażenia dziecka w szpitalu żółtaczką). Natomiast do majątku dziecka nie należy prawo do alimentów. Składnikiem tego majątku jest np. roszczenie o zaległe raty alimentacyjne.

Zarząd tym majątkiem sprawują rodzice dziecka wówczas, gdy pozostaje ono pod ich władzą rodzicielską. Jednak spadkodawca lub darczyńca mogą zastrzec, że przypadające dziecku przedmioty nie zostaną objęte zarządem sprawowanym przez jego rodziców. Mogą wówczas wyznaczyć zarządcę tego majątku. Gdyby jednak spadkodawca lub darczyńca nie wyznaczyli zarządcy, to w takim przypadku dla sprawowania zarządu majątkiem dziecka sąd opiekuńczy wyznacza kuratora.

Z należytą starannością

Rodzice mają obowiązek sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka, które pozostaje pod ich władzą rodzicielską. Zarządzając tym majątkiem, wykonują czynności tzw. zwykłego zarządu oraz przekraczające ten zwykły zarząd. Do przekraczających zwykły zarząd mogą należeć czynności faktyczne lub prawne. Rodzice nie mogą ich dokonać bez zezwolenia sądu opiekuńczego. Nie wolno im też wyrażać zgody, aby takie czynności przekraczające zwykły zarząd wykonało dziecko.

PRZYKŁAD: WYKONYWANIE ZARZĄDU

REKLAMA

Rodzice chcą wynająć bankowi na lokale użytkowe odziedziczony przez dziecko po dziadkach dom. Jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd i dotyczy czynności faktycznych. Gdyby jednak chcieli sprzedać odziedziczony przez dziecko dom, albo obciążyć go prawami rzeczowymi ograniczonymi, zaciągnąć kredyt zabezpieczony hipoteką, to byłyby to czynności prawne przekraczające zwykły zarząd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd opiekuńczy na wniosek jednego z rodziców po wysłuchaniu drugiego udziela zgody na dokonanie takiej czynności. Sprawę rozpoznaje sąd rejonowy właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka. Natomiast w razie braku takiego miejsca zamieszkania właściwy jest sąd miejsca pobytu dziecka. Wnioskodawcą jest rodzic składający wniosek. Oprócz niego w sprawie występują też uczestnicy postępowania, czyli małoletnie dziecko reprezentowane przez kuratora oraz drugi rodzic, który nie złożył wniosku. W tym postępowaniu żadne z rodziców nie może reprezentować swojego dziecka.

Jednak postanowienie sądu staje się skuteczne dopiero po uprawomocnieniu się. Gdyby jednak na podstawie zezwolenia powstały skutki prawne względem osób trzecich, to wówczas postanowienie sądu nie może zostać zmienione ani uchylone.

Jednakże mimo uzyskania zezwolenia sądu rodzice mogą nie dokonać czynności o zgodę, na którą wnioskowali. Zezwolenie nie oznacza, że sąd nakazuje im faktycznie dokonać tej czynności.

Sąd udziela zezwolenia

Uzyskanie zezwolenia na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu jest bardzo istotne, ponieważ nieprawidłowe dokonanie czynności (czyli bez takiego zezwolenia wówczas, gdy było ono konieczne) powoduje, że czynność nie będzie ważna. W dodatku może to rodzić nawet obowiązek odszkodowawczy.

PRZYKŁAD: ZEZWOLENIE NIE JEST NAKAZEM

Rodzice małoletniego syna uzyskali zezwolenie sądu opiekuńczego na sprzedaż podarowanej mu przez stryja nieruchomości. Sąsiad, który chciał nabyć tę nieruchomość, rozmyślił się i postanowił nie przystąpić do aktu notarialnego. W tej sytuacji rodzice małoletniego nie mają obowiązku szukać następnego nabywcy, aby sprzedać nieruchomość, skoro uzyskali zezwolenie sądu na przeprowadzenie tej transakcji. Zezwolenie na sprzedaż nie oznacza nakazu zobowiązującego do sprzedaży.

Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie zawierają katalogu czynności, które przekraczałyby zakres zwykłego zarządu. Najczęściej za takie czynności uważa się czynności bezpośrednio rozporządzające majątkiem (np. sprzedaż, darowizna), które dotyczą nie tylko zbycia go, lecz również obciążenia go prawami rzeczowymi, lub zmierzające do zmiany przeznaczenia majątku (np. lokal mieszkalny zamienia się na użytkowy). Do takich czynności należy też zaciąganie pożyczek i zobowiązań wekslowych oraz zrzeczenie się prawa do dziedziczenia. Czynnością przekraczającą zwykły zarząd jest również zawarcie ugody w sprawie o dział spadku lub zniesienie współwłasności. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 9 września 1997 r. w sprawie sygn. akt I CKU 13/97, opublikowanym w Prokuratura i Prawo z 1998 r. nr 2, poz. 29. Dotyczy ono sprawy, w której stroną jest osoba małoletnia reprezentowana przez rodziców lub opiekunów. Sąd prowadzący sprawę o dział lub zniesienie współwłasności powinien ją wówczas zawiesić, aż do uzyskania zgody sądu opiekuńczego co do czynności przekraczającej zwykły zarząd.

Udzielając zezwolenia, sąd opiekuńczy kontroluje nie tylko, czy rodzice działają legalnie, lecz również biorą pod uwagę korzyści, jakie ta czynność przyniesie dziecku.

O tym, czy dana czynność wymaga zgody sądu opiekuńczego, decydują konkretne okoliczności. Na przykład dotyczy to przyjęcia spadku, zapisu lub darowizny. Dla dziecka niekorzystne może być przyjęcie obciążonej długami nieruchomości.

Czysty dochód z majątku dziecka

Zdarza się, że majątek dziecka przynosi dochód. Na przykład dziecko odziedziczyło mieszkanie, które rodzice wynajęli na dosyć korzystnych warunkach. Rodzice powinni wówczas przeznaczyć dochód przede wszystkim na utrzymanie i wychowanie dziecka oraz jego rodzeństwa, pod warunkiem że dzieci wychowują się razem. Gdyby jednak część dochodu nie została wydatkowana na te cele, to wówczas pozostałą nadwyżkę rodzice mogą przeznaczyć na inne uzasadnione potrzeby rodziny.

Zdarza się, że tylko jednemu z rodziców dziecka posiadającego majątek przysługuje władza rodzicielska. Takiego rodzica sąd opiekuńczy może zobowiązać do sporządzenia inwentarza majątku dziecka. Inwentarz majątku należy wówczas przedstawić sądowi, a także trzeba zawiadamiać sąd o ważniejszych zmianach tego majątku.

Ważne!

W sprawie o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka, małoletnie dziecko reprezentuje kurator ustanowiony przez sąd. Natomiast żadne z rodziców nie może reprezentować swojego dziecka

Wzór wniosku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 101-106 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Renta alkoholowa 2025. Komu się należy, czy trzeba mieć orzeczenie i ile wypłaca ZUS?

Co to takiego jest renta alkoholowa? To potoczna nazwa świadczenia ZUS dla osób całkowicie lub częściowo niezdolnych do pracy z powodu chorób wywołanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Jednak sama diagnoza uzależnienia nie wystarczy. Znaczenie mają trwałe uszkodzenia organizmu i spełnienie surowych warunków ustawy. Dowiedz się, kto może ubiegać się o to świadczenie, jakie dokumenty są potrzebne, ile wynosi renta alkoholowa po waloryzacji w 2025 roku i czy wymagane jest orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA

Emerytura dla matek 4 dzieci, które pracowały. Ile lat można doliczyć do emerytury za dzieci? Jaki dodatek do emerytury dla matek z 4 dzieci?

Matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, mogą ubiegać się o specjalny dodatek do emerytury – tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Nawet jeśli pracowały, ale nie zgromadziły pełnego stażu emerytalnego, mogą liczyć na dopłatę. Sprawdź, ile lat dolicza się za dzieci do emerytury i jak działa świadczenie dla matek 4+ w 2025 roku. Czy dodatek przysługuje również mężczyźnie wychowującemu samotnie dzieci?

Raz w roku wakacje od płacenia składek. Budżet państwa zapłaci za ciebie. ZUS przypomina kto ma prawo do tej ulgi i jak ją uzyskać w 2025 roku

Letnie wakacje to doskonały czas na odpoczynek nie tylko od pracy, ale również od spraw finansowych związanych z prowadzeniem własnej działalności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że mikroprzedsiębiorcy wpisani do CEIDG oraz komornicy sądowi mogą skorzystać z wakacji składkowych. Od uruchomienia programu w listopadzie 2024 roku ZUS przyjął już niemal 2 miliony wniosków.

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w 2025 roku - ile wynosi i jak uzyskać? Nauczyciele mają wybór ale są konkretne warunki do spełnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni, którzy urodzili się po 1948 roku, nie muszą czekać do 60. roku życia w przypadku kobiet ani do 65. roku życia w przypadku mężczyzn, aby otrzymać świadczenie emerytalne z ZUS-u. Jeśli mają odpowiedni wiek, staż pracy i rozwiązali stosunek pracy, mogą na przykład skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Jesteś na zwolnieniu lekarskim ale nie przebywasz w swoim mieszkaniu? ZUS i pracodawca muszą o tym wiedzieć. Masz 3 dni na zawiadomienie o aktualnym adresie

Jeśli ubezpieczony jest na zwolnieniu lekarskim, musi pamiętać, by wskazać lekarzowi adres, pod którym faktycznie będziesz przebywać w czasie choroby. Jeżeli chory zmienił miejsce pobytu, ma tylko 3 dni, by poinformować o tym swojego pracodawcę i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Inaczej możesz mieć problemy z wypłatą zasiłku.

REKLAMA

Co dla osób z niepełnosprawnością ruchową?

Czym jest niepełnosprawność ruchowa? Co dla osób z niepełnosprawnością ruchową? Gdzie szukać pomocy oraz jaką formę wsparcia, w tym finansowej, można otrzymać? Poniżej wyjaśniamy szczegóły, a wszystko to w inspiracji po liście od naszej Czytelniczki, która prosi o "drogowskaz".

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA