REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym

Subskrybuj nas na Youtube
wypowiedzenie umowy o pracę umowa o pracę praca pracownik pracodawca zwolnienie dyscyplinarne dyscyplinarka dyscyplina
młodociany, rozwiązanie umowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem może nastąpić jedynie z przyczyn ściśle określonych w Kodeksie pracy. Wymóg ten ma charakter jednostronny, dotyczy właściwie tylko pracodawcy. Młodociany może rozwiązać taką umowę w każdej chwili, nie informując pracodawcy o przyczynie wypowiedzenia, natomiast przywilej ten nie przysługuje pracodawcy.

 
Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem może nastąpić jedynie z przyczyn ściśle określonych w Kodeksie pracy. Wymóg ten ma charakter jednostronny, dotyczy właściwie tylko pracodawcy.


 

Młodociany może rozwiązać taką umowę w każdej chwili, nie informując pracodawcy o przyczynie wypowiedzenia, natomiast przywilej ten nie przysługuje pracodawcy.
Pracodawca może rozwiązać taką umowę w zasadzie w trzech przypadkach:
• gdy młodociany pracownik nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
• na skutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
• stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe; dotyczy to stwierdzenia nieprzydatności z powodu innych przyczyn niż zdrowotne, np. brak pożądanej zręczności manualnej.
PRZYKŁAD
Pracodawca wielokrotnie pouczał i dyscyplinował młodocianego pracownika, który opuszczał godziny pracy. W takiej sytuacji, zakładając brak postępów w nauce zawodu i dalszych perspektyw, pracodawca podjął decyzję o rozwiązaniu umowy zawartej w celu przygotowania zawodowego.
Rozwiązanie bez wypowiedzenia
W ściśle określonych przypadkach możliwe jest także rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Pracodawca może zdecydować się na ten krok, jeśli młodociany ciężko naruszy podstawowe obowiązki pracownicze (np. zakłóca porządek w miejscu pracy, opuszcza miejsce pracy bez usprawiedliwienia, popełnia w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem). Rozwiązanie umowy o pracę z powyższych przyczyn nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Identyczne skutki może powodować dłuższa nieobecność młodocianego w pracy z powodu choroby lub przyczyn innych niż niezdolność do pracy.
ważne
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu dłuższej nieobecności w pracy nie jest możliwe w okresie pobierania zasiłku przysługującego z tytułu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, a także w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku w przypadku odosobnienia.
Inną możliwością jest rozwiązanie umowy przez pracodawcę ze skutkiem natychmiastowym. Sytuacja taka ma miejsce, jeśli lekarz orzeknie, że dotychczasowa praca zagraża zdrowiu młodocianego (art. 201 § 2 k.p.), a pracodawca nie jest w stanie zaproponować mu innego miejsca pracy. W przypadku rozwiązania umowy z takiego powodu młodocianemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
PRZYKŁAD
Pracownik młodociany wykonywał swoją pracę w zakładzie stolarskim w malarni okien. Lekarz orzekł zakaz wykonywania pracy związanej z bezpośrednim kontaktem z farbą chemiczną. Pracodawca nie zapewnił młodocianemu innego miejsca pracy, rozwiązując umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę przez młodocianego bez wypowiedzenia dopuszczalne jest w przypadku, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika młodocianego, a pracodawca nie przeniesie go natychmiast do innej pracy odpowiedniej ze względu na jego zdrowie lub gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika młodocianego (art. 55 § 11 k.p.). W takim przypadku młodocianemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
ważne
Rozwiązywanie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac nie podlega szczególnej ochronie, następuje na zasadach ogólnych.
Umowa cywilnoprawna też za zgodą
Umowa zlecenia czy o dzieło zawarta z osobą małoletnią wymaga dla swojej ważności zgody przedstawiciela ustawowego. W przypadku gdy umowę zawarto bez jego zgody, pracodawca może wyznaczyć przedstawicielowi małoletniego termin do potwierdzenia umowy. Na tej podstawie małoletni mogą świadczyć czynności, które można by zaliczyć do lekkich prac, np. roznoszenie ulotek reklamowych, reklamowanie kosmetyków, prezentacje mody.
Serwis PP radzi
Pytanie
Młodociany, którego zatrudniłem w swoim zakładzie w celu przygotowania zawodowego, jest od 4 miesięcy nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby. Czy mogę rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem młodocianym niezdolnym do pracy?
Odpowiadamy
Tak. Z powodu długotrwałej choroby pracownika młodocianego może Pan rozwiązać umowę o pracę. Ta czynność obwarowana jest jednak konkretnymi warunkami, mianowicie: długością choroby i odpowiednim stażem pracy pracownika młodocianego.
Umowa zawarta z młodocianym w celu przygotowania zawodowego może być rozwiązana w przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 53 § 1 pkt 1 k.p., jeżeli niezdolność pracownika młodocianego do pracy z powodu choroby trwa: dłużej niż 3 miesiące – gdy młodociany był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy bądź dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku – gdy młodociany był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Pytanie
Zawarłem z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Młodociany uzyska podstawowe kwalifikacje zawodowe wymagane na stanowisku pracy ślusarza przed ukończeniem 18. roku życia. Czy muszę zatrudniać go nadal, po uzyskaniu przez niego kwalifikacji zawodowych, a może taką datą jest osiągnięcie przez niego pełnoletności?
Odpowiadamy
Nie ma Pan takiego obowiązku. Ograniczenie możliwości rozwiązania z młodocianym umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony do przyczyn wymienionych w art. 196 k.p. (tj. niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego, stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe) nie dotyczy młodocianych, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe. Oznacza to, że po uzyskaniu przez młodocianego kwalifikacji zawodowych pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę na ogólnie obowiązujących zasadach.
dr Artur Malinowski



 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

REKLAMA

Sądy wykryły trzecią lukę w świadczeniu wspierającym. Miał być zasiłek. Na lodzie opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny)

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

Godziny czarnkowe do likwidacji

Ministra edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że godziny czarnkowe będą zlikwidowane.

REKLAMA

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

REKLAMA