REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o pracę z młodocianym

Subskrybuj nas na Youtube
wypowiedzenie umowy o pracę umowa o pracę praca pracownik pracodawca zwolnienie dyscyplinarne dyscyplinarka dyscyplina
młodociany, rozwiązanie umowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem może nastąpić jedynie z przyczyn ściśle określonych w Kodeksie pracy. Wymóg ten ma charakter jednostronny, dotyczy właściwie tylko pracodawcy. Młodociany może rozwiązać taką umowę w każdej chwili, nie informując pracodawcy o przyczynie wypowiedzenia, natomiast przywilej ten nie przysługuje pracodawcy.

 
Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem może nastąpić jedynie z przyczyn ściśle określonych w Kodeksie pracy. Wymóg ten ma charakter jednostronny, dotyczy właściwie tylko pracodawcy.


 

Młodociany może rozwiązać taką umowę w każdej chwili, nie informując pracodawcy o przyczynie wypowiedzenia, natomiast przywilej ten nie przysługuje pracodawcy.
Pracodawca może rozwiązać taką umowę w zasadzie w trzech przypadkach:
• gdy młodociany pracownik nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
• na skutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
• stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe; dotyczy to stwierdzenia nieprzydatności z powodu innych przyczyn niż zdrowotne, np. brak pożądanej zręczności manualnej.
PRZYKŁAD
Pracodawca wielokrotnie pouczał i dyscyplinował młodocianego pracownika, który opuszczał godziny pracy. W takiej sytuacji, zakładając brak postępów w nauce zawodu i dalszych perspektyw, pracodawca podjął decyzję o rozwiązaniu umowy zawartej w celu przygotowania zawodowego.
Rozwiązanie bez wypowiedzenia
W ściśle określonych przypadkach możliwe jest także rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Pracodawca może zdecydować się na ten krok, jeśli młodociany ciężko naruszy podstawowe obowiązki pracownicze (np. zakłóca porządek w miejscu pracy, opuszcza miejsce pracy bez usprawiedliwienia, popełnia w czasie trwania umowy o pracę przestępstwo, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem). Rozwiązanie umowy o pracę z powyższych przyczyn nie może nastąpić po upływie jednego miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Identyczne skutki może powodować dłuższa nieobecność młodocianego w pracy z powodu choroby lub przyczyn innych niż niezdolność do pracy.
ważne
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu dłuższej nieobecności w pracy nie jest możliwe w okresie pobierania zasiłku przysługującego z tytułu osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem, a także w okresie pobierania wynagrodzenia i zasiłku w przypadku odosobnienia.
Inną możliwością jest rozwiązanie umowy przez pracodawcę ze skutkiem natychmiastowym. Sytuacja taka ma miejsce, jeśli lekarz orzeknie, że dotychczasowa praca zagraża zdrowiu młodocianego (art. 201 § 2 k.p.), a pracodawca nie jest w stanie zaproponować mu innego miejsca pracy. W przypadku rozwiązania umowy z takiego powodu młodocianemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
PRZYKŁAD
Pracownik młodociany wykonywał swoją pracę w zakładzie stolarskim w malarni okien. Lekarz orzekł zakaz wykonywania pracy związanej z bezpośrednim kontaktem z farbą chemiczną. Pracodawca nie zapewnił młodocianemu innego miejsca pracy, rozwiązując umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Rozwiązanie umowy o pracę przez młodocianego bez wypowiedzenia dopuszczalne jest w przypadku, gdy zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika młodocianego, a pracodawca nie przeniesie go natychmiast do innej pracy odpowiedniej ze względu na jego zdrowie lub gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika młodocianego (art. 55 § 11 k.p.). W takim przypadku młodocianemu przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
ważne
Rozwiązywanie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac nie podlega szczególnej ochronie, następuje na zasadach ogólnych.
Umowa cywilnoprawna też za zgodą
Umowa zlecenia czy o dzieło zawarta z osobą małoletnią wymaga dla swojej ważności zgody przedstawiciela ustawowego. W przypadku gdy umowę zawarto bez jego zgody, pracodawca może wyznaczyć przedstawicielowi małoletniego termin do potwierdzenia umowy. Na tej podstawie małoletni mogą świadczyć czynności, które można by zaliczyć do lekkich prac, np. roznoszenie ulotek reklamowych, reklamowanie kosmetyków, prezentacje mody.
Serwis PP radzi
Pytanie
Młodociany, którego zatrudniłem w swoim zakładzie w celu przygotowania zawodowego, jest od 4 miesięcy nieobecny w pracy z powodu długotrwałej choroby. Czy mogę rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem młodocianym niezdolnym do pracy?
Odpowiadamy
Tak. Z powodu długotrwałej choroby pracownika młodocianego może Pan rozwiązać umowę o pracę. Ta czynność obwarowana jest jednak konkretnymi warunkami, mianowicie: długością choroby i odpowiednim stażem pracy pracownika młodocianego.
Umowa zawarta z młodocianym w celu przygotowania zawodowego może być rozwiązana w przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 53 § 1 pkt 1 k.p., jeżeli niezdolność pracownika młodocianego do pracy z powodu choroby trwa: dłużej niż 3 miesiące – gdy młodociany był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy bądź dłużej niż okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku – gdy młodociany był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Pytanie
Zawarłem z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Młodociany uzyska podstawowe kwalifikacje zawodowe wymagane na stanowisku pracy ślusarza przed ukończeniem 18. roku życia. Czy muszę zatrudniać go nadal, po uzyskaniu przez niego kwalifikacji zawodowych, a może taką datą jest osiągnięcie przez niego pełnoletności?
Odpowiadamy
Nie ma Pan takiego obowiązku. Ograniczenie możliwości rozwiązania z młodocianym umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony do przyczyn wymienionych w art. 196 k.p. (tj. niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego, stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe) nie dotyczy młodocianych, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe. Oznacza to, że po uzyskaniu przez młodocianego kwalifikacji zawodowych pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę na ogólnie obowiązujących zasadach.
dr Artur Malinowski



 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jest decyzja w sprawie obłożenia podatkiem singli i tych, którzy mają jedno dziecko. Zapłacą karę za bezdzietność?

Czy single i ci, którzy mają jedno dziecko zapłacą wyższe podatki? Pomysł wprowadzenia tzw. „bykowego” wrócił do debaty publicznej i trafił do Sejmu w formie petycji. Posłowie, którzy propozycję rozpatrywali, jednogłośnie stwierdzili, co dalej z wnioskiem. Jak zapadła decyzja. Czy sprawie zostanie nadany dalszy bieg?

Doręczenia w postępowaniu administracyjnym. Co się zmieniło od 13 lipca 2025 r.?

Nowe przepisy dotyczące doręczeń wypełniają lukę, która istniała w dotychczasowej regulacji. Czy doręczanie pism przez organy będzie łatwiejsze?

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Samochód dla niepełnosprawnego. Jak przystosować? Ile to kosztuje? Czy PFRON to finansuje?

Jak wygląda samochód dla osób z niepełnosprawnością? Jak można go zakupić lub przerobić na potrzeby niepełnosprawnego kierowcy, lub pasażera? Czy PFRON oferuje na to dofinansowanie i jakie są dostępne ulgi podatkowe? W najnowszym przewodniku na 2025 rok omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z adaptacją samochodu: od kosztorysu, przez formalności, aż po pomoc finansową ze strony państwa.

REKLAMA

31 lipca to ostatni dzień, żeby zyskać wyrównanie! Kto nie zdąży, ten straci nawet kilkaset złotych!

Od 1 lipca 2025 ZUS rozpoczął wypłaty nowego świadczenia – tzw. renty wdowiej, czyli możliwości łączenia własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną. Aby otrzymać świadczenie już za lipiec, trzeba złożyć wniosek w terminie do 31 lipca 2025 roku. Inaczej przepadnie nawet kilkaset złotych!

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

Renta wdowia nie dla wszystkich. ZUS masowo odmawia wypłat – powody budzą kontrowersje

Choć renta wdowia miała poprawić sytuację seniorów po stracie małżonka, wiele osób słyszy od ZUS „nie”. Powód? Często szokujący – za wysoka emerytura, zbyt wczesne przejście na rentę rodzinną, a nawet ponowne małżeństwo. Nowe świadczenie okazuje się pułapką dla tysięcy wnioskodawców. Sprawdź, kto i dlaczego nie dostanie ani złotówki.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Więcej nauczycieli z prawem do świadczenia kompensacyjnego? Teraz to przeciętnie prawie 4200 zł

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, iż w maju 2025 r. nauczycielskie świadczenie kompensacyjne pobierało 10,8 tys. osób. Sejm pracuje nad zmianą w przyznawaniu kompensówek, tak aby mogło je pobierać więcej osób. Jak jest obecnie?

Dodatek dopełniający do renty socjalnej w 2025 roku – komu przysługuje i jak go otrzymać?

Od 1 stycznia 2025 r. osoby pobierające rentę socjalną mogą otrzymać nowe świadczenie: dodatek dopełniający. Przysługuje on osobom całkowicie niezdolnym do pracy i jednocześnie niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Ile wynosi dodatek dopełniający netto, dla kogo jest przeznaczony, czy trzeba złożyć wniosek, jakie dokumenty dołączyć i czy świadczenie jest opodatkowane?

REKLAMA