REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masz uprawnienia pracownicze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Praca tymczasowa jest nierzadko prawdziwym dobrodziejstwem. Nie zapewnia co prawda etatu na lata, ale daje zarobek – większy niż zasiłek dla bezrobotnych – i niektóre uprawnienia pracownicze.
Pracownika tymczasowego (zwanego często czasownikiem) zatrudnia agencja pracy tymczasowej, lecz świadczy o­n pracę na rzecz innej firmy. Agencja zawiera więc dwie umowy: z firmą zatrudniającą czasownika oraz z nim samym. Czasownikowi przysługują uprawnienia pracownicze – na przykład prawo do urlopu i do zasiłku chorobowego. Czasownik ma bowiem wiele takich samych uprawnień, jak pozostali pracownicy zatrudnieni w firmie. Pracodawca użytkownik (czyli ten, u którego wykonuje pracę osoba skierowana przez agencję) powinien przede wszystkim zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Po przepracowaniu każdego miesiąca pracownikowi tymczasowemu przysługują 2 dni urlopu wypoczynkowego.
Objęty jest o­n także ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym. Pracodawca użytkownik nie może wynająć czasownika do pracy w innej firmie lub powierzyć mu wykonywanie innych czynności niż te, które zostały określone w umowie z agencją. Pracodawca nie może też oferować mu mniej korzystnych warunków zatrudnienia niż pracownikom zatrudnionym w firmie na takim samym lub podobnym stanowisku. Powinien też, jeżeli zatrudnia go co najmniej 6 tygodni, umożliwić mu udział w organizowanych przez siebie szkoleniach mających na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Umowę o pracę z pracownikiem tymczasowym agencja zawiera na piśmie. Jeżeli zaś umowa nie została spisana, agencja powinna potwierdzić czasownikowi na piśmie rodzaj umowy i jej warunki.
Jeżeli pracodawca użytkownik będzie zadowolony z jego pracy, to po zakończeniu umowy o pracę tymczasową sam może go zatrudnić na podstawie zwykłej umowy o pracę. Agencja nie może domagać się od pracodawcy użytkownika, aby go w takiej sytuacji nie zatrudniał.
SŁOWNIK

Pracodawca użytkownik – firma, która zatrudnia pracownika tymczasowego
Czasownik (pracownik tymczasowy) – pracownik, którego zatrudnia agencja pracy tymczasowej wyłącznie po to, aby świadczył pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika
Praca tymczasowa – praca wykonywana przez czasownika na rzecz pracodawcy użytkownika. Ma charakter okresowy, sezonowy, doraźny, a wykonanie jej nie byłoby możliwe przez pracowników zatrudnionych w firmie użytkownika, bądź też taka, którą wykonywał nieobecny pracownik zatrudniony przez pracodawcę użytkownika.

Jak zostać czasownikiem

Ludziom poszukującym pracy radzimy zgłosić się do agencji pracy tymczasowej. Dysponuje o­na bowiem ofertami zatrudnienia, składanymi przez pracodawców, chcących zatrudnić pracowników na zastępstwo stałych pracowników nieobecnych w firmie przez pewien czas lub do pracy w sezonie szczególnego spiętrzenia prac bądź w razie konieczności zatrudnienia specjalistów z określonej dziedziny tylko przez z góry określony okres.
Agencja zawiera umowę z czasownikiem wyłącznie o pracę tymczasową wykonywaną na rzecz i pod kierownictwem pracownika użytkownika. Określa w niej m.in. strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia, pracodawcę użytkownika, długość okresu zatrudnienia oraz warunki tego zatrudnienia. W umowie należy więc szczegółowo określić rodzaj pracy oraz miejsce świadczenia pracy. Nie może w niej zabraknąć również wysokości wynagrodzenia za pracę oraz terminu i sposobu wypłacania go czasownikowi przez agencję pracy tymczasowej.
W umowie o pracę można znaleźć się także zapis przewidujący możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem. Wypowiedzieć pracę w takim przypadku mogłaby zarówno agencja, jak i czasownik, zaś długość okresu wypowiedzenia zależy od czasu, na jaki została zawarta umowa. Wynosi o­n trzy dni, gdyby umowa została zawarta na okres nieprzekraczający dwóch tygodni oraz tydzień – gdy została zawarta na dłużej.
Umowa o pracę tymczasową nie gwarantuje jednak pracownikowi wszystkich praw przewidzianych w kodeksie pracy. Nie stosuje się do niej np. uprawnień związanych z rodzicielstwem. Według kodeksu, umowa na czas określony dłuższy niż miesiąc, której wygaśnięcie nastąpiłoby po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu. Trwa o­na bowiem do dnia porodu. Z tego przywileju nie mogą jednak skorzystać kobiety wykonujące pracę tymczasową i bez znaczenia jest to, czy umowa jest zawarta na krócej czy dłużej niż miesiąc.

Kiedy i na jak długi urlop

Czasownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 2 dni za każdy przepracowany miesiąc. Urlop udzielany jest mu w te dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdy nie korzystał z urlopu. Gdyby zaś nie wykorzystał urlopu w okresie wykonywania pracy tymczasowej, agencja wypłaci mu należny ekwiwalent pieniężny, obliczony w następujący sposób: całe wynagrodzenie wypłacone czasownikowi w okresie zatrudnienia dzieli się przez liczbę dni pracy – uzyskana kwota stanowi wysokość ekwiwalentu za jeden dzień przysługującego urlopu.
Tryb udzielania urlopu ustala agencja z pracodawcą użytkownikiem zanim jeszcze zostanie zatrudniony pracownik tymczasowy. Mogą o­ni np. uzgodnić, że czasownik wykorzysta urlop w całości lub tylko w części w okresie świadczenia pracy. Gdyby jednak czasownik świadczył pracę w tej samej firmie przez 6 miesięcy albo dłużej, to wówczas ma prawo wykorzystać należny mu urlop wypoczynkowy w tym okresie. Termin jego rozpoczęcia pracodawca użytkownik ustala z pracownikiem tymczasowym.

Co jest zabronione

W charakterze czasownika nie wolno zatrudnić osoby, która z pracodawcą pozostaje w stosunku pracy. Zabronione jest też zatrudnianie czasownika na stanowisku, na którym pracuje osoba aktualnie uczestnicząca w strajku. Czasownik nie może więc być tzw. łamistrajkiem. Nie można też powierzyć mu wykonywania pracy za pracownika zwolnionego w ciągu ostatnich trzech miesięcy z przyczyn od niego niezależnych.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
malgorzata.piasecka@infor.pl
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podstawa prawna
Ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. z 2003 r. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym? Wszystkie świadczenia, ulgi i wsparcie w 2025 roku!

Zastanawiasz się, jakie realne korzyści niesie ze sobą posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności? W 2025 roku to klucz do szerokiego pakietu wsparcia, które może radykalnie ułatwić życie. W naszym kompleksowym przewodniku znajdziesz wszystkie informacje – od wysokości świadczeń pieniężnych i ulg podatkowych, przez codzienne przywileje, aż po znaczące dofinansowania z PFRON, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przeczytaj i dowiedz się, jak w pełni wykorzystać przysługujące Ci prawa!

Wystarczy powiedzieć: boli i nie czekasz w kolejce. Absurdalny przepis NFZ w gabinetach stomatologicznych

Nie musisz być umówiony na wizytę. Wystarczy, że zgłosisz się do gabinetu dentystycznego powiesz, że boli Cię ząb. Dentysta musi się Tobą zająć poza kolejką. Tak działa przepis, który miał ułatwiać dostęp do leczenia, ale stał się furtką dla cwaniactwa. Dentyści biją na alarm: pacjenci wykorzystują system, a my jesteśmy za to karani finansowo.

Będzie nowa ustawa o kredycie konsumenckim. Duże zmiany w przepisach od 2026 roku

W dniu 7 lipca 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowej ustawy o kredycie konsumenckim przygotowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy maja wdrożyć do polskiego prawa przepisy dwóch unijnych dyrektyw. Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2225 z 18 października 2023 r. w sprawie umów o kredyt konsumencki oraz uchylającej dyrektywę 2008/48/WE, zwanej dalej „dyrektywą 2023/2225”, oraz przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2673 z 22 listopada 2023 r. zmieniającej dyrektywę 2011/83/UE w odniesieniu do umów o usługi finansowe zawieranych na odległość oraz uchylającej dyrektywę 2002/65/WE, zwanej dalej „dyrektywą 2023/2673”. Nowa ustawa o kredycie konsumenckim ma zostać uchwalona jeszcze w 2025 roku, a jej przepisy mają być stosowane najpóźniej od 20 listopada 2026 r.

Emerytura matczyna a zamieszkiwanie za granicą i domicyl

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, tzw. emerytura matczyna, emerytura dla matek (mama 4 plus) ma charakter specjalny - ma za zadanie przeciwdziałać ubóstwu grupie uprawnionych do niego osób, zapewniając im określone (niezbędne) środki po osiągnięciu odpowiedniego wieku. Ale czy zawsze i każdy ma bezwzględne prawo do tego świadczenia? Czy fakt zamieszkiwania w Polsce ma znaczenie? Czy dodatkowe świadczenie do emerytury powinno przysługiwać każdemu bez względu na liczbę dzieci w rodzinie?

REKLAMA

Ważny komunikat PFRON: Nawet 600 zł na prąd dla dużej grupy niepełnosprawnych pacjentów. Wnioski od 11 lipca

Używasz koncentratora tlenu lub respiratora w domu? Od 11 lipca możesz otrzymać nawet 600 zł zwrotu za prąd. PFRON rozszerza zasady programu "Aktywny samorząd". Nowe grupy pacjentów również mogą składać wnioski o dofinansowanie. Sprawdź, kto skorzysta i jak uzyskać pieniądze.

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Live Nation z zarzutami od UOKiK. Chodzi o zakaz wnoszenia bagażu na imprezę i opłaty za depozyt

Prezes UOKiK sformułował zarzuty wobec spółki Live Nation, podając w wątpliwość zapisy jej regulaminów. Zastrzeżenia dotyczą zakazu wnoszenia bagażu na wydarzenia organizowane przez firmę oraz obowiązku uiszczania opłat za przechowywanie plecaków i torebek w depozycie.

Skrócony tydzień pracy może być tragiczny dla gospodarki, firm i społeczeństwa

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. 15 września kończy się nabór firm i instytucji do projektu.

REKLAMA

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

REKLAMA