REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najprostszy sposób rozwiązania umowy

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron wymaga zgodnego oświadczenia woli obu jej stron, które decydują się na jej rozwiązanie w ustalonym terminie. Porozumienie to nie musi być w formie pisemnej, choć dla celów dowodowych jest lepiej, gdy tak je sporządzono.
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron jest najprostszym sposobem jej rozwiązania. Warto jednak pamiętać o zasadach związanych z tym rodzajem czynności prawnej, gdyż w praktyce wywołuje o­na wiele kontrowersji.
Zwykle jest tak, że rozwiązanie umowy za porozumieniem następuje poprzez złożenie pisemnej propozycji przez pracownika i wyrażenie na nią zgody przez pracodawcę. Strony nie muszą wskazywać w porozumieniu żadnej przyczyny rozwiązania umowy.

Propozycja to już oferta

Wystąpienie z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron stanowi w istocie ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy, do której stosuje się odpowiednio na podstawie art. 300 kodeksu pracy przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne). Oznacza to, że pracodawca może przyjąć ofertę pracownika pragnącego rozwiązania umowy o pracę w określonym terminie poprzez zwykłe wyrażenie na nią zgody. Pracodawca nie jest jednak związany propozycją pracownika ani do co faktu rozwiązania umowy, ani też co do terminu, w którym miałoby to nastąpić. Jeżeli więc, pracownik wskazał termin, w którym miałoby nastąpić rozwiązanie umowy, to pracodawca może wyrazić na to zgodę najpóźniej do chwili zaistnienia tego terminu. Może również bez żadnego uzasadnienia nie zaakceptować propozycji pracownika rozwiązania umowy w tej formie lub w tym terminie. Nie może natomiast wyznaczyć innego, późniejszego, terminu i uznać, że to wówczas następuje rozwiązanie umowy.
Oferta rozwiązania umowy złożona przez pracownika wiąże go tylko do dnia wskazanego w przedstawionej propozycji. Późniejsze rozwiązanie umowy może więc nastąpić tylko wówczas, gdy pracownik wyrazi zgodę na ofertę pracodawcy. Zatem zawsze jest konieczne osiągnięcie porozumienia między stronami co do daty rozwiązania umowy o pracę. Przy czym nie ma żadnych przeszkód rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron z ustaleniem daty ustania umowy nawet znacznie późniejszej niż data zawarcia porozumienia (np. za 3 miesiące od daty zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę.).
Jeśli strony wprost nie określiły terminu rozwiązania umowy, przyjmuje się, że rozwiązanie następuje w dniu zawarcia porozumienia. Warto też zaznaczyć, że porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę strony mogą zawrzeć w każdym czasie, a więc zarówno w czasie urlopu, jak i choroby pracownika. Nie mają tu bowiem zastosowania normy chroniące pracowników przed wypowiedzeniem.

Zastrzeżenie warunku

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron może być uzależnione od zaistnienia przewidzianego przez strony warunku, np. od osiągnięcia pewnego poziomu zysku. Jest więc możliwe uzależnienie rozwiązania umowy od zaistnienia zdarzenia przyszłego i niepewnego. Wówczas umowa o pracę w dalszym ciągu będzie wiązać strony, a skutek rozwiązujący nastąpi w momencie ziszczenia się warunku.
Jeśli pracownik nie uzyska zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to aby doszło do skutecznego jej rozwiązania, może ją wypowiedzieć lub rozwiązać bez wypowiedzenia. Natomiast gdyby po złożeniu propozycji rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, nie czekając na zgodę pracodawcy, pracownik nie stawił się już do pracy, to pracodawca mógłby uznać, że porzucił o­n pracę i rozwiązać z nim umowę bez wypowiedzenia z jego winy na podstawie art. 52 par. 1 pkt 1 k.p.
Ważne!
Pracodawca nie jest związany propozycją pracownika ani co do rozwiązania umowy, ani też co do terminu, w którym miałoby to nastąpić. Jeżeli pracownik wskazał termin, w którym miałoby nastąpić rozwiązanie umowy, to pracodawca może wyrazić na to zgodę najpóźniej do chwili zaistnienia tego terminu.

Odwołanie oświadczenia

Czasami zdarza się, że pracownik, który złożył oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron, próbuje później uchylić się od skutków swego oświadczenia lub odwołać je, powołując się na zdenerwowanie lub stres. Należy podkreślić, że pracownik nie ma możliwości swobodnego odwołania swojego wcześniejszego oświadczenia.
Odwołanie oświadczenia woli, które zostało złożone pracodawcy, może być skuteczne tylko wówczas, jeśli doszło do niego jednocześnie ze złożonym oświadczeniem lub wcześniej (art. 61 k.c.). Zatem zmiana stanowiska przez zatrudnionego, który najpierw zgodził się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, a następnie uznał, że jest to dla niego niekorzystne, nie jest wiążąca dla pracodawcy.
Pracownicy mogą natomiast próbować uchylić się od skutków swego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron poprzez powołanie się na wady swego oświadczenia woli. W takim przypadku oceny skuteczności takiego odwołania będzie dokonywał sąd w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego regulujące wady oświadczenia woli (art. 82–88 k.c.).

PRZYKŁAD
Czytelniczka była zatrudniona w sklepie spożywczym należącym do spółki X. Ponieważ otrzymała propozycję pracy na lepszych warunkach w konkurencyjnym sklepie, postanowiła rozwiązać umowę o pracę. W tym celu złożyła do zarządu spółki propozycję rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z początkiem następnego tygodnia.
Zarząd nie wyraził zgody na takie rozwiązanie umowy o pracę, gdyż uważał, że konieczne jest uprzednie przeprowadzenie inwentaryzacji w sklepie.
Pomimo braku zgody zarządu, pracownica nie stawiła się już w pracy u dotychczasowego pracodawcy. Wtedy zarząd spółki rozwiązał z nią umowę o pracę bez wypowiedzenia z jej winy, podając jako przyczynę nieusprawiedliwione niestawiennictwo w pracy. Oświadczenie zawierające tę przyczynę rozwiązania umowy o pracę wraz ze świadectwem pracy przesłał na jej adres zamieszkania.

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO
Propozycja rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron stanowi w istocie ofertę zgodnego rozwiązania stosunku pracy, do której stosuje się odpowiednio, na podstawie art. 300 kodeksu pracy, przepisy kodeksu cywilnego (art. 66 i następne)
– wyrok Sądu Najwyższego z 4 października 2000 r., I PKN 58/00, OSNP 2002/9/211).

Nie ma przeszkód dla rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron z ustaleniem daty ustania umowy nawet znacznie późniejszej niż data zawarcia porozumienia
– wyrok Sądu Najwyższego z 4 listopada 2004 r., I PK 653/03, OSNP 2005/14/204).

Nieokreślenie, choćby dorozumiane, w porozumieniu stron o rozwiązaniu stosunku pracy terminu jego ustania powoduje (podobnie jak przy zawarciu umowy o pracę – art. 26 k.p.) rozwiązanie tego stosunku w dniu zawarcia porozumienia
– wyrok Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2001 r., I PKN 844/00, OSNP 2002/18/432.

Pracownik i pracodawca mogą rozwiązać stosunek pracy na mocy porozumienia stron w każdym uzgodnionym przez siebie terminie także w czasie urlopu wypoczynkowego pracownika
– wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2003 r., I PK 593/02, M.P. Pr. – wkł. 2004/6/1.

Ryszard Sadlik
Autor jest sędzią Sądu Rejonowego w Kielcach

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Gość Infor.pl: Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) [17.05.2024] – Oglądaj na żywo!

Czy propozycja Trzeciej Drogi ws zakazu handlu to dobry kierunek? Dlaczego rośnie liczba przypadków łamania prawa przez przedsiębiorców? Czy płaca minimalna w Polsce jest na właściwym poziomie? Czy koszty pracy w Polsce są niskie? Czy Zielony Ład pomoże naszej gospodarce? Te pytania usłyszy gość Piotra Nowaka - Cezary Kaźmierczak - Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

QUIZ Historia sztuki. Te informacje wypada znać. Dasz radę zdobyć 6/10?
Co to są rubensowskie kształty? A tycjanowski kolor? Kto namalował "Śniadanie na trawie"? Znasz odpowiedzi na te pytania? W takim razie jest duża szansa na komplet punktów.

REKLAMA