REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outplacement - pomoc dla osób zwalnianych z pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Szykuła

REKLAMA

Pracodawca, który zwolnił cię z pracy, może ci pomóc z powrotem stanąć na nogi! Służy do tego program outplacementu, który łagodzi skutki utraty pracy i pozwoli uzyskać nowe zatrudnienie. Każdy szanujący się pracodawca powinien taką pomoc zapewnić zwalnianym pracownikom.
Dobrze przeprowadzony i profesjonalny outplacement minimalizuje negatywny wpływ zwolnienia z pracy, dobrze służy pracownikowi i pracodawcy, obniża koszty i powoduje wzrost wiarygodności firmy.

Outplacement to program skierowany do pojedynczych osób, które pozostały bez pracy, a także do grup pracowniczych, które pracodawca był zmuszony zwolnić z określonych przyczyn. Ten proces wspomaga pracowników emocjonalnie i finansowo, poprzez znalezienie im nowego źródła dochodu. Podbudowuje w osobach zwolnionych poczucie wartości, przydatności zawodowej i społecznej.

Jeśli zwolnienie leży po stronie pracodawcy, ważne jest wsparcie pracownika, zgodne z realnymi możliwościami danej firmy. Pomoc powinna być rzeczowa i rzetelna. Istotną rolę powinien odegrać zewnętrzny doradca, który jasno określi sytuację, w jakiej znalazł się pracodawca, i uświadomi pracownikowi, czemu ma służyć przeprowadzany program.

Oczywiście, nie każdy pracodawca ma możliwość zaproponowania pracownikom rozbudowanych programów outplacementowych, dlatego istnieje wiele rozwiązań pośrednich:

- outplacement dla kilku firm jednocześnie,

- outplacement z dobranymi przez klienta elementami, np. z wyłączeniem porad psychologicznych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- programy dofinansowane przez UE i powiązane z doradztwem zawodowym.

Korzyści dla pracowników

REKLAMA

Korzyści odnoszą się zarówno do sfery zawodowej, jak emocjonalnej i rodzinnej. Każde zwolnienie wiąże się bowiem z powstaniem wątpliwości we własne kompetencje i umiejętności. To obniżenie samooceny, akceptacji społecznej i poziomu zaufania wobec innych. Program outplacementu może pomóc pracownikowi na wielu płaszczyznach:

- otrzymuje profesjonalną pomoc i umiejętność odnalezienia się na rynku pracy; poznaje własne zalety, które może wykorzystać u kolejnego pracodawcy; dokształca się i znajduje nową posadę,

- oszczędza czas, koszty i zwiększa efektywność w poszukiwaniu zatrudnienia,

- poprzez rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, umiejętności autoprezentacji wzrasta samoocena pracownika, a tym samym jego zadowolenie i motywacja do działania,

- pracownik czuje zaangażowanie byłego pracodawcy, istotny jest fakt, że mimo trudnej sytuacji, pracodawca nadal interesuje się losem pracownika,

- obniża się lęk związany z niepewnością jutra - osoba zwolniona wie, że program outplacementu stwarza dla niej nowe możliwości,

- zmniejsza stres związany ze zmianą pracy,

- istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, doradztwa zawodowego, szkoleń finansowanych przez byłego pracodawcę.

Rodzaje outplacementu

REKLAMA

- Program grupowy - przygotowywany z myślą o zwolnieniu większej liczby pracowników. Często ma miejsce na terenie zakładu pracy, rozpoczynając się od spotkań grupowych, a kończąc na indywidualnych. Czas outplacementu uzależniony jest od liczby zwalnianych pracowników, okresu wypowiedzenia i przyczyn redukcji personelu.

- Program indywidualny - ukierunkowany na konkretną osobę, często specjalistę lub menedżera, z którym pracodawca musi się rozstać. Ważne jest intensywne działanie, które pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującej posady. Program indywidualny ma na celu złagodzenie procesu zwolnienia i utrzymanie dobrych relacji.

Skąd się wziął outplacement

Początki outplacementu to rok 1945, kiedy amerykańscy żołnierze wracający z frontu musieli od nowa nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie i uzyskać nową pracę. Podjęto odpowiednie kroki, aby rozwiązać problem - badano przydatność zawodową byłych żołnierzy, pomagano im w tworzeniu aplikacji na określone stanowiska, uczono zachowań wobec pracodawcy. Zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu usługi okazało się tak wielkie, że w ciągu kilku lat zaczęły powstawać firmy doradcze, które specjalizowały się w obsłudze klientów indywidualnych i instytucjonalnych. W związku z automatyzacją procesów produkcyjnych i rozwojem gospodarczym wiele firm musiało zredukować zatrudnienie, a ich pracownicy zostali bez pracy. Pomocne okazały się firmy doradcze, zajmujące się outplacementem, tzw. monitorowanym zwalnianiem. Korporacja zgłaszała się do firmy doradczej i za odpowiednią kwotę przeprowadzany był na jej rzecz odpowiedni program - zwolniony pracownik był informowany o nowych możliwościach na rynku, w przypadku braku kwalifikacji szkolony, a także wspomagany finansowo. W późniejszym czasie całościowy program zwolnień monitorowanych został zredukowany (co ma miejsce do tej pory), a w jego skład zaczęły wchodzić jedynie porady psychologiczne dla osób zwolnionych i ich rodzin, doradztwo zawodowe, planowanie ścieżki kariery.

Wpływ zwolnień monitorowanych na pozycję pracodawcy

Mimo kosztów, jakie pracodawca musi ponieść z tytułu redukcji personelu, outplacement niesie ze sobą wiele długoterminowych korzyści:

- szacunek osób pozostających w firmie wobec pracodawcy i wzrost ich lojalności,

- zaangażowanie pracodawcy w sprawy pracownicze poprawia atmosferę, a lepsze warunki pracy sprzyjają motywacji i wydajności; outplacement przyczynia się więc do wyższej efektywności firmy,

- eliminacja lub redukcja kosztów związanych z ewentualnymi odszkodowaniami i rozprawami sądowymi,

- uznanie obecnych i potencjalnych klientów, a także przyszłych pracobiorców, lepszy wizerunek firmy i jej wyższa pozycja na rynku.

Sylwia Szykuła

 
 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

Czy 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Co z niedzielami handlowymi w 2025 roku: w grudniu trzy, a ile w pozostałe miesiące – co zmieni się w drugiej połowie roku

Niedziel handlowych miało być więcej, nawet dwie w miesiącu. Takie były zapowiedzi przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem mijają kolejne miesiące, nadchodzą kolejne niedziele i wszystkie niemal są z zakazem handlu. Nie ma mowy o zakupach w Lidlu, nie są otwarte sklepy w galeriach handlowych, a spragnieni pilnych zakupów skazani są tylko na sklepy sieci Żabka lub inne małe.

Dofinansowanie do wymiany dachu 2025 - jak uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dopłaty do wymiany dachu w 2025 roku?

Masz dach do wymiany? W 2025 roku możesz skorzystać z różnych form dofinansowania – zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Sprawdź, jakie programy obejmują dopłaty do wymiany pokrycia dachowego, kto może z nich skorzystać i gdzie złożyć wniosek. Lista programów.

Wakacyjne promocje na paliwo 2025 – gdzie zatankujesz najtaniej?

Pierwszy wakacyjny weekend to czas intensywnych wyjazdów – sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej dzięki tegorocznym promocjom na paliwo. Oto zestawienie największych zniżek, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednym baku.

REKLAMA

Do odbiorców gazu masowo trafiają listy. Chodzi o pieniądze. Kwoty zaczynają się od 1 tysiąca, a dochodzą do kilkunastu tysięcy

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA