REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outplacement - pomoc dla osób zwalnianych z pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwia Szykuła

REKLAMA

Pracodawca, który zwolnił cię z pracy, może ci pomóc z powrotem stanąć na nogi! Służy do tego program outplacementu, który łagodzi skutki utraty pracy i pozwoli uzyskać nowe zatrudnienie. Każdy szanujący się pracodawca powinien taką pomoc zapewnić zwalnianym pracownikom.
Dobrze przeprowadzony i profesjonalny outplacement minimalizuje negatywny wpływ zwolnienia z pracy, dobrze służy pracownikowi i pracodawcy, obniża koszty i powoduje wzrost wiarygodności firmy.

Outplacement to program skierowany do pojedynczych osób, które pozostały bez pracy, a także do grup pracowniczych, które pracodawca był zmuszony zwolnić z określonych przyczyn. Ten proces wspomaga pracowników emocjonalnie i finansowo, poprzez znalezienie im nowego źródła dochodu. Podbudowuje w osobach zwolnionych poczucie wartości, przydatności zawodowej i społecznej.

Jeśli zwolnienie leży po stronie pracodawcy, ważne jest wsparcie pracownika, zgodne z realnymi możliwościami danej firmy. Pomoc powinna być rzeczowa i rzetelna. Istotną rolę powinien odegrać zewnętrzny doradca, który jasno określi sytuację, w jakiej znalazł się pracodawca, i uświadomi pracownikowi, czemu ma służyć przeprowadzany program.

Oczywiście, nie każdy pracodawca ma możliwość zaproponowania pracownikom rozbudowanych programów outplacementowych, dlatego istnieje wiele rozwiązań pośrednich:

- outplacement dla kilku firm jednocześnie,

- outplacement z dobranymi przez klienta elementami, np. z wyłączeniem porad psychologicznych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- programy dofinansowane przez UE i powiązane z doradztwem zawodowym.

Korzyści dla pracowników

REKLAMA

Korzyści odnoszą się zarówno do sfery zawodowej, jak emocjonalnej i rodzinnej. Każde zwolnienie wiąże się bowiem z powstaniem wątpliwości we własne kompetencje i umiejętności. To obniżenie samooceny, akceptacji społecznej i poziomu zaufania wobec innych. Program outplacementu może pomóc pracownikowi na wielu płaszczyznach:

- otrzymuje profesjonalną pomoc i umiejętność odnalezienia się na rynku pracy; poznaje własne zalety, które może wykorzystać u kolejnego pracodawcy; dokształca się i znajduje nową posadę,

- oszczędza czas, koszty i zwiększa efektywność w poszukiwaniu zatrudnienia,

- poprzez rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, umiejętności autoprezentacji wzrasta samoocena pracownika, a tym samym jego zadowolenie i motywacja do działania,

- pracownik czuje zaangażowanie byłego pracodawcy, istotny jest fakt, że mimo trudnej sytuacji, pracodawca nadal interesuje się losem pracownika,

- obniża się lęk związany z niepewnością jutra - osoba zwolniona wie, że program outplacementu stwarza dla niej nowe możliwości,

- zmniejsza stres związany ze zmianą pracy,

- istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej, doradztwa zawodowego, szkoleń finansowanych przez byłego pracodawcę.

Rodzaje outplacementu

REKLAMA

- Program grupowy - przygotowywany z myślą o zwolnieniu większej liczby pracowników. Często ma miejsce na terenie zakładu pracy, rozpoczynając się od spotkań grupowych, a kończąc na indywidualnych. Czas outplacementu uzależniony jest od liczby zwalnianych pracowników, okresu wypowiedzenia i przyczyn redukcji personelu.

- Program indywidualny - ukierunkowany na konkretną osobę, często specjalistę lub menedżera, z którym pracodawca musi się rozstać. Ważne jest intensywne działanie, które pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującej posady. Program indywidualny ma na celu złagodzenie procesu zwolnienia i utrzymanie dobrych relacji.

Skąd się wziął outplacement

Początki outplacementu to rok 1945, kiedy amerykańscy żołnierze wracający z frontu musieli od nowa nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie i uzyskać nową pracę. Podjęto odpowiednie kroki, aby rozwiązać problem - badano przydatność zawodową byłych żołnierzy, pomagano im w tworzeniu aplikacji na określone stanowiska, uczono zachowań wobec pracodawcy. Zainteresowanie i zapotrzebowanie na tego typu usługi okazało się tak wielkie, że w ciągu kilku lat zaczęły powstawać firmy doradcze, które specjalizowały się w obsłudze klientów indywidualnych i instytucjonalnych. W związku z automatyzacją procesów produkcyjnych i rozwojem gospodarczym wiele firm musiało zredukować zatrudnienie, a ich pracownicy zostali bez pracy. Pomocne okazały się firmy doradcze, zajmujące się outplacementem, tzw. monitorowanym zwalnianiem. Korporacja zgłaszała się do firmy doradczej i za odpowiednią kwotę przeprowadzany był na jej rzecz odpowiedni program - zwolniony pracownik był informowany o nowych możliwościach na rynku, w przypadku braku kwalifikacji szkolony, a także wspomagany finansowo. W późniejszym czasie całościowy program zwolnień monitorowanych został zredukowany (co ma miejsce do tej pory), a w jego skład zaczęły wchodzić jedynie porady psychologiczne dla osób zwolnionych i ich rodzin, doradztwo zawodowe, planowanie ścieżki kariery.

Wpływ zwolnień monitorowanych na pozycję pracodawcy

Mimo kosztów, jakie pracodawca musi ponieść z tytułu redukcji personelu, outplacement niesie ze sobą wiele długoterminowych korzyści:

- szacunek osób pozostających w firmie wobec pracodawcy i wzrost ich lojalności,

- zaangażowanie pracodawcy w sprawy pracownicze poprawia atmosferę, a lepsze warunki pracy sprzyjają motywacji i wydajności; outplacement przyczynia się więc do wyższej efektywności firmy,

- eliminacja lub redukcja kosztów związanych z ewentualnymi odszkodowaniami i rozprawami sądowymi,

- uznanie obecnych i potencjalnych klientów, a także przyszłych pracobiorców, lepszy wizerunek firmy i jej wyższa pozycja na rynku.

Sylwia Szykuła

 
 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? W tym roku przystąpić mogą też seniorzy

Kto i na jakich zasadach może poprawiać maturę 2025 r.? Należy wyróżnić dwie sytuacje: maturzysta nie zdał matury i maturzysta zdał, ale chce poprawić wyniki. W tym i kolejnym roku przystąpić do matury mogą też seniorzy.

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.

REKLAMA

Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA