REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowe zatrudnienie może być przyczyną zwolnienia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Halina Kwiatkowska

REKLAMA

Jeżeli pracownik nie podpisał zakazu konkurencji, wówczas może świadczyć dodatkową pracę w konkurencyjnej firmie. W tej sytuacji pracodawca może jednak rozwiązać z nim stosunek pracy za wypowiedzeniem.
Kodeks pracy dopuszcza zobowiązanie się pracownika w odrębnej umowie do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy oraz nieświadczenia pracy na rzecz podmiotu prowadzącego taką samą jak pracodawca działalność (art. 1011 k.p.). Zgodnie z przyjętym w doktrynie prawa stanowiskiem przez pojęcie działalność konkurencyjna należy rozumieć zarówno czynności zarobkowe podejmowane na własny rachunek, jak i podejmowane na rachunek osoby trzeciej, np. jako zleceniobiorca.

 

REKLAMA

Sąd Najwyższy w wyroku z 8 maja 2002 r. (I PKN 221/01, OSNP 2004/6/98) przesądził, iż zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej zastrzeżony w umowie o pracę powinien być odniesiony do przedmiotu działalności pracodawcy określonego w przepisach prawa lub w postanowieniach aktów założycielskich, statutów lub umów tworzących dany podmiot prawa. W moim przekonaniu oznacza to, iż umowa o zakazie konkurencji nie może zawierać postanowień, które zakazywałyby pracownikowi podejmowania działalności niepokrywającej się z przedmiotem działalności pracodawcy.

Obok zakazu prowadzenia działalności konkurencyjnej art. 1011 k.p. wyłącza możliwość świadczenia pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną. W jednym z niedawnych orzeczeń Sąd Najwyższy (wyrok z 4 stycznia 2008 r., I PK 183/07, niepubl.) podzielił pogląd, iż o złamaniu tego zakazu nie przesądza rodzaj obejmowanego stanowiska, gdyż do naruszenia umowy dochodzi już w momencie rozpoczęcia świadczenia pracy na rzecz podmiotu konkurencyjnego. Podpisanie umowy o zakazie konkurencji będzie zatem wykluczać możliwość zatrudnienia w takim podmiocie, nawet w charakterze zupełnie różnym od zajmowanego stanowiska. Jakkolwiek stanowisko takie może budzić pewne wątpliwości, należy przyznać, iż wyklucza ono możliwość obejścia umownego zakazu konkurencji poprzez fikcyjne zatrudnienie na innym stanowisku niż faktycznie wykonywane obowiązki.

REKLAMA

Brak zakazu działalności konkurencyjnej oraz świadczenia pracy na rzecz konkurencji powoduje, że pracownik nie jest ograniczony w swobodnym podejmowaniu dodatkowego zajęcia w czasie trwania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Sąd Najwyższy w wyroku z 25 sierpnia 1998 r. (I PKN 265/98, OSNP 1999/18/574) stwierdził, iż sam fakt podjęcia przez pracownika dodatkowego zatrudnienia u podmiotu konkurencyjnego wobec pracodawcy nie jest wystarczającym powodem do rozwiązania z nim stosunku pracy bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy pracownik pomimo dodatkowego zatrudnienia wywiązuje się ze swoich obowiązków oraz zatrudnienie to nie wpływa negatywnie na interesy pracodawcy. Niewątpliwie jednak w takiej sytuacji pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem.

Warto podkreślić, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia umowy o zakazie konkurencji już w czasie trwania stosunku pracy. Co więcej, odmowa pracownika przyjęcia propozycji zawarcia takiej umowy może zgodnie z utrwalonym stanowiskiem Sądu Najwyższego (m.in. wyrok z 3 listopada 1997 r., I PKN 333/97, OSNAP 1998/17/499) stanowić uzasadnioną podstawę do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem. Moim zdaniem podstawa rozwiązania umowy będzie jednak istniała tylko wówczas, gdy proponowana treść zakazu konkurencji będzie zgodna z przepisami kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

HALINA KWIATKOWSKA

radca Prawny, partner, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA