REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne osób współpracujących

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Osoby współpracujące z prowadzącymi działalność gospodarczą objęte są obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym. Składki na to ubezpieczenie do ZUS odprowadza za nie prowadzący tę działalność. Pobiera je ze swoich środków i nie obciąża współpracującego.
Osobami współpracującymi przy prowadzeniu działalności gospodarczej są: małżonek, dzieci: własne, adoptowane i pasierbowie, rodzice, ojczym i macocha oraz osoba przysposabiająca wówczas, gdy spełniają dwa warunki: pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z prowadzącymi działalność gospodarczą oraz współpracują z nim przy prowadzeniu tej działalności. Nawet jeżeli te osoby zostały w firmie zatrudnione na podstawie umowy o pracę dla celów ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego traktowane są jako współpracujące.

Osoba współpracująca nie jest pracownikiem

Ma to istotne znaczenie przy ustalaniu wysokości podstawy składek na te ubezpieczenia. Gdyby taką osobę przedsiębiorca zatrudnił na podstawie umowy o pracę z wynagrodzeniem odpowiadającym najniższemu, to wówczas nie będzie o­no stanowiło podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne odprowadzanych od niej do ZUS.

• PRZYKŁAD
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zatrudnił w swojej firmie żonę na podstawie umowy o pracę. Ustalił dla niej wynagrodzenie za pracę w wysokości 900 zł miesięcznie. Składki na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne powinien jednak dla niej odprowadzać od znacznie wyższej podstawy wymiaru. Powinna to być kwota zadeklarowana, lecz nie mniejsza od ustalonej raz na trzy miesiące przez prezesa ZUS na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.


Jeżeli ktoś został zgłoszony do ubezpieczeń jako pracownik, a ZUS uzna, że ma w firmie status osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to wówczas ustala dla niego tytuł do ubezpieczenia. Istotne przy tym są następujące kryteria: stopień pokrewieństwa, pozostawanie z prowadzącym działalność gospodarczą we wspólnym gospodarstwie domowym oraz współpraca przy prowadzeniu działalności (w tym przypadku będzie to faktyczne świadczenie pracy na rzecz firmy). Natomiast ZUS nie bierze pod uwagę okresu, przez jaki współpraca byłaby wykonywana, wymiaru czasu pracy osoby współpracującej oraz jej wieku.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna więc zgłosić osobę współpracującą do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA. Zawsze te dokumenty składa w formie papierowej nawet wówczas, gdy rozlicza się z ZUS w formie elektronicznej. Powinna je złożyć w ciągu 7 dni od rozpoczęcia współpracy.
WARTO WIEDZIEĆ
Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne nie zostanie zmniejszona za okres choroby.
Składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne od osoby współpracującej odprowadza osoba prowadząca działalność gospodarczą.
Osoba współpracująca z prowadzącą działalność gospodarczą jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym począwszy od pierwszego dnia wykonywania tej działalności, aż do dnia, w którym zaprzestaje ją wykonywać.

Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne

Od 1 stycznia 2006 r. składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne wynosi 8,75 proc. podstawy wymiaru. Tę podstawę stanowi kwota zadeklarowana przez ubezpieczonego, która nie może być jednak niższa niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Przy tych obliczeniach przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, łącznie z wypłatami z zysku. Nowa wysokość składki ustalona jest od trzeciego miesiąca następnego kwartału.
Minimalna podstawa wymiaru ustalana na potrzeby obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne jest więc wyższa niż ustalona na potrzeby obliczania składki na ubezpieczenia społeczne.
Na wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne nie ma wpływu pobieranie zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego. Nie zostaje o­n zmniejszony proporcjonalnie do okresu, przez który osoba współpracująca otrzymuje je.

• PRZYKŁAD
Osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej w styczniu 2006 roku chorowała w okresie od 5 stycznia do 20 stycznia i pobierała zasiłek chorobowy. Na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń odprowadza się za nią składkę w pełnej wysokości.

Wysokość składki ustalona zostaje na cały miesiąc, bez względu na to przez ile dni osoba współpracująca była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Nie pomniejsza się jej proporcjonalnie.

• PRZYKŁAD
Osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej została zgłoszona do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego od 25 stycznia 2006 r. Mimo że była nim objęta w styczniu tylko przez 7 dni, to w lutym za styczeń należy od niej odprowadzić całą składkę na to ubezpieczenie.

Nawet wówczas, gdy ktoś zaprzestanie współpracy przy prowadzeniu działalności gospodarczej w ciągu miesiąca i wyrejestruje się z ubezpieczenia zdrowotnego, to składkę na ubezpieczenie zdrowotne za ten miesiąc należy odprowadzić w pełnej wysokości.


Zbieg tytułów do ubezpieczeń

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne zawsze oblicza, odprowadza do ZUS i finansuje z własnych środków osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. Nawet jeżeli osoba współpracująca oprócz wykonywania współpracy zatrudniona jest jednocześnie na podstawie umowy o pracę lub zlecenia albo otrzymuje rentę bądź emeryturę i z tego tytułu również podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, to nie zwalnia jej to z odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu współpracy. Składkę tę odprowadza więc ze wszystkich tytułów.

Jedynie w pewnych przypadkach składka na ubezpieczenie zdrowotne od osoby współpracującej może nie być opłacana wówczas, gdy ma ustalone prawo do renty lub emerytury. Są to następujące przypadki:
• gdy pobierane przez nią świadczenie nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, natomiast dodatkowe przychody z tytułu współpracy nie są wyższe niż 50 proc. najniższej emerytury,
• gdy pobierana emerytura lub renta nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, a podatek dochodowy opłacany jest w formie karty podatkowej.
Wprawdzie w obu tych przypadkach osoba współpracująca nadal objęta jest ubezpieczeniem zdrowotnym, to jednak nie trzeba za nią odprowadzać należnych składek. Natomiast ciążą na niej następujące obowiązki:
• powinna zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego,
• należy za nią co miesiąc przekazywać do ZUS dokumenty rozliczeniowe. Określa się w nich podstawę wymiaru składki wynikającej z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Natomiast w rubryce dotyczącej wysokości składki wpisuje się „zero”.

Składka od osoby niepełnosprawnej

Jeżeli osoba współpracująca przy prowadzeniu działalności gospodarczej ma ustalony umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, a jej przychody miesięcznie nie przekraczają 50 proc. najniższej emerytury, to wówczas nie trzeba od niej ustalać, obliczać i odprowadzać do ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Nie odprowadza się również składki na to ubezpieczenie wówczas, gdy osoba współpracująca została zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, a podatek dochodowy płacony jest w formie karty podatkowej.
W obu tych przypadkach osoba współpracująca objęta jest jednak ubezpieczeniem zdrowotnym i dlatego osoba prowadząca działalność gospodarczą powinna ją zgłosić do tego ubezpieczenia i składać co miesiąc za nią dokumenty rozliczeniowe. Wykazuje na nich podstawę wymiaru składki wynikającą z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podaje także składkę w wysokości „zero”.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF wymusi zmiany. Rejestry VAT i wydatki pracownicze po nowemu od 2026 roku

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to jeden z najważniejszych projektów cyfryzacyjnych polskiej administracji podatkowej ostatnich lat. Od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku – w zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku – podatnicy VAT będą zobowiązani do wystawiania faktur wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem KSeF. To nie tylko zmiana technologiczna, ale także rewolucja organizacyjna, która wymusi dostosowanie systemów księgowych, procesów wewnętrznych i codziennej pracy działów finansowych.

Kredyt EKOlogiczny 2025 – bezzwrotna dotacja dla firm na modernizację energetyczną. Jakie warunki trzeba spełnić?

Już od października 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie z Kredytu EKOlogicznego – dotacji realizowanej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG 3.01).

Nieoczekiwana sierpniowa waloryzacja emerytur - emeryci i renciści muszą tego dopilnować, żeby otrzymać wyższe świadczenia

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest raz w roku, w dniu 1 marca. Na wskaźnik waloryzacji, który decyduje o kwocie podwyżki świadczeń - ma wpływ kilka czynników (w tym zwłaszcza ubiegłoroczna inflacja). Dotychczas nie była jednak zagwarantowana minimalna kwota takiej corocznej waloryzacji. Stan ten - ma ulec zmianie już niebawem, bo w sierpniu 2025 r.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - przywileje 2025 [LISTA]. Jak złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności?

Umiarkowany stopień niepełnosprawności w 2025 roku daje prawo do wielu przywilejów – od skróconego czasu pracy, przez dodatkowy urlop, po zasiłki, dofinansowania i wsparcie z PFRON. Osoby posiadające orzeczenie mogą skorzystać także z turnusów rehabilitacyjnych czy ulg podatkowych. Sprawdź, co dokładnie przysługuje osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jak krok po kroku złożyć wniosek o orzeczenie.

REKLAMA

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Obowiązkowy KSeF: kogo obejmie, jak fakturować w czasie awarii? Co czeka podatników VAT w 2026 roku?

Ponad pół rok dzieli przedsiębiorców od dnia, w którym elektroniczne fakturowanie stanie się w Polsce obowiązkowe. W zależności od poziomu sprzedaży w 2024 roku, firmy będą musiały dołączyć do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 lutego lub od 1 kwietnia 2026 roku. Od tego momentu korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wszystkich podatników VAT czynnych. Firmy mają już niewiele czasu, by dostosować swoje systemy, procedury i zespoły do nowych wymogów.

REKLAMA

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

REKLAMA