REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób Polak może leczyć się w Irlandii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Przed pierwszą wizytą u lekarza rodzinnego Polak pracujący w Irlandii musi zarejestrować się w lokalnym Health Service Executive. Tam dostanie skierowanie do odpowiedniego lekarza.
Osoby pracujące w Irlandii oraz członkowie ich rodzin mają takie same prawo do darmowych lub częściowo odpłatnych usług medycznych, jak obywatele tego kraju. Nie dotyczy to osób poszukujących tam pracy.

 

Karta z Polski

Jeżeli wybieramy się do Irlandii, ale dopiero po przyjeździe zamierzamy szukać zatrudnienia, to przed wyjazdem trzeba złożyć w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające regularne opłacanie składki zdrowotnej. W przypadku osób na przykład bezrobotnych takie zaświadczenie wydaje urząd pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Karta najczęściej wydawana jest jeszcze tego samego dnia. Należy jednak pamiętać, że jest ona ważna przez dwa miesiące. Karta daje gwarancje, że zanim Polak znajdzie pracę w Irlandii, ma zapewniony dostęp do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju.

Inaczej dla pracujących

REKLAMA

Aby skorzystać z publicznej służby zdrowia, należy zarejestrować się w lokalnym oddziale Health Service Executive (HSE), skąd pacjent jest kierowany do odpowiedniego lekarza działającego w ramach publicznego systemu lecznictwa (General Medical Services). Dzięki temu część świadczeń zdrowotnych należy się pacjentowi bezpłatnie. Należy pamiętać, że w momencie rejestracji w HSE należy przedstawić dokument potwierdzający zatrudnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile wiele świadczeń w publicznym systemie ochrony zdrowia jest bezpłatnych, o tyle za skorzystanie z usług lekarza lub placówki medycznej działających prywatnie pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni. W takiej sytuacji nie można ubiegać się o ewentualny zwrot poniesionych wydatków. Należy również pamiętać, że w Irlandii, jak w wielu innych krajach UE, obowiązuje zasada współpłacanie. Oznacza to, że za dostęp do podstawowych usług (np. wizyta u lekarz, wypisanie recepty) są pobierane drobne opłaty. Jeżeli na przykład pacjent zgłosi się do szpitala bez skierowania od HSE, to za udzielenie mu pomocy zapłaci 55 euro. Jedynie w sytuacji na przykład pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia nie jest wymagane skierowanie. Świadczenia zdrowotne udzielane w państwowym oddziale szpitalnym są bezpłatne, z wyjątkiem leczenia skutków wypadków drogowych, którego koszty pokrywa sam pacjent. Opłaty są również pobierane za wypisanie leków, ale miesięcznie nie przekraczają one 85 euro.

Na bezpłatny dostęp do opieki medycznej mogą liczyć również młode mamy. HSE zapewnia darmową opiekę macierzyńską na okres ciąży oraz sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Opiekę tę zapewnia lekarz rodzinny.

Kolejki do lekarza

Należy pamiętać, że część lekarzy i placówek medycznych działa zarówno w publicznym, jak i prywatnym systemie lecznictwa. Warto więc, jeszcze przez rozpoczęciem leczenia, upewnić się, czy dana usługa będzie udzielona w ramach bezpłatnych świadczeń medycznych.

W Irlandii, podobnie jak w Polsce, dostęp do niektórych usług w publicznych placówkach ochrony zdrowia jest często utrudniony. Dlatego można skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Na terenie Irlandii są trzy wiodące firmy, które sprzedają polisy zdrowotne (Vhi Healthcare, BUPA, VIVAS Health).

GDZIE MOŻNA WYKUPIĆ DODATKOWE UBEZPIECZENIE

Vhi Healthcare - tel. 1850 44 44 (dla dzwoniących z Irlandii), 353 56 775 3200 (dla dzwoniących z zagranicy), www.vhihealthcare.ie

BUPA - tel. 353, 2121, www.bupaireland.ie

VIVAS Health - tel. 1850 717 717 (obsługa klienta), www.vivashealth.ie

WAŻNE ADRESY

Gdzie uzyskać informacje o zasadach leczenia w Irlandii:

The Health Service Executive - tel. 353 (0) 45 880400

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

Czy 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Co z niedzielami handlowymi w 2025 roku: w grudniu trzy, a ile w pozostałe miesiące – co zmieni się w drugiej połowie roku

Niedziel handlowych miało być więcej, nawet dwie w miesiącu. Takie były zapowiedzi przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem mijają kolejne miesiące, nadchodzą kolejne niedziele i wszystkie niemal są z zakazem handlu. Nie ma mowy o zakupach w Lidlu, nie są otwarte sklepy w galeriach handlowych, a spragnieni pilnych zakupów skazani są tylko na sklepy sieci Żabka lub inne małe.

Dofinansowanie do wymiany dachu 2025 - jak uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dopłaty do wymiany dachu w 2025 roku?

Masz dach do wymiany? W 2025 roku możesz skorzystać z różnych form dofinansowania – zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Sprawdź, jakie programy obejmują dopłaty do wymiany pokrycia dachowego, kto może z nich skorzystać i gdzie złożyć wniosek. Lista programów.

Wakacyjne promocje na paliwo 2025 – gdzie zatankujesz najtaniej?

Pierwszy wakacyjny weekend to czas intensywnych wyjazdów – sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej dzięki tegorocznym promocjom na paliwo. Oto zestawienie największych zniżek, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednym baku.

REKLAMA

Do odbiorców gazu masowo trafiają listy. Chodzi o pieniądze. Kwoty zaczynają się od 1 tysiąca, a dochodzą do kilkunastu tysięcy

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA