REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób Polak może leczyć się w Irlandii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora

REKLAMA

Przed pierwszą wizytą u lekarza rodzinnego Polak pracujący w Irlandii musi zarejestrować się w lokalnym Health Service Executive. Tam dostanie skierowanie do odpowiedniego lekarza.
Osoby pracujące w Irlandii oraz członkowie ich rodzin mają takie same prawo do darmowych lub częściowo odpłatnych usług medycznych, jak obywatele tego kraju. Nie dotyczy to osób poszukujących tam pracy.

 

Karta z Polski

Jeżeli wybieramy się do Irlandii, ale dopiero po przyjeździe zamierzamy szukać zatrudnienia, to przed wyjazdem trzeba złożyć w odpowiednim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty potwierdzające regularne opłacanie składki zdrowotnej. W przypadku osób na przykład bezrobotnych takie zaświadczenie wydaje urząd pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Karta najczęściej wydawana jest jeszcze tego samego dnia. Należy jednak pamiętać, że jest ona ważna przez dwa miesiące. Karta daje gwarancje, że zanim Polak znajdzie pracę w Irlandii, ma zapewniony dostęp do świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju.

Inaczej dla pracujących

REKLAMA

Aby skorzystać z publicznej służby zdrowia, należy zarejestrować się w lokalnym oddziale Health Service Executive (HSE), skąd pacjent jest kierowany do odpowiedniego lekarza działającego w ramach publicznego systemu lecznictwa (General Medical Services). Dzięki temu część świadczeń zdrowotnych należy się pacjentowi bezpłatnie. Należy pamiętać, że w momencie rejestracji w HSE należy przedstawić dokument potwierdzający zatrudnienie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O ile wiele świadczeń w publicznym systemie ochrony zdrowia jest bezpłatnych, o tyle za skorzystanie z usług lekarza lub placówki medycznej działających prywatnie pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni. W takiej sytuacji nie można ubiegać się o ewentualny zwrot poniesionych wydatków. Należy również pamiętać, że w Irlandii, jak w wielu innych krajach UE, obowiązuje zasada współpłacanie. Oznacza to, że za dostęp do podstawowych usług (np. wizyta u lekarz, wypisanie recepty) są pobierane drobne opłaty. Jeżeli na przykład pacjent zgłosi się do szpitala bez skierowania od HSE, to za udzielenie mu pomocy zapłaci 55 euro. Jedynie w sytuacji na przykład pogorszenia stanu zdrowia lub zagrożenia życia nie jest wymagane skierowanie. Świadczenia zdrowotne udzielane w państwowym oddziale szpitalnym są bezpłatne, z wyjątkiem leczenia skutków wypadków drogowych, którego koszty pokrywa sam pacjent. Opłaty są również pobierane za wypisanie leków, ale miesięcznie nie przekraczają one 85 euro.

Na bezpłatny dostęp do opieki medycznej mogą liczyć również młode mamy. HSE zapewnia darmową opiekę macierzyńską na okres ciąży oraz sześć tygodni po urodzeniu dziecka. Opiekę tę zapewnia lekarz rodzinny.

Kolejki do lekarza

Należy pamiętać, że część lekarzy i placówek medycznych działa zarówno w publicznym, jak i prywatnym systemie lecznictwa. Warto więc, jeszcze przez rozpoczęciem leczenia, upewnić się, czy dana usługa będzie udzielona w ramach bezpłatnych świadczeń medycznych.

W Irlandii, podobnie jak w Polsce, dostęp do niektórych usług w publicznych placówkach ochrony zdrowia jest często utrudniony. Dlatego można skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Na terenie Irlandii są trzy wiodące firmy, które sprzedają polisy zdrowotne (Vhi Healthcare, BUPA, VIVAS Health).

GDZIE MOŻNA WYKUPIĆ DODATKOWE UBEZPIECZENIE

Vhi Healthcare - tel. 1850 44 44 (dla dzwoniących z Irlandii), 353 56 775 3200 (dla dzwoniących z zagranicy), www.vhihealthcare.ie

BUPA - tel. 353, 2121, www.bupaireland.ie

VIVAS Health - tel. 1850 717 717 (obsługa klienta), www.vivashealth.ie

WAŻNE ADRESY

Gdzie uzyskać informacje o zasadach leczenia w Irlandii:

The Health Service Executive - tel. 353 (0) 45 880400

DOMINIKA SIKORA

dominika.sikora@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 25.05.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, 0wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy najbliższa niedziela nie jest objęta zakazem handlu i czynne są wszystkie sklepy? To kluczowe pytanie dla sensownego zaplanowania weekendu. Praktycznie każda rodzina potrzebuje dużych zakupów raz w tygodniu. Gdy składa się na niego niedziela han4dlowa, można wybierać dzień na zrealizowanie tego planu: sobota lub niedziela. Jeśli jednak niedziela jest z zakazem handlu, na duże zakupy pozostaje tylko sobota.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Sztuczna inteligencja w urzędach, zdrowiu i wyborach. „Nie będziemy już nigdy anonimowi”

Czy AI może uprościć życie obywateli i zrewolucjonizować państwo? Zdaniem Radosława Mechły, doradcy ds. AI w Buzzcenter, to nieunikniona przyszłość. W rozmowie z Infor.pl opowiada, jak technologia zmieni urzędy, system opieki zdrowotnej, rynek pracy i… naszą prywatność.

REKLAMA

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

W którym mieście szanse na własne mieszkanie są największe?

Rynek wtórny na ogół wygrywa z pierwotnym pod względem dostępności mieszkań na przeciętną kieszeń. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach wojewódzkich jest ona największa.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem krótkoterminowy – co musisz wiedzieć?

Wynajem krótkoterminowy jest coraz popularniejszą formą zarabiania na nieruchomościach, ale niesie ze sobą także pewne ryzyka. Co powinna zawierać dobra polisa dla najmu krótkoterminowego? Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

REKLAMA

Darowizna w gotówce od matki: Skarbówka nie odpuszcza – liczy się forma przekazania środków

Choć darowizny między najbliższymi krewnymi często korzystają z pełnego zwolnienia z podatku, fiskus nie pozostawia miejsca na dowolność w ich dokumentowaniu. Najnowsza interpretacja podatkowa pokazuje, że nawet spełnienie podstawowych warunków, takich jak zgłoszenie darowizny w terminie i jej otrzymanie od członka rodziny, nie wystarczy, jeśli środki przekazano w gotówce. Taka forma – mimo zgłoszenia – może oznaczać konieczność zapłaty podatku.

Rola społeczności lokalnych w ochronie dziedzictwa kulturowego

Obowiązek ochrony zabytków nie dotyczy wyłącznie organów administracji czy właścicieli zabytkowych obiektów. Przepisy prawa nakładają ten obowiązek na każdego, kto z dziedzictwem kultury ma kontakt. To fundamentalna zasada, której konsekwencje praktyczne często są niedoceniane.

REKLAMA