REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy świadczenie emerytalne jest zaniżone

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Otrzymałem decyzję ZUS o przyznaniu świadczenia emerytalnego, jednak według mnie kwota ta jest zaniżona. Czy taka decyzja jest ostateczna, czy mogę od niej wnieść odwołanie. Jeżeli tak, to do kogo?

REKLAMA

Od decyzji w sprawie przyznania świadczenia emerytalnego (rentowego lub innego) odwołanie należy skierować do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby starającej się o to świadczenie. Należy tego dokonać w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji ZUS. Odwołanie od decyzji administracyjnej zawsze należy złożyć na piśmie. Można je doręczyć osobiście lub wysłać pocztą, ale nie do sądu, a do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał tę decyzję. Pismo takie musi zawierać następujące informacje: do jakiego sądu jest kierowane, imię i nazwisko odwołującego się, jego dokładny adres zamieszkania, numer decyzji, jakiej odwołanie dotyczy. Należy również wskazać wraz z uzasadnieniem, dlaczego decyzja jest niekorzystna. Pismo musi zawierać odręczny podpis osoby, która nie zgadza się z rozstrzygnięciem ZUS.

REKLAMA

ZUS może w ciągu 30 dni od dnia złożenia odwołania zmienić lub uchylić swoją decyzję. Wtedy wydaje nową decyzję. Jeśli zadowala ona zainteresowaną osobę, to postępowanie na tym etapie kończy się. Jeżeli natomiast ZUS nie zmieni swojej decyzji (uważa ją bowiem za w pełni uzasadnioną), to ma obowiązek w ciągu 30 dni od złożenia odwołania przesłać sprawę do właściwego sądu wraz z aktami sprawy i uzasadnieniem odmowy zmiany decyzji.

Gdy w procesie sądowym ZUS jest reprezentowany przez radcę prawnego, może on złożyć w czasie procesu wniosek o zwrot kosztów zastępstwa procesowego. W razie przegranej sprawy osoba starająca się o emeryturę (która złożyła odwołanie od decyzji ZUS) musi liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych. Jednak ZUS bardzo rzadko wysyła radców prawnych na procesy. Najczęściej jego interesy reprezentują jego specjaliści. Wtedy nie ma mowy o dodatkowych kosztach dla osoby składającej odwołanie od decyzji. Termin na złożenie apelacji w przypadku wydania niekorzystnego wyroku upływa po 2 tygodniach od daty doręczenia orzeczenia sądu okręgowego wraz z uzasadnieniem. Jeżeli niedoszły emeryt (osoba składająca odwołanie) nie zażąda uzasadnienia wyroku w ciągu tygodnia od jego ogłoszenia, termin na wniesienie apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin żądania uzasadnienia. Osoba, która nie wygrała także w sądzie apelacyjnym, może wnieść skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Takie pismo musi być jednak sporządzone przez radcę prawnego lub adwokata. Sąd Najwyższy rozpatruje sprawę pod kątem błędnej interpretacji przepisów, jaka została zastosowana przez sądy w trakcie postępowania lub błędów proceduralnych.

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

REKLAMA

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA